Barbarství a právo silnějšího. Papež František varoval před riziky umělé inteligence - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Barbarství a právo silnějšího. Papež František varoval před riziky umělé inteligence

,
Barbarství a právo silnějšího. Papež František varoval před riziky umělé inteligence
Zdroj: Profimedia.cz

Technologičtí lídři musí zajistit, aby nové technologie sloužily obecnému blahu. Na konferenci v americkém Silicon Valley to řekl papež František.

Hlava katolické církve uvedla, že technologie musí splňovat teoretické i praktické morální principy. „Pokud by se takzvaný technologický pokrok lidstva měl stát nepřítelem společného dobra, vedlo by to k nešťastnému návratu k barbarství, době ovládané právem silnějšího,“ řekl papež k umělé inteligenci. Zároveň vyjádřil obavy z toho, že umělá inteligence může šířit falešná data a manipulovat tak názory milionů lidí.

S podobnou opatrností se František staví také k robotizaci výroby. Jako pozitivum vidí to, že roboty zastanou namáhavé či opakující se činnosti, zároveň se ale obává o zachování pracovních míst. Pokud je pokrok doprovázen vizí obecného blaha, svobody a zodpovědnosti, může být díky němu svět lepším místem k životu, uzavřel papež optimisticky.

Obáváte se možných negativních důsledků používání umělých inteligencí?

Konference s názvem Obecné blaho v digitální éře se zúčastnili zástupci společností Facebook, Mozilla nebo Western Digital a také zástupci církve, křesťanští etikové či státní regulátoři. Podle Vatikánu se výsledky konference mohou stát základem pro příští papežskou encykliku. Církev obdobně postupovala i v případě klimatického dokumentu Laudato Si, který nejprve prodiskutovala s vědci, připomněl web BusinessInsider.com.


Policie ve službách Amazonu: strážníci propagují Bezosovy kamery


Vatikán se snaží držet krok s technologickým pokrokem a jeho dopady na lidstvo. Například již dříve ve spolupráci se společností Microsoft vypsal mezinárodní soutěž na téma etiky a umělé inteligence. Tématu se věnuje zejména Papežská akademie pro život.

„Zdůraznili jste význam technického výzkumu, je to dobrý dar od Boha,“ řekl arcibiskup Vincenzo Paglia, který stojí v čele akademie. „Ve chvíli kdy se staneme příliš podobnými počítačům, hrozí konflikty, nebezpečí, někdy až otroctví,“ varoval Paglia před uspěchaným pokrokem.

Čtěte také:

Prodat, či neprodat. Giganti řeší, zda vládám poskytnout technologii detekce obličejů

11 věcí, které si budete chtít vymazat z Facebooku

Google porušuje GDPR, tvrdí studie. Dtest a další spotřebitelské organizace si na něj stěžují

Unie se shodla na směrnici o digitálním copyrightu. Má posílit práva tvůrců

Cenzura v Rusku: Google maže nepohodlné výsledky vyhledávání

Facebook jako arbitr projevu. Jeho pravidla pro kontrolu obsahu mají řadu slabin

Anticeny Big Brothers: největšími slídily jsou Facebook, finanční správa a iRobot