Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Apartmán v Krkonoších: chalupa 21. století bez starostí a s výnosem

Pokud si pořídíte vlastní horský apartmán, můžete trávit zimní a letní dovolenou…

Zajímavosti o golfu, které jste nevěděli

Golf je vyhledávaným sportem, který se těší čím dál větší oblibě. Má dlouholetou tradici…

AAA Auto: Zdaleka nejen obchodník s ojetými vozy

Síť autocenter AAA Auto působí v České republice už bezmála třicet let. Aktivity firmy…

 České koruny, ilustrační foto
České koruny, ilustrační foto
Autor: Petr Třešňák/Mladá fronta

Powder Gate chce stovky milionů korun od českých investorů

22. března, 06:06  -  Jiří Zatloukal
 České koruny, ilustrační foto
České koruny, ilustrační foto
Autor: Petr Třešňák/Mladá fronta
22. března, 06:06

Americká investiční společnost Powder Gate, která má částečně české kořeny, chce přizvat tuzemské investory do svého fondu rizikového kapitálu a akciového fondu. Slibuje dlouhodobou strategii zaměřenou na hodnotu a přístup k zajímavým mladým americkým společnostem především z oboru biotechnologií.

Investiční společnost, jejíž název je odvozen od pražské Prašné brány, v Česku v současnosti spolupracuje s rodinnou investiční kanceláří BPD Partners Petra Pudila, Vasila Bobely, Jana Dobrovského a rodiny Brůžků. BPD zainvestuje do prvního z nabízených fondů – fondu rizikového kapitálu – pět milionů dolarů (asi 112 milionů korun). „Chceme získat pouze omezený počet investorů, maximálně deset, s nimiž budeme dlouhodobě spolupracovat,“ řekl webu Euro.cz spolumajitel Powder Gate Tadeáš Trojan.

Oba jejich fondy jsou z pohledu České národní banky srovnatelné s fondy kvalifikovaných investorů, jsou registrovány v americkém státě Delaware, tradičním domicilem kótovaných společnosti, a jsou spravovány z newyorské kanceláře Powder Gate.

Fond rizikového kapitálu má podle Trojana dva roky od založení slušné výsledky. „Dvě společnosti mají dvakrát vyšší valuaci, než za kterou jsme zainvestovali, a třetí má třikrát vyšší valuaci. Čtvrtá společnost chystá IPO a očekáváme rovněž významně vyšší valuaci, než za kterou jsme do ní vstupovali,“ říká Trojan.

Většina venture kapitálových investic je z oboru biotechnologií a vývoje léčiv, například pro léčbu cukrovky, která patří k nejrozšířenějším onemocněním na světě, či autismu. Jiná společnost z portfolia, Ginkgo Bioworks, vyvíjí za pomoci syntetické biologie (replikace živých organismů za pomoci strojového učení a genetického inženýrství) produkty pro zemědělský a chemicky průmysl. Powder Gate se pyšní tím, že do začínajících společností investuje vedle světových investor