Umělý břeh za 10 miliard dolarů: New York se obává klimatických změn - Euro.cz

Přihlášení

Umělý břeh za 10 miliard dolarů: New York se obává klimatických změn

,

Starosta New Yorku Bill de Blasio má plán, jak ochránit největší americké město před klimatickými změnami. Aby stoupající hladina moří neohrozila Manhattan, navrhuje rozšířit pobřeží v jeho jižní části. Projekt by podle jeho odhadů stál kolem 10 miliard dolarů (225 miliard korun).

De Blasio v článku pro časopis New York Magazine předestřel svůj plán na boj s klimatickými změnami. „Bude to jedna z nejkomplexnějších výzev v oblastech životního prostředí a stavitelství, které naše město zažilo. A doslova změní tvar ostrova Manhattan,“ uvedl.

Na ochranu jižního Manhattanu před bouřkami plánuje de Blasio vytvořit jak travnaté stacionární bariéry, tak i odstranitelné, které by město nasazovalo v případě akutního ohrožení. Tato investice by měla New York přijít na půl miliardy dolarů.

Plán starosty New Yorku Billa de Blasia na ochranu Manhattanu:

 Plán starosty New Yorku Billa de Blasia na ochranu Manhattanu před klimatickými změnami

Mnohem vyšší prostředky si však vyžádá ochrana před stoupající hladinou moří. De Blasio upozorňuje, že východní okraj jižního Manhattanu je jen necelého 2,5 metru nad mořskou hladinou. Jedinou možností je podle starosty rozšíření pobřeží. Od Brooklynského mostu po park Battery by se mělo pobřeží rozšířit o 150 metrů do řeky Hudson.

„Až dokončíme rozšíření pobřeží, které bude stát 10 miliard dolarů, bude Lower Manhattan ochráněn před stoupající hladinou moří do roku 2100,“ odhaduje de Blasio investice do oblasti, ve které se nachází například Wall Street a kde bydlí 90 tisíc lidí.


Přečtěte si: Umělé ochlazení Země může fungovat, tvrdí američtí geoinženýři

Země a Slunce, ilustrační foto


Podle de Blasia by ochrana města měla být i v národním zájmu a pro naplnění plánu by chtěl sehnat i federální prostředky. Podobné problémy podle něj mohou mít i další města na pobřeží, například Miami, Houston nebo Charleston. „Příprava na klimatickou změnu by měla být národní prioritou. Jde o životy,“ napsal.

Dále čtěte:

Češi, ropáci Evropy. Špinavější města má už jen Polsko

Blahodárný smog? Znečištěné ovzduší nad Asií zpomaluje globální oteplování

Jak zastavit oteplování: vesmírné zrcadlo a další šílené plány

Ikona ve stylu Art deco. Před 90 lety začala stavba Chrysler Building