Srdcová záležitost. Vítek postaví ve Švýcarsku hotelový komplex

28. srpna 2016, 09:00  -  Jiří Zatloukal
28. srpna 2016, 09:00

Realitní podnikatel vstoupil do dalií fáze projektu v luxusním středisku Crans-Montana.

Stavba hotelu za 180 milionů švýcarských franků (4,5 miliardy korun) je původním osobním projektem Radovana Vítka. Jeden z nejbohatších Čechů jezdí do Crans-Montany už víc než deset let lyžovat, často ve švýcarském horském městečku pobývá a vybudoval si tam osobní vztahy. I díky nim vstoupil do dvou místních firem. Přišlo ho to na zhruba 1,8 miliardy korun. Po získání všech povolení by měl na úpatí sjezdovky Chetzeron vzniknout čtyřhvězdičkový hotelový komplex s více než 250 pokoji, který bude zahrnovat i luxusní apartmány či obchodní pasáž.

Odpor i podpora

Crans-Montana je lyžařské středisko v centru švýcarských Alp na jihozápadě země, ve francouzsky hovořící části kantonu Valais. Patří mezi nejluxusnější, spolu s Davosem, Svatým Mořicem, Verbierem a Zermattem. V Crans-Montani je 140 kilometru značených sjezdovek a také freeridových tratí v oblasti ledovce Plaine Morte. Lyžařský areál leží v nadmořské výšce v rozmezí jednoho a půl až tří tisíc metrů.

Chci primárně firmu, která vybírá nájemné, a nechci stavět pomníky, říká Vítek.

Vítek tu nejprve získal 65,83procentní podíl v místním provozovateli lanovek Remontées Mécaniques Crans-MontanaAminona (CMA) SA. Dále přidal 88,49 procenta akcií společnosti CMA Immobilier SA. Opět jde o švýcarskou firmu, která vlastní několik nemovitostí a především také práva na chystanou výstavbu čtyřhvězdičkového hotelového komplexu včetně kongresového centra, parkoviště, lázní i nákupního a zábavního centra v Crans-Montani.
„Kromě tohoto přímého podílu lanovková společnost CMA SA vlastní ještě 11,21procentní podíl v CMA Immobilier SA, proto souhrnná kontrola, kterou nad touto společností naše realitní skupina CPI Property Group má, dosahuje 99,7 procenta,“ uvedl mluvčí skupiny CPI Jan Burian.

Přibližně 29 procent akcií a hlasovacích práv v lanovkové společnosti CMA SA drží i nadále místní obce a města regionu Crans-Montana. A právě zastupitelstvo místní obce Lens, na jejímž území se projekt nachází, teď schválilo úpravu územního plánu a záměr přešel do veřejného připomínkového řízení.

Radovan Vítek (45)
Klasický selfmademan začínal v česko-slovenské finanční skupině Istrokapital.

Jeho první individuální akcí, kde získal velké peníze, ale bylo „nepřátelské ovládnutí“ družstva Včela na konci devadesátých let. Najal si tehdy za pár stovek stovky studentů, bílých koní, s jejichž pomocí přehlasoval původní družstevníky. Ti ho pak nařkli z krádeže za bílého dne a řadu let se s ním soudili, ale žádné vítězství u soudů nezaznamenali.

Vítkovi následně výrazně pomohla finanční krize z let 2007/2008. Zatímco ostatní podnikatelé krváceli, Vítek využil propad cen nemovitostí k velké nákupní ofenzivě, která ho vynesla do české a středoeveropské boháčské extratřídy.

V Maďarsku tak ovládá přední developerskou společnost Ablon, hotely vlastní v celé střední Evropě i například v Itálii.

Skutečně velkou akcí však byl nájezd na lucemburského developera Orco, přesněji řečeno jeho nejziskovější část Orco Germany. Zakladatel Orca Jean-François Ott přehnaně zainvestoval do pozemků a nemovitostí ve střední Evropě právě na vrcholu předkrizové realitní bubliny. Následný prudký pokles cen neustál a situace využil Vítek.

Loni vydělala Vítkova CPI Property Group 2,4 miliardy korun a spravovala aktiva za 116,3 miliardy.

U části místních obyvatel ale plány českého podnikatele budí odpor. „Tento hotel jen zvýší konkurenci pro ostatní zařízení na stanovišti. Crans-Montana je už hustě zastavěna a tento projekt je ukvapený. Lepší by bylo nejdřív zaplnit stávající kapacity. Navíc by na místě mělo vyrůst spíš fitness centrum, které tady chybí,“ řekl listu Le Nouvelliste Alain Duc, bývalý šéf Asociace hoteliérů v Crans-Montani a majitel nedalekého hotelu Belmont.

Starosta obce Lens David Bagnoud se nicméně za projekt bije. Pochvaluje si, že po záměrech předchozího investora, který zkrachoval v roce 2013, na místě konečně něco vyroste.

Stamilionové zisky

CPI záměru věří. „Tuto mimořádně prestižní obchodní příležitost považujeme za dlouhodobou investici s ohromným potenciálem, která se perfektně hodí do portfolia dalších luxusních projektů naší realitní skupiny, jako jsou například rezidence Palais Maeterlinck v Nice, vily v Porto Cervo na Sardinii či rozsáhlá síť hotelů,“ říká Martin Němeček, generální ředitel CPI Property Group. Podle něj muže návratnost dosáhnout „vyšších desítek či nižších stovek milionů eur“, tedy až miliard korun.

Vítek celý projekt v říjnu 2015 prodal své vlastní firmě CPI Property Group. Ve stejné době přitom začal šlapat na brzdu a rozprášil celé oddělení developmentu. Ze skupiny CPI tehdy „na hodinu“ odešla dvacítka lidí včetně šéfa Igora Klajmona. Důvodem byly úspory. „Chci primárně firmu, která vybírá nájemné, a nechci stavět pomníky. Obecně je teď na trhu vše dost drahé, a kupujeme proto jen menší projekty. Je to jako v roce 2007 s tím rozdílem, že jsou nízké sazby,“ řekl tehdy Vítek časopisu Forbes.

Přesto po něm několik pomníků zbude. Kromě hotelu v Crans-Montani ještě například luxusní vily na Sardinii, Palais Maeterlinck ve francouzské Nice či kancelářsko-obchodní centrum Quadrio v centru Prahy.


Dále čtěte:

Vítek smí sloučit CPI a Orco Property Group

Vítek vykupuje Chorvaty. Chce zbytek luxusního resortu


Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Auta
I myslivci mají své sny. Bentley představuje lovecké…
Tesla Roadster: Z 0 na 100 za 1,9 s a z 8000 dolarů na 0 za minutu (komentář)
Volvo oficiálně odstartovalo výrobu svého historicky prvního malého crossoveru
Mercedes-Benz třídy A dostane nový interiér. Změnilo se toho hodně
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být levnější, ale velmi přesný
Technologie
Už i zdroje se vyrábí speciálně pro těžbu kryptoměn. FSP uvádí 2000W model pro 16 grafik
Nejlevnější 4K OLED televize se slevy nedočkala, ale dostane k ní zdarma PS4 Pro
Edge se právě naučil automaticky vyplňovat formuláře [Windows Insider]
DVB-T2 bude od příštího týdne pro 94 % domácností. Přibude i nová stanice
Tip: Lidl prodává nejlevnější kabel Lightning MFI pro iPhone a iPad
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít