O otcovskou dovolenou je zájem. Pomůže hlavně rodinám s nižšími příjmy

29. března, 13:05 - vhz
29. března, 13:05

O otcovskou dovolenou, novou dávku nemocenského pojištění platnou od 1. února 2018, mají tatínkové podle České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) zájem. Při žádosti se musí počítat s tím, že peněžitá dávka při otcovské dovolené bude nahrazovat ušlou čistou mzdu hlavně lidem s příjmy výrazněji pod průměrnou mzdou.

Nastoupit na otcovskou dovolenou mohli novopečení tatínci poprvé 1. února 2018. A o novinku projevili nečekaný zájem. Okresní správy sociálního zabezpečení ke konci února obdržely celkem 2130 žádostí o dávku otcovské poporodní péče. ČSSZ v únoru provedla 480 výplat otcovské v souhrnné výši 2,3 milionu korun.

Ještě než se rozhodnete, že si vezmete otcovskou dovolenou, je dobré si nastudovat několik praktických informací.

Kalkulačka otcovské dovolené

Výpočet otcovské dovolené si zkuste na naší kalkulačce. Peněžitá dávka při otcovské je sestavena tak, aby nahrazovala ušlou čistou mzdu hlavně lidem s příjmem výrazněji pod průměrnou mzdou.

Například při platné minimální mzdě 12 200 korun bude dávka za 7 dní činit 1967 Kč, při hrubé mzdě 15 tisíc korun dosáhne 2422 Kč, při 25 000 hrubého budete brát 4032 Kč. Naopak při nadprůměrném výdělku 40 tisíc korun hrubého otec dostane od státu 5831 Kč.

Jak se otcovský příspěvek počítá

Výše otcovské činí 70 % redukovaného denního vyměřovacího základu za kalendářní den. Denní vyměřovací základ se zpravidla zjišťuje z příjmu za 12 kalendářních měsíců před nástupem na dávku. Rozumí se tím úhrn příjmů, které jsou rozhodující pro odvody na pojistné na sociální zabezpečení a nemocenské pojištění. Zpravidla se jedná o mzdy, platy a další mzdové náležitosti, které jsou předmětem daně z příjmů.

U OSVČ se vychází z úhrnu měsíčních základů pojistného v rozhodném období před nástupem na dávku. Průměrný denní příjem se pak upravuje pomocí tří redukčních hranic.


Čtěte: Daňové přiznání: kdy máte nárok na slevu na manželku (manžela)?


Jak dlouho se vyplácí

Jedná se o krátkodobou dávku, která se poskytuje maximálně 7 kalendářních dnů ode dne nástupu na otcovskou. Výhodou je, že nástup na otcovskou si otec může určit sám v období šesti týdnů ode dne narození dítěte (tj. den narození miminka + 41 dnů). Počítat se ale musí s tím, že výplatu dávky nemůžete přerušovat nebo ji čerpat po jednotlivých dnech.

Otázky často vznikají v případech, kdy otec pečuje o dvojčata či vícerčata. Šťastnou událost legislativa v tomto směru nezohledňuje, otcovská tatínkovi náleží jen jednou.

Kdo má nárok

Abyste mohli pobírat otcovskou, musíte splnit několik podmínek. Základní je účast na nemocenském pojištění, kdy z příjmu ze zaměstnání je odváděno pojistné na sociální zabezpečení. U osob samostatně výdělečně činných (OSVČ) musí být splněna podmínka dobrovolné účasti na nemocenském pojištění OSVČ alespoň po dobu 3 měsíců bezprostředně předcházejících dni nástupu na otcovskou.

Poměrně málo známou informací je, že i v případě převzetí dítěte mladšího 7 let věku do péče nahrazující péči rodičů na základě rozhodnutí příslušného orgánu, může muž na otcovskou nastoupit.

Jak o otcovskou požádat

Nejprve je ale třeba v zaměstnání požádat zaměstnavatele o rodičovskou dovolenou. Formulář Žádost o dávku otcovské poporodní péče vyplní jak žadatel (první stranu), tak po něm zaměstnavatel (druhou stranu). Po skončení podpůrčí doby, to je po uplynutí 7 dnů zaměstnavatel odešle doklady OSSZ, která o dávce rozhodne a vyplatí ji. OSVČ budou žádost uplatňovat po uplynutí podpůrčí doby přímo u OSSZ, u které jsou registrovány.

Čtěte také:

Plat, nebo mzda. Víte, co berete?

Chcete změnit trvalé bydliště? Čtěte, jak na to

Jak vyhlásit osobní bankrot?Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Počet hodnocení: 7 | Průměrné hodnocení: 4.86

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Čtěte také

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Práce v důchodu: která smlouva je pro vás nejlepší
V Česku jezdí tisíce ekologických vozů. Lidé se jich přestávají bát
Určitě víte správně, co si můžete a nemůžete zabalit do příručního zavazadla do letadla?
Láká vás na dovolené zorbing, rafting, canoyning? Pozor na výluky v pojištění
Expres doklady - občanka a pas do 24 hodin: kde a kdy si vyzvednout
Auta
Zajímavé a nadějné prototypy českých aut, které nikdy…
Kde končí německé dieselové ojetiny? Zájem má Ukrajina, Chorvatsko, Francie i ČR
Dodge Challenger R/T Scat Pack 1320 nabídne 491 atmosférických koní a jen jednu sedačku
Patent odhaluje, že Ferrari chystá hybridní čtyřválec s elektrickým turbem
Citroen Grand C4 Picasso v dlouhodobém testu: Na brzdě trošku trucoval, ale výkonu má dost
Technologie
Na hodiny bude větší spolehnutí. Windows 10 zpřesní synchronizaci času
Utekly skoro plné specifikace procesorů Amber Lake. 5W Intely poběží až na 4,2 GHz
Každý desátý je moderní otrok. Kde? No přece v Severní Koreji
Atari VCS bude mít čtyřjádro AMD A10-9630P a 8 GB RAM. Specifikace, detaily a OS
DVB-T2 je dostupné pro více lidí. ČRa spouštějí první dokrývače
Hry pro příležitostné hráče