Neziskové organizace v Česku: od státu bere nejvíc fotbal - Euro.cz

Přihlášení

Neziskové organizace v Česku: od státu bere nejvíc fotbal

, Michael Bureš,
Neziskové organizace v Česku: od státu bere nejvíc fotbal
Zdroj: čtk

Neziskové organizace se v posledních letech staly terčem kritiky. Jedni je odsuzují kvůli pomoci ve třetím světě, jiní v nich vidí pouze černé díry na peníze. Které neziskovky berou nejvíce státních dotací? V čele je korupčními obviněními zmítaná fotbalová asociace FAČR.

V Česku existuje přibližně 130 tis. neziskových organizacích. V roce 2015 získaly od státu, krajů a obcí na dotacích přibližně 16,5 miliardy korun (9,77 miliardy od státu, 2,30 miliardy od krajů a hl. města Prahy, 3,69 miliardy obce a města). Na hrubém domácím produktu se neziskový sektor podílí cca 0,7 procentem, což je přibližně 31 miliard. Z této částky tvořila práce dobrovolníků 6 miliard.

Neziskové organizace podle výše státní dotace:

1. Fotbalová asociace České republiky (FAČR)

FAČR je tradičně největší příjemce dotací, v roce 2015 na dotacích přijal cca 314 milionů korun (3,2 procenta z celkových dotací ze státního rozpočtu). Jen dodáváme, že bývalý předseda FAČR je trestně stíhán právě kvůli ovlivňování státních dotací pro sport. Dotace od státu měl rozdávat oddílům, které ho podporovaly. Místopředseda Roman Berbr (mimo jiné bývalý agent StB, o kterém bard české novinařiny Otakar Černý prohlásil, že řídí fotbal mafiánskými způsoby). Otázkou zůstává, jak jsou státní dotace v této asociaci využívány a zdali nejsou zneužívány jako pamlsek poslušným psům (oddílům) za to, že budou volit páníčka (předsedu). Tuto otázky vyřeší soud, ale i tak český fotbalový rybník plný kapříků zapáchá rybinou.

2. CESNET, zájmové sdružení právnických osob

Tato organizace asi málokomu něco řekne, ale jedná se o sdružení vysokých škol a Akademie věd České republiky. Provozuje a rozvíjí národní e-infrastrukturu pro vědu, výzkum a vzdělávání. V roce 2015 dostal CESNET přibližně 302 milionů korun, což je cca 3,1 procenta z celkových poskytnutých dotací ze státního rozpočtu.

Celý článek si přečtěte na serveru Finance.cz