Nová huť kupuje hybridy. Liberty Ostrava spustila tendr na obloukové pece - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Nová huť kupuje hybridy. Liberty Ostrava spustila tendr na obloukové pece

,
Nová huť kupuje hybridy. Liberty Ostrava spustila tendr na obloukové pece
Zdroj: Ondřej Stratilík/Euro

Noví vlastníci ostravských hutí zahájili výběrové řízení, v němž chtějí do roku 2023 nakoupit a zprovoznit dvojici nových hybridních pecí. Část peněz na ně získají od státu. Technologie umožní vyrábět ocel ze šrotu a díky využití energie se po jejich rozžhavení očekává i úbytek emisí z výroby.

„Dvě hybridní pece nahradí do roku 2023 současné čtyři tandemové pece. Nová technologie pro výrobu oceli umožní huti využívat větší objem lokálního šrotu, kterého je nadbytek, čímž sníží její závislost na dovážených surovinách, jako jsou uhlí a železné ruda,“ uvedla Barbora Černá, mluvčí podniku Liberty Ostrava. Do plného provozu by „hybridy“ měly naběhnout až po roce 2025, kdy se očekává připojení huti k síti vysokého napětí z Nošovic.

Kolik chtějí majitelé ostravského podniku do nákupu dvou nových obloukových pecí dát, neuvedli. Obchod je součástí komplexní modernizace společnosti, která má podle dřívějších informací spolknout 750 milionů eur, tedy bezmála dvacet miliard korun. Nových technologií by se měla dočkat nejen ocelárna, ale i válcovna.

Když letos v srpnu získala firma Liberty Ostrava souhlasné stanovisko EIA od ministerstva životního prostředí, uváděla, že nové hybridní pece uvede do provozu v roce 2022. Teď už se mluví o roku 2023 – zpoždění prý vzniklo delším schvalováním dokumentace. Tu kontrolovalo i ministerstvo financí, neboť ostravská huť bude nákup financovat i z dotací.