Developer Petchenko: poptávka po nemovitostech klesne - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Developer Petchenko: poptávka po nemovitostech klesne

,
Developer Petchenko: poptávka po nemovitostech klesne
Zdroj: Tomáš Svoboda

Příběh pětatřicátníka Rostislava Petchenka je příběhem imigrantského úspěchu. Z Ukrajiny přišel do Česka v šestnácti letech, vystudoval dvě vysoké školy, začal podnikat v nemovitostech. Z realitního makléře se s běloruským kolegou vypracoval na spolumajitele středně velké realitní firmy Gartal i proto, že dokázal šikovně využít svých vazeb na rusky mluvící postsovětské země.

Co bylo tím impulzem, který vás přivedl do Česka?

Byla to náhoda. Pocházím z Ukrajiny z města Cherson, což je krajské město nedaleko Krymu. Je to část Ukrajiny, kde se mluví rusky. Ale je třeba dodat, že po anexi Krymu se pohledy na většího souseda trochu změnily. Všichni máme nějaké přátele, rodinu, které anexe rozdělila.

Když už jste to zmínil, jak se na ruskou anexi na jaře 2014 díváte?

Na anexi nemám jednoznačnou odpověď. V letech, kdy k tomu došlo, byla Ukrajina ve špatné ekonomické situaci. Teď je sice ještě v horší, ale když je něco špatně, lidé volají po změně. Vstup Ruska možná pro obyvatele Krymu byl touto změnou. Očekávali, že přijde někdo, kdo jim pomůže posunout se dopředu.

Ale situace se ještě zhoršila, nejen vývojem světové a ruské ekonomiky. Myslím, že kdyby lidé teď mohli vrátit situaci zpět, asi by si tuto změnu nepřáli. Výsledky referenda by nebyly tak jednoznačné, ale předpokládám, že jako u každých voleb to nebylo úplně čisté.

Vraťme se tedy k vašemu odjezdu do Česka.

Otec pracoval na soukromé klinice a majitelé kliniky žili v Česku. Měli stejně starého kluka a rozhodli se, že se také přestěhuje do Česka, kde bude studovat. Nabídli tu možnost i mně. Samozřejmě jsem byl pro,…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?