O otcovskou dovolenou je zájem. Pomůže hlavně rodinám s nižšími příjmy

29. března, 13:05 - vhz
29. března, 13:05

O otcovskou dovolenou, novou dávku nemocenského pojištění platnou od 1. února 2018, mají tatínkové podle České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) zájem. Při žádosti se musí počítat s tím, že peněžitá dávka při otcovské dovolené bude nahrazovat ušlou čistou mzdu hlavně lidem s příjmy výrazněji pod průměrnou mzdou.

Nastoupit na otcovskou dovolenou mohli novopečení tatínci poprvé 1. února 2018. A o novinku projevili nečekaný zájem. Okresní správy sociálního zabezpečení ke konci února obdržely celkem 2130 žádostí o dávku otcovské poporodní péče. ČSSZ v únoru provedla 480 výplat otcovské v souhrnné výši 2,3 milionu korun.

Ještě než se rozhodnete, že si vezmete otcovskou dovolenou, je dobré si nastudovat několik praktických informací.

Kalkulačka otcovské dovolené

Výpočet otcovské dovolené si zkuste na naší kalkulačce. Peněžitá dávka při otcovské je sestavena tak, aby nahrazovala ušlou čistou mzdu hlavně lidem s příjmem výrazněji pod průměrnou mzdou.

Například při platné minimální mzdě 12 200 korun bude dávka za 7 dní činit 1967 Kč, při hrubé mzdě 15 tisíc korun dosáhne 2422 Kč, při 25 000 hrubého budete brát 4032 Kč. Naopak při nadprůměrném výdělku 40 tisíc korun hrubého otec dostane od státu 5831 Kč.

Jak se otcovský příspěvek počítá

Výše otcovské činí 70 % redukovaného denního vyměřovacího základu za kalendářní den. Denní vyměřovací základ se zpravidla zjišťuje z příjmu za 12 kalendářních měsíců před nástupem na dávku. Rozumí se tím úhrn příjmů, které jsou rozhodující pro odvody na pojistné na sociální zabezpečení a nemocenské pojištění. Zpravidla se jedná o mzdy, platy a další mzdové náležitosti, které jsou předmětem daně z příjmů.

U OSVČ se vychází z úhrnu měsíčních základů pojistného v rozhodném období před nástupem na dávku. Průměrný denní příjem se pak upravuje pomocí tří redukčních hranic.


Čtěte: Daňové přiznání: kdy máte nárok na slevu na manželku (manžela)?


Jak dlouho se vyplácí

Jedná se o krátkodobou dávku, která se poskytuje maximálně 7 kalendářních dnů ode dne nástupu na otcovskou. Výhodou je, že nástup na otcovskou si otec může určit sám v období šesti týdnů ode dne narození dítěte (tj. den narození miminka + 41 dnů). Počítat se ale musí s tím, že výplatu dávky nemůžete přerušovat nebo ji čerpat po jednotlivých dnech.

Otázky často vznikají v případech, kdy otec pečuje o dvojčata či vícerčata. Šťastnou událost legislativa v tomto směru nezohledňuje, otcovská tatínkovi náleží jen jednou.

Kdo má nárok

Abyste mohli pobírat otcovskou, musíte splnit několik podmínek. Základní je účast na nemocenském pojištění, kdy z příjmu ze zaměstnání je odváděno pojistné na sociální zabezpečení. U osob samostatně výdělečně činných (OSVČ) musí být splněna podmínka dobrovolné účasti na nemocenském pojištění OSVČ alespoň po dobu 3 měsíců bezprostředně předcházejících dni nástupu na otcovskou.

Poměrně málo známou informací je, že i v případě převzetí dítěte mladšího 7 let věku do péče nahrazující péči rodičů na základě rozhodnutí příslušného orgánu, může muž na otcovskou nastoupit.

Jak o otcovskou požádat

Nejprve je ale třeba v zaměstnání požádat zaměstnavatele o rodičovskou dovolenou. Formulář Žádost o dávku otcovské poporodní péče vyplní jak žadatel (první stranu), tak po něm zaměstnavatel (druhou stranu). Po skončení podpůrčí doby, to je po uplynutí 7 dnů zaměstnavatel odešle doklady OSSZ, která o dávce rozhodne a vyplatí ji. OSVČ budou žádost uplatňovat po uplynutí podpůrčí doby přímo u OSSZ, u které jsou registrovány.

Čtěte také:

Plat, nebo mzda. Víte, co berete?

Chcete změnit trvalé bydliště? Čtěte, jak na to

Jak vyhlásit osobní bankrot?


Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Počet hodnocení: 7 | Průměrné hodnocení: 4.86

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Čtěte také

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
I důchodci mohou pobírat nemocenskou
Elektřina on-line. Umíte si přes internet vyřídit snížení záloh?
Jak budou otevřené obchody 1. a 8. května?
Průzkum CENTURY 21: ceny bytů v České republice
Je na uložení peněz lepší spořicí účet nebo termínovaný vklad?
Auta
Volvo S90 Ambience nemá sedadlo spolujezdce a nabízí…
Škoda Kamiq má po premiéře. Prohlédněte si crossover, který se k nám nedostane
Opel Grandland X chce být ještě stylovějším crossoverem. Přichází dvoubarevná verze
Plug-in hybrid Subaru s technikou z Priusu dostane jméno Evoltis
BMW sází na osobitost i u motorek. Program Spezial je obdobou automobilového Individual
Technologie
Blokování reklam je v pořádku. Adblock Plus vyhrál další soud
Google to zkouší zase jinak. Pozastavil vývoj Allo, vyvíjí novou komunikační platformu
Souhlaste, nebo odejděte. Facebook aktualizoval podmínky a nechá vás rozhodnout
Intel zrušil nedávno představené chytré brýle Vaunt – i celou divizi New Devices Group
Telegram vydržel zatím největší internetovou cenzuru v ruských dějinách
Hry pro příležitostné hráče