Nejlépe se prodává chtěné zboží, říká šéf české Škody Auto Luboš Vlček - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Nejlépe se prodává chtěné zboží, říká šéf české Škody Auto Luboš Vlček

Nejlépe se prodává chtěné zboží, říká šéf české Škody Auto Luboš Vlček
Zdroj: Jan Mihaliček/Euro

Co udělala pandemie koronaviru s automobilovým trhem, se nyní těžko odhaduje, říká Luboš Vlček, šéf Škoda Auto ČR.

Globální pandemie koronaviru negativně zasáhla většinu sektorů ekonomiky, ale automobilový průmysl patří mezi nejpostiženější obory. Ještě před propuknutím pandemie počítaly ambiciózní scénáře s celosvětovým prodejem aut těsně pod hranicí 80 milionů aut. Poslední prognózy počítají s propadem zhruba o dvacet procent, tedy s výrobou a prodejem asi 64 milionů vozů. „Jsme ale v první, poměrně rané postcovidové fázi.

Nikdo neví, jak hodně bude automobilový sektor ovlivněn, jaké rány utrpěl společný evropský ekonomický prostor. Netušíme, zda bude mít krize charakter písmene U, L nebo V. Osobně si myslím, že to uvidíme nejdříve na konci léta,“ říká v rozhovoru pro týdeník Euro Luboš Vlček, šéf české divize Škoda Auto.

Předpokládáte, že jsme stále na trajektorii směrem dolů?

Nikdo v tuto chvíli nedokáže říci, kde se nacházíme. Máme tu spoustu podpůrných prostředků, které se „narodily“ v době karantény - ať už firemní opatření nebo státní covidové pobídky. Cílem je, aby se sestupná trajektorie zastavila co nejdříve a aby byla co nejmělčí. Nicméně se obávám, že na onom pomyslném dnu ještě nejsme. Moudřejší budeme někdy v říjnu. A to je ryze český pohled. Tím, že je naše ekonomika otevřená a proexportní, bude hodně záležet na situaci v Evropě.

Minimálně jednu věc už víme, a to že zásadně bude postiženo jižní křídlo, tedy Itálie, Španělsko, Řecko. Zároveň prodáváme auta i na bonitních trzích, jako je Švýcarsko, Rakousko a Německo, tedy země, kde – alespoň se to tak zdá – rekonvalescence probíhá poměrně solidním…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?