Už se vaří státní jádro - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Už se vaří státní jádro

,
Už se vaří státní jádro
Zdroj: Mladá fronta

Podle šéfa ČEZ Daniela Beneše by mohlo být v březnu rozhodnuto o investičním modelu dostavby jaderné elektrárny Dukovany. Půjde o zcela zásadní krok, který přichází na poslední chvíli. A ukazuje na oslabení Andreje Babiše.

V zásadě jde o to, zda nové jaderné bloku bude stavět ČEZ v současné podobě, a do riskantního projektu tak stáhne i minoritní akcionáře, nebo se firma rozdělí na státní a polostátní část. Pod státní firmu by pak spadala i výstavba nových reaktorů a tedy veškeré investorské riziko.

Právní analýzy ukázaly, že jiný model v podstatě ani není proveditelný. Na rozdíl od polosoukromé společnosti může plně státní firma totiž sledovat i jiné zájmy než maximalizaci zisku akcionářů, jako třeba zajištění energetické bezpečnosti země. Finanční výhodnost takového projektu může pak hrát až druhotnou roli.


Čtěte rozhovor s Danielem Benešem:

Rozdělení ČEZ na čistou a špinavou část je dobrý nápad

Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš


Proto variantu státního jaderného ČEZ jakožto budovatele nové elektrárny podporuje vedení společnosti. Jeho členové si ještě pamatují rok 2014, kdy bylo nutné odpískat rozjetý tendr na dostavbu Temelína, protože riziko pro polostátní firmu bylo příliš vysoké a vláda odmítla na reaktory poskytnout garance.

Přesto se Babiš opakovaně vyjádřil, že Dukovany by měl ČEZ postavit sám v současné podobě. V takovém případě by se však nejspíš opakovala situace s Temelínem i u Dukovan a po letech příprav by dostavba skončila u ledu.


ČEZ vysvětluje: Beneš je apolitický, pouze podpořil Zemana

Daniel Beneš se zúčastnil oslav vítězství Miloše Zemana


Aktuální Benešův optimismus lze přičíst i poslednímu politickému dění. Šéf ČEZ je vnímán jako spojenec prezidenta Miloše Zemana. Vítězství Zemana ve volbách a skutečnost, že se Beneš objevil ve volebním štábu za Zemanovými zády, ukazují na rostoucí sebevědomí šéfa energetické firmy.

Jakkoliv je propojení Hradu s vedením energetické firmy problematické, pro jadernou energetiku v Česku je to v tuto chvíli dobrá zpráva. Zda se Zemanův vliv projeví i při výběru dodavatele a pomůže k megazákázce Putinovu Rosatomu, je už jiný příběh.

Přečtěte si další komentáře autora:

Další pokus o PETkovné

Konec masné éry aneb Jak bůček škodí klimatu

Nejsou lidi. Nažeňme na pole vojsko

Výzva pro Andreje: gastarbeiteři v Česku

Tajemství laciné Hery

Pan Glyfosát. Z německého ministra je toxická mrtvola

Český emisní veletoč