Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Ministerstvo průmyslu poradí, jak podnikat na vnitřním trhu EU

Ministerstvo průmyslu a obchodu zve na cyklus regionálních seminářů Vnitřní trh EU z…

7 bodů, jak vybrat to správné MBA studium a nenaletět

Každý, koho zajímá celoživotní vzdělávání nebo jehož kariérní metou jsou manažerské…

Hledáte vysokou školu s jistotou uplatnění v oboru? Zaměřte se na studium cestovního ruchu!

Vystudovat vysokou školu se u nás stalo prakticky nutností, kdo nemá titul, na toho je…

Tady je Kellnerovo

 Páral 20. října 2018, 16:02  -  Pavel Páral
20. října 2018, 16:02

Pokud spojení Monety a Air Bank schválí akcionáři a regulátor, bude mít Česko po osmnácti letech poprvé velkou banku kontrolovanou tuzemským kapitálem.

Složitá transakce, během níž zánovní tuzemská banka Moneta odkoupí od PPF její Air Bank a část Home Creditu, a stane se tak největším akcionářem Monety, je asi nezajímavější událostí letošního roku na finančním trhu. Dva roky poté, co se GE podařilo svou českou dcerku prodat na burze, je směřování pod křídla největší české finanční skupiny svým způsobem logické. Air Bank je sice populární značka, ale PPF ji sama mezi největší banky na trhu nedostane.

Moneta je větší, ale s extrémně roztříštěnou akcionářskou strukturou také na nějakou prudkou expanzi myslet nemůže. Spojením vzniká třetí největší banka v zemi co do počtu klientů a pátá co do bilanční sumy s minimální ztrátou na čtvrtou Raifieisen. Na trhu ale toto spojení žádné velké nadšení nevzbudilo. Akcie Monety se nejprve mírně propadly a pak se zase trochu vzpamatovaly, ale žádná významná změna kurzu to není. Je to bezesporu z významné části způsobené obavou z toho, jak se bude chovat největší akcionář. Na jedné straně lze očekávat, že bude usilovat o dosažení mnohem vyššího podílu, než je současná čtvrtina, což by mělo tlačit cenu akcií nahoru.

To, že se nová banka bude jmenovat po své nejmenší součásti, sice může být vydáváno za marketingové rozhodnutí, nicméně ego Petra Kellnera z toho trčí jak rozhledna z petřínského kopce. Je dost dobře možné, že cílem PPF je absolutní ovládnutí Monety a její stažení z burzy. To je obchodnímu naturelu nejbohatšího Čecha rozhodně o dost bližší než držení sice největšího, ale pořád menšinového balíku akcií a dělení se o dividendu, ale především o rozhodovací kompetence.


Přečtěte si:

Šéf Home Creditu Jírů: Jsme v dobré kondici a chystáme online ofenzivu


Na druhé straně Moneta byla skutečně retailová banka zaměřená na spotřebitelské úvěry a spojení s českým a slovenským Home Creditem tuto orientaci ještě posiluje. Tento sektor je ale dost citlivý na ekonomický cyklus a zpomalení ekonomiky a růstu mezd může být pro takto zaměřenou banku trochu problém.

Všechny takto spojované finanční instituce by naopak potřebovaly zvýšit podíl aktiv vůči podnikové sféře. Naopak pozitivní bude jistě synergický efekt v podobě snižování nákladů například na IT, marketing, ale i na manažerské odměny a další položky. Akcionáři zase mohou mít obavy, zda obchodní strategie banky nebude v jejich neprospěch podřízena nesmírně širokým zájmům skupiny PPF doma i v zahraničí. Ale od toho je tu bankovní dohled.

O tom, že novou finanční instituci povede pevnou rukou Tomáš Spurný, asi není nikde pochyb. Je s PPF historicky spjatý, byl součástí jejího nejvyššího vedení a řídil pro Kellnera delší čas významnou část jeho operací v Rusku, zejména obchodní řetězec Eldorado. Nehledě na to, že celou transakci vymyslel a naservíroval skupině prakticky pod nos.

Každopádně pokud transakci schválí akcionáři Monety a regulátor, bude mít Česko po osmnácti letech, kdy byla prodána poslední polostátní banka a IPB ovládli Belgičané z KBC, poprvé velkou banku kontrolovanou tuzemským kapitálem, byť prostřednictvím offshorových struktur v Nizozemsku. A to opravdu nezní špatně.

Čtěte další komentáře Pavla Párala


Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujal Vás tento komentář?
Ohodnoťte ho

Počet hodnocení: 5 | Průměrné hodnocení: 5.00

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Čtěte také

Komentáře

Finance
Banky loni poskytly hypotéky za více než 220 miliard. Hypotéky již nezdražují
Daně 2019: kdy podat a kdy zaplatit?
Jaké přílohy je třeba dodat k daňovému přiznání k dani z nemovitosti?
Zvýšení stravného a cestovních náhrad za pohonné hmoty v roce 2019
Kdo vlastní naše mobilní operátory?
Auta
Škoda Scala je o 70 tisíc dražší než Rapid. Jak si ale…
Mercedes-Benz v ČR opět jedničkou
Videodojmy: Ford Mustang Bullitt
Galerie: Podívejte se, jak v průběhu času rostly ledvinky na BMW řady 7
Nejvíce a nejméně prodávané značky na evropském trhu v roce 2018: VW je suverénní
Technologie
Google bude čelit další pokutě. Evropská komise vynese verdikt nad reklamním monopolem
Definitivní konec. Letos zemřou poslední dvě podporované řady Windows 10 Mobile
Sapphire vyrábí Radeony RX 570 se 16GB pamětí GDDR5. Kvůli těžbě kryptoměn
Čeští operátoři: Kdo je vlastní, kolik mají klientů a jak vydělávají?
Microsoft pozastavuje testování raných verzí aplikací [Windows Insider]
Hry pro příležitostné hráče