Ceny benzinu v EU na cestě k moři - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Kolik stojí benzin na cestě k moři? Proti loňsku si v EU připlatíte 4 koruny

,
Kolik stojí benzin na cestě k moři? Proti loňsku si v EU připlatíte 4 koruny
Zdroj: Profimedia.cz

Ceny pohonných hmot v posledních měsících trvale rostou, a tak se cesta vlastním vozem na letní dovolenou do zahraničí ve srovnání s rokem 2017 prodraží. Řidiči si proti Česku výrazně připlatí zejména v oblíbených destinacích jako jsou Itálie a Chorvatsko. Naopak za srovnatelné ceny můžou tankovat zatím v Rakousku nebo Maďarsku. Proto je výhodnější tankovat po cestě v tranzitních zemích, než až v konečné destinaci.

Nejčerstvější údaje Evropské komise ze začátku června ukazují, že litr benzinu stojí v Česku průměrně 33,17 korun a nafty 32,44 koruny. Průměrné ceny například u nafty v tuzemsku meziročně vzrostly stejně jako v Německu o tři koruny.

Pro srovnání: na Slovensku byla nafta před rokem levnější o 4,57 koruny za litr levnější, v celé EU průměrně skoro o čtyři koruny za litr.

Důvodem růstu cen je, že ceny pohonných hmot v posledních měsících reagovaly na zdražování ropy na světových trzích. Její cena za poslední rok vzrostla podle Viktora Zeisela, ekonoma Komerční banky, zhruba o 60 procent.


NÁŠ TIP:

Spočítejte si nárok na dovolenou 2018 na naší kalkulačce


„Ceny ropy tlačilo nahoru zejména zvýšené geopolitické napětí kvůli situaci na Blízkém východě. Pohonné hmoty však zdražila též oslabující koruna, která prodražuje dovoz ropy,“ vysvětluje ekonom.

Podle Zeisela oba zmíněné důvody pro zdražování postupně vymizí a pohonné hmoty budou letos po letní sezoně mírně zlevňovat. Ze současných úrovní by se tak cena benzinu měla na konci roku dostat zpět ke 30 korunám za litr z počátku roku 2018.


Stala se vám nehoda v zahraničí?

Přečtěte si, jak ji řešit

 Dopravní nehoda


I přes citelné zdražení v posledních měsících patří Česko cenami pohonných hmot stále do první třetiny nejlevnějších zemí EU. Absolutně nejlevnější je tradičně Bulharsko, kde stojí litr nafty v průměru skoro stejně jako litr benzinu. Nafta je zde ve srovnání s Českem levnější o více než tři koruny a 50 haléřů a litr benzinu o skoro 4,30 koruny.

V dalších motoristy oblíbených turistických destinacích si řidiči za tankování oproti tuzemským cenám připlatí. „V Chorvatsku za litr nafty oproti Česku zaplatí skoro o tři koruny více a za litr Naturalu 95 dokonce 3,60 koruny. Velmi drahá je pak Itálie, kde za litr benzinu čeští motoristé zaplatí navíc devět korun a sedm korun za litr nafty,“ upozorňuje Damir Duraković, generální ředitel nákupní aliance Axigon, která poskytuje firemní tankovací karty a sleduje vývoj cen pohonných hmot v EU.


Novinka:

Cestovní pas dostanete už do 24 hodin

Český cestovní pas


Ceny benzinu i nafty srovnatelné s Českem nalezneme v Rakousku a v Maďarsku. O něco dražší je Slovinsko.

„Pokud tedy míříte do nejoblíbenějších destinací, vyplatí se natankovat po cestě, nikoliv až v cílové zemi. Platí však, že ceny u čerpacích stanic na hlavních dopravních tepnách nebo těsně před hranicemi státu bývají nadprůměrné,“ dodává Duraković.

Příkladem této nadprůměrné cenotvorby z Česka mohou být ceny na dálnici D1, kde stál litr benzinu či nafty na počátku června 2018 často až 35,90 korun.

Srovnání cen pohonných hmot v Česku a ve vybraných zemích

 ceny PHM červen 2018

 Ceny nafty 2018
Zdroj: Evropská komise, Axigon

Kurz: 25,696 Kč/EUR

Údaje k 4. 6. 2018

Čtěte také:

Pojistné desatero před cestou do zahraničí

 ilustrační foto

Jak dostat zpět peníze po krachu cestovky

Pojištění nemovitosti proti vloupání


Ohodnoťte tento článek
Diskuze