Deutsche Bank už není na seznamu největších privátních bank. Propadla se na 16. místo - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Deutsche Bank už není na seznamu největších privátních bank. Propadla se na 16. místo

, čtk,
Deutsche Bank už není na seznamu největších privátních bank. Propadla se na 16. místo
Zdroj: Pinkas Martin/Euro

Německá jednička bankovního sektoru Deutsche Bank loni vypadla ze seznamu 15 největších privátních bank světa. Objem jejích klientských aktiv se v dolarovém vyjádření propadl o 28 procent a na konci loňského roku činil 227 miliard dolarů (pět bilionů korun), ukázal žebříček konzultační společnosti Scorpio Partnership. Na seznamu, kde je celkem 25 ústavů, se Deutsche Bank propadla o pět příček na 16. místo. První je švýcarská banka UBS.

Deutsche Bank loni v USA prodala sekci správy majetku, což je podle mluvčího banky hlavní důvod poklesu objemu aktiv. Banka byla jednou z řady finančních institucí, které americké úřady vyšetřovaly kvůli praktikám při prodeji hypotečních cenných papírů před vypuknutím světové finanční krize ve druhé polovině minulého desetiletí. Americká vláda banky viní z toho, že poskytovaly investorům zavádějící informace o kvalitě těchto cenných papírů. Ministerstvo spravedlnosti po Deutsche Bank nejprve požadovalo 14 miliard dolarů, koncem loňského roku se ale banka s úřady dohodla, že v rámci urovnání sporu zaplatí 7,2 miliardy dolarů.

Titul největší privátní banky světa si udržela švýcarská bankovní skupina UBS, která měla ve správě má aktiva v objemu 2,06 bilionu dolarů (45,6 bilionu korun). Následovaly Bank of America, Morgan Stanley a Wells Fargo. Na páté místo se dostala Royal Bank of Canada, která na šesté místo odsunula švýcarskou Credit Suisse.


České spořitelně klesl zisk. Čtěte více

 Budovy České spořitelny v Praze


Největší posun zaznamenala China Merchants Bank, která vystoupila o pět míst a dostala se na 15. příčku. Na 24. místo se dostal nováček seznamu, a to Bank of China.

Podle údajů společnosti Scorpio má 25 největších privátních bank světa ve správě aktiva za 13,3 bilionu dolarů (294,6 bilionu korun) od bohatých klientů s majetkem přes jeden milion dolarů. Zisk těchto bank loni stagnoval, jednak kvůli nízkým či negativním úrokovým sazbám, jednak kvůli přesunu zájmu klientů na pasivní investice.

Dále čtěte:

Moody´s: Zvýšení rezerv ČNB pomáhá ratingu bank

Soumrak kartového byznysu? Visa a MasterCard mohou přijít o miliardy

Přijetí eura: kdo v Evropě zchudl a kdo zbohatl


Ohodnoťte tento článek
Diskuze