Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Můžeme od nového roku očekávat zdražení povinného ručení?

Povinné ručení se díky mnoha změnám v pojišťovnictví bude nejspíše nadále zdražovat.…

Výměna výtahu a potřebná povolení

Životnost výtahu v bytových domech je 15–25 let (doba životnosti je ovlivněna prováděnou…

Rondo.cz nabízí řešení, jak získat a udržet zákazníky. Výše platby je přizpůsobená možnostem firem

Kamenné prodejny i eshopy dlouhodobě bojují s tím jak získat a udržet zákazníky. Přitom…

Tady je Kellnerovo

 Páral 20. října, 16:02  -  Pavel Páral
20. října, 16:02

Pokud spojení Monety a Air Bank schválí akcionáři a regulátor, bude mít Česko po osmnácti letech poprvé velkou banku kontrolovanou tuzemským kapitálem.

Složitá transakce, během níž zánovní tuzemská banka Moneta odkoupí od PPF její Air Bank a část Home Creditu, a stane se tak největším akcionářem Monety, je asi nezajímavější událostí letošního roku na finančním trhu. Dva roky poté, co se GE podařilo svou českou dcerku prodat na burze, je směřování pod křídla největší české finanční skupiny svým způsobem logické. Air Bank je sice populární značka, ale PPF ji sama mezi největší banky na trhu nedostane.

Moneta je větší, ale s extrémně roztříštěnou akcionářskou strukturou také na nějakou prudkou expanzi myslet nemůže. Spojením vzniká třetí největší banka v zemi co do počtu klientů a pátá co do bilanční sumy s minimální ztrátou na čtvrtou Raifieisen. Na trhu ale toto spojení žádné velké nadšení nevzbudilo. Akcie Monety se nejprve mírně propadly a pak se zase trochu vzpamatovaly, ale žádná významná změna kurzu to není. Je to bezesporu z významné části způsobené obavou z toho, jak se bude chovat největší akcionář. Na jedné straně lze očekávat, že bude usilovat o dosažení mnohem vyššího podílu, než je současná čtvrtina, což by mělo tlačit cenu akcií nahoru.

To, že se nová banka bude jmenovat po své nejmenší součásti, sice může být vydáváno za marketingové rozhodnutí, nicméně ego Petra Kellnera z toho trčí jak rozhledna z petřínského kopce. Je dost dobře možné, že cílem PPF je absolutní ovládnutí Monety a její stažení z burzy. To je obchodnímu naturelu nejbohatšího Čecha rozhodně o dost bližší než držení sice největšího, ale pořád menšinového balíku akcií a dělení se o dividendu, ale především o rozhodovací kompetence.


Přečtěte si:

Šéf Home Creditu Jírů: Jsme v dobré kondici a chystáme online ofenzivu


Na druhé straně Moneta byla skutečně retailová banka zaměřená na spotřebitelské úvěry a spojení s českým a slovenským Home Creditem tuto orientaci ještě posiluje. Tento sektor je ale dost citlivý na ekonomický cyklus a zpomalení ekonomiky a růstu mezd může být pro takto zaměřenou banku trochu problém.

Všechny takto spojované finanční instituce by naopak potřebovaly zvýšit podíl aktiv vůči podnikové sféře. Naopak pozitivní bude jistě synergický efekt v podobě snižování nákladů například na IT, marketing, ale i na manažerské odměny a další položky. Akcionáři zase mohou mít obavy, zda obchodní strategie banky nebude v jejich neprospěch podřízena nesmírně širokým zájmům skupiny PPF doma i v zahraničí. Ale od toho je tu bankovní dohled.

O tom, že novou finanční instituci povede pevnou rukou Tomáš Spurný, asi není nikde pochyb. Je s PPF historicky spjatý, byl součástí jejího nejvyššího vedení a řídil pro Kellnera delší čas významnou část jeho operací v Rusku, zejména obchodní řetězec Eldorado. Nehledě na to, že celou transakci vymyslel a naservíroval skupině prakticky pod nos.

Každopádně pokud transakci schválí akcionáři Monety a regulátor, bude mít Česko po osmnácti letech, kdy byla prodána poslední polostátní banka a IPB ovládli Belgičané z KBC, poprvé velkou banku kontrolovanou tuzemským kapitálem, byť prostřednictvím offshorových struktur v Nizozemsku. A to opravdu nezní špatně.

Čtěte další komentáře Pavla Párala


Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujal Vás tento komentář?
Ohodnoťte ho

Počet hodnocení: 5 | Průměrné hodnocení: 5.00

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Čtěte také

Komentáře

Finance
10 příkladů, kdy vám může vzniknout dluh na zdravotním pojištění
Jaké změny musíte hlásit na finanční úřad?
Zvýšení nemocenského pojištění pro OSVČ v roce 2019
7 zlozvyků, kterými škodíte svému autu
Na co všechno pamatovat při změně práce
Auta
Po osmi letech přichází nová generace Range Roveru Evoque.…
První SUV značky Aston Martin se jmenuje DBX. Koupíte ho nejdřív za rok
Je možné opravit poškozené slitinové ráfky? Za pomoci speciálních nástrojů ano
Nové BMW M340i xDrive naznačuje, že příští M3 bude opravdu pekelně rychlá
Zimní vs. letní pneumatiky: Jak se liší brzdění z rychlosti 200 km/h na suchu u Porsche 911?
Technologie
Exynos 9820 představen. Galaxy S10 díky němu bude rychlejší a nabídne 8K video
Radeony budou také umět ray tracing, potvrdil šéf grafické divize AMD. Jen nevíme kdy
Windows 10 October 2018 Update: místo okrajových funkcí zlepšováky pro každý den [recenze]
Skoro 1200 filmů v čudu. Alza zrušila svou online videopůjčovnu
Šeptanda: Samsung Galaxy S10 bude mít díru v displeji
Hry pro příležitostné hráče