New York hodlá zabavovat doručovací roboty FedExu. Lidé kvůli tomu kritizují starostu - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

New York hodlá zabavovat doručovací roboty FedExu. Lidé kvůli tomu kritizují starostu

,
New York hodlá zabavovat doručovací roboty FedExu. Lidé kvůli tomu kritizují starostu
Zdroj: YouTube / Manchester Ink Link

Americká společnost FedEx nasadila do ulic New Yorku své doručovací roboty. Technologická novinka ale naráží na odpor z nejvyšších míst, starosta města Bill de Blasio už firmě pohrozil, že roboty bude odstraňovat. U Newyorčanů pochopení nenalezl, naopak jej začali za útok na FedEx kritizovat.

FedEx prezentoval svou novinku SameDay Bots poprvé letos v únoru. Jedná se o malé pojízdné roboty, které využívají umělé inteligence a pohybových senzorů k navigaci po plných městských ulicích.

V listopadu se doručovací roboti začali objevovat na Manhattanu, podle vyjádření FedEx zatím pouze v rámci „zvláštní události“ a nejde o jejich plný provoz. Tomu musí ještě předejít další testování systému.

Neschválené testování americké doručovací společnosti v ulicích největšího města USA se ale vůbec nelíbilo tamnímu dopravnímu úřadu, který skrze své právníky už FedEx varoval, že roboty bude zabavovat, pokud je společnost z ulic okamžitě nestáhne.


Bez skla a oceli. Starosta New Yorku jde do boje s klasickými mrakodrapy

 Empire State Building v New Yorku


Politické body na kritice velké nadnárodní společnosti si – po vzoru Alexandrie Ocasio-Cortezové a Amazonu – chtěl nahrát i levicový starosta města Bill de Blasio, který byl také jedním z kandidátů Demokratické strany na post prezidenta USA, než kandidaturu v září vzdal. Na twitteru FedEx upozornil, že radnice nevydala žádné povolení k tomu, aby roboti ucpávali ulice, a společnosti dále vzkázal, aby nenechávala roboty dělat práci, kterou mohou vykonávat Newyorčané.

Obyvatelé New Yorku ale svého starostu nepodpořili. Naopak jej zkritizovali za jeho nedostatečnou aktivitu v řešení problémů města, mezi které patří například právě přecpané ulice. Doručovací roboti jim přijdou jako lepší varianta než velká auta, která rozvážejí zásilky po městě a blokují dopravu či cyklistické pruhy.

V tomto směru mu připomněli i jeho každodenní osmnáctikilometrové jízdy SUV ze sídla Gracie Mansion z východu Manhattanu do tělocvičny v Brooklynu. Podle kritiků tím jednak přispívá k přecpanosti ulic a zároveň se chová farizejsky v otázce životního prostředí. De Blasio se totiž prezentuje jako aktivní politik a ochránce klimatu. Představil dokonce vlastní Nový zelený uděl, v jehož rámci hodlá například zakázat stavbu klasických mrakodrapů ze skla a oceli kvůli jejich velké uhlíkové stopě. Zároveň chce vybudovat umělý břeh, který by vyšel na deset miliard dolarů.

Dále čtěte:

Roboti v maloobchodě: o práci bude přicházet až sedm tisíc lidí ročně

Lidé se učí pracovat s umělou inteligencí, věří jí více než svým šéfům

Barbarství a právo silnějšího. Papež František varoval před riziky umělé inteligence

Kdo vyzve Trumpa? Favoritem u demokratů zůstává Biden, druhá už je Warrenová