Hotely v Durrës mívají většinou svou soukromou pláž. O sobotách a nedělích však její třetinu musí rezervovat pro místní obyvatele. (autor: Miroslav Tryner, Euro.cz)
Hotely v Durrës mívají většinou svou soukromou pláž. O sobotách a nedělích však její třetinu musí rezervovat pro místní obyvatele. (autor: Miroslav Tryner, Euro.cz)
Autor: Miroslav Tryner

Co dělat, když vám zaměstnavatel nechce dát dovolenou

 Miroslav Tryner 26. června 2018, 13:10  -  try
Hotely v Durrës mívají většinou svou soukromou pláž. O sobotách a nedělích však její třetinu musí rezervovat pro místní obyvatele. (autor: Miroslav Tryner, Euro.cz)
Hotely v Durrës mívají většinou svou soukromou pláž. O sobotách a nedělích však její třetinu musí rezervovat pro místní obyvatele. (autor: Miroslav Tryner, Euro.cz)
Autor: Miroslav Tryner
26. června 2018, 13:10

Dovolená je jednou nejpříjemnějších záležitostí v pracovním poměru, ale může se z ní stát problém. Na co má zaměstnanec nárok a jakou pravomoc má zaměstnavatel, řeší zákoník práce. Řada sporných situací se však může vyřešit dohodou obou stran.

Nástup na dovolenou

Hlavní slovo v tom, kdy si můžete vzít na dovolenou, má zaměstnavatel. Podle zákoníku práce č. 262/2006 Sb. nástup dovolenou určuje zaměstnanci zaměstnavatel.

Zaměstnanec sice může požádat o čerpání dovolené v určitém termínu, závisí však vždy na zaměstnavateli, zda mu takto požadovanou dovolenou poskytne.


NÁŠ TIP:

Nárok na dovolenou 2018 si spočítejte na naší kalkulačce


Pokud čerpání dovolené určí sám zaměstnavatel, je povinen to písemně oznámit zaměstnanci alespoň 14 dnů předem, pokud se nedohodne se zaměstnancem na kratší době.

Zákoník práce však poskytuje pro čerpání dovolené určitou nezanedbatelnou ochranu i zaměstnancům.

Co může a nesmí zaměstnavatel při nařizování dovolené
Zaměstnavatel může určit zaměstnanci čerpání dovolené, i když dosud nesplnil podmínky pro vznik práva na dovolenou, jestliže je možné předpokládat, že zaměstnanec tyto podmínky splní do konce kalendářního roku, popřípadě do skončení pracovního poměru.
Platí, že nárok na dovolenou za kalendářní rok vzniká každému, kdo pro jednoho zaměstnavatele odpracoval alespoň 60 dní. To bývá nejčastěji zkušební doba. Pokud není tato podmínka splněna, může zaměstnanci vzniknout nárok na dovolenou za odpracované dny v délce jedné dvanáctiny dovolené za kalendářní rok za každých 21 odpracovaných dnů v příslušném kalendářním roce.
Zaměstnavatel je povinen nahradit zaměstnanci náklady, které mu bez jeho zavinění vznikly proto, že zaměstnavatel změnil jemu určenou dobu čerpání dovolené nebo že ho odvolal z dovolené.
Zaměstnavatel nesmí určit čerpání dovolené na dobu, kdy zaměstnanec vykonává vojenské cvičení, kdy je uznán dočasně práce neschopným, ani na dobu, po kterou je zaměstnankyně na mateřské nebo rodičovské dovolené a zaměstnanec na rodičovské dovolené.
Požádá-li zaměstnankyně zaměstnavatele o poskytnutí dovolené tak, aby navazovala bezprostředně na skončení mateřské dovolené, a zaměstnanec zaměstnavatele o poskytnutí dovolené tak, aby navazovala bezprostředně na skončení rodičovské dovolené do doby, po kterou je zaměstnankyně oprávněna čerpat mateřskou dovolenou, je zaměstnavatel povinen jejich žádosti vyhovět.

Pramen: § 217 zákoníku práce č. 262/2006 Sb.

Jak je to s délkou dovolené v kuse

Podle zákoníku práce musí alespoň jedna část dovolené činit nejméně dva týdny vcelku, pokud se zaměstnanec se zaměstnavatelem nedohodne na jiné délce čerpání.


Dobře napsaný motivační dopis otevírá cestu k vysněnému postu


„Zákoník práce sice preferuje čerpání dovolené pokud možno v celku nebo alespoň v délce dvou týdnů v celku, nic nebrání zaměstnanci čerpat dovolenou i v kratších časových úsecích, pokud se na tom dohodne se zaměstnavatelem, respektive zaměstnavateli nic nebrání určit zaměstnanci čerpání dovolené v kratších časových úsecích, pokud se na tom dohodne se zaměstnancem,“ vysvětluje Vít Havrda, advokát ze společnosti KODAP legal.


Přečtěte si:

Turistické poplatky v Evropě: na dovolenou si připravte extra peníze


V situaci, kdy chce zaměstnavatel zaměstnanci rozplánovat dovolenou na celý rok, tak alespoň jeden úsek dovolené musí činit nejméně dva týdny v kuse, opět pokud se obě strany nedomluví jinak.

V pracovně-právních vztazích se často uplatňuje nařízená dovolená. Je třeba si pamatovat, že ze zákona může nařízená celozávodní dovolená trvat maximálně dva týdny v kuse, u uměleckých souborů nejdéle čtyři týdny, a to pouze v případě, že je to nezbytné s ohledem na provozní důvody zaměstnavatele.

Co s nevyčerpanou dovolenou?

Nevyčerpané dny volna musí zaměstnavatel ze zákona zaměstnanci v případě skončení pracovního poměru proplatit. Zaměstnavatel nicméně může zaměstnanci nařídit čerpání dovolené i ve výpovědní lhůtě. Musí mu to ovšem ohlásit nejméně 14 dnů před termínem, pokud se nedohodne se zaměstnancem jinak.

Máte nárok na příspěvek na dovolenou?

Stále častějším benefitem ve státní i soukromé sféře je příspěvek zaměstnavatele na rekreaci zaměstnance. Proto není na škodu se informovat, zda nelze nějaký získat. Zda zaměstnavatelé svým zaměstnancům příspěvek na dovolenou poskytnou, je ale čistě na jejich rozhodnutí.

„Pravidla poskytování zaměstnaneckých benefitů mohou být stanovena ve vnitřním předpise zaměstnavatele či v kolektivní smlouvě, a tyto dokumenty musí být přístupné k nahlédnutí,“ upřesňuje Havrda.

Čtěte také:

Kolik stojí benzin na cestě k moři

Stala se vám nehoda v zahraničí? Přečtěte si, jak ji správně řešit

Pojistné desatero před cestou do zahraničí

O otcovskou dovolenou je velký zájem.Čtěte také

 Premiér Andrej Babiš a ministryně financí Alena Schillerová

České předsednictví EU má stát 1,2 miliardy korun, úřady přijmou 200 nových zaměstnanců

Kvůli českému předsednictví v Evropské unii ve druhé polovině roku 2022 by měly české…

před 1 hodinou

Ondřej Stratilík

Česká armáda v Sýrii

Česká republika - a s ní celá Severoatlantická aliance - se dostala do značně nekomfortní…

před 2 hodinami

 Bývalý mluvčí Prahy 10 a nynější zaměstnanec tiskového odboru Kanceláře prezidenta republiky Vít Novák

Xaverův přítel na Hradě: Vít Novák, „píárista“ s důležitými kontakty

Společnost XTV provozující stejnojmennou internetovou televizi s moderátorem Lubošem…

před 2 hodinami

Peroutkova vnučka Terezie Kaslová

Stát se nemusí omlouvat za výroky Zemana o Peroutkovi, rozhodl soud

Stát se prostřednictvím ministerstva financí nemusí omlouvat vnučce novináře Ferdinanda…

před 2 hodinami

Studium v zahraničí - ilustrační foto

Jak stoupnout v očích zaměstnavatele? Titul má dnes skoro každý, na ERASMUS si však troufnou jen někteří

Podle údajů ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy studuje v současné době vysokou…

před 2 hodinami

Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujal Vás tento článek?
Ohodnoťte ho

Počet hodnocení: 7 | Průměrné hodnocení: 3.29

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Finance
Jak pomůže dětem v exekuci novela insolvenčního zákona?
Jak s námi operátoři jednají? Vata to tedy není
Kdy se bude zase měnit čas a na kterou stranu posunout na podzim ručičku?
Svátek Všech Svatých a Dušičky, aneb proč to není státní svátek?
Jak se bude počítat důchod v roce 2020?
Auta
Země elektromobilů. V Norsku mizí čerpací stanice
Kvalitní moderní ojetý vůz šetří vaši kapsu a je bezpečnější
Fiat Talento modelový rok 2020
Kupé Škoda 763 bylo rychlejší než auta VB. Skončilo fiaskem, přispělo však ke vzniku Favoritu
DB Schenker posiluje pozici v logistice pro automobilový průmysl
Hry pro příležitostné hráče