Savo hlásí velký návrat. Vondra triumfálně vystoupil z politického zapomnění - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Savo hlásí velký návrat. Vondra triumfálně vystoupil z politického zapomnění

,

Před sedmi lety se Alexandr Vondra neslavně klidil z ministerstva obrany. Jeho nynější návrat je o to monstróznější.

Už to bude osm roků od chvíle, kdy v polovině července 2010 převzal vládu nad Českem koaliční kabinet Petra Nečase (ODS). Země se pomalu vzpamatovávala z dopadů globální ekonomické recese, a tak byl úkol všech ministrů jasný. Úsporný režim, žádné rozhazování.

A s tímhle zadáním nastoupil na ministerstvo obrany i Alexandr Vondra. Ruce měl svázanější snad ještě víc než jeho ostatní kolegové z vlády – jeho předchůdce v čele resortu Martin Barták rozjel spoustu modernizací a kontraktů na několik let dopředu, takže i kdyby Vondra modernizovat chtěl, kvůli splátkovému kalendáři probíhajících obchodů nebylo za co.


Vývoj po evropských volbách sledujte ONLINE


Někteří vojáci a úředníci postupně Vondrovi začali říkat “Savo” (SAša VOndra) i kvůli tomu, jak ministerstvo začalo přehodnocovat vyplácení příspěvku na bydlení, a především kvůli zdanění výsluh, které nařídilo ministerstvo financí. Na druhou stranu to byl Vondra a jeho tým, kdo po mnoha letech přinesl změnu a z obranných kontraktů odstřihnul prostředníky a nejrůznější obchodní firmy.

Mezi tehdejším správcem státní kasy Miroslavem Kalouskem (TOP 09) a Vondrou to ve vládě nejvíc jiskřilo a zřejmě i jejich dlouhodobý spor stal za Vondrovým velice předčasným odchodem z ministerstva na podzim 2012. Samozřejmě roli sehrál i Vondrův neúspěch v tehdejších senátních volbách, pád uvnitř ODS a dozvuky kauzy ProMoPro.

Vondra pak na dlouho zmizel, působil na škole Cevro a vidět na něj bylo, když jako svědek chodil vypovídat na soudní líčení v kauze Jany Nečasové a důstojníků Vojenského zpravodajství. Občas se ukazoval třeba i na armádních akcích, jako jsou Dny NATO.


Čtěte další texty Ondřeje Stratilíka


O to monstróznější je jeho dnešní návrat na politické výsluní. Z patnáctého místa na kandidátce ODS se díky kroužkování dostal o třináct příček nahoru a je jedním ze čtyř nových europoslanců občanských demokratů. Zisk 29 536 preferenčních hlasů mluví za vše.

Pomyslný souboj bývalých příslušníků resortu sice Vondra prohrál – populistický generál Hynek Blaško kandidující za SPD si připsal 47 505 kroužků – nicméně i tak jde o jeho největší vítězství od roku 2010. A otázkou teď není, co Vondra chystá na příštích pět let. Otázkou je především to, jak sedmapadesátiletý Vondra svou novou šanci využije a jestli to bude i odrazový můstek k útoku na další metu. S jeho ambicemi se rozhodně nedá čekat, že europarlament bude Vondrovou konečnou.

Čtěte dále:

Eurovolby v Česku vyhrálo ANO před ODS a Piráty. Volební účast 28,72 procenta

Výsledky eurovoleb v Česku:

Zdroj: ČSÚ


Čtěte vše o eurovolbách 2019:

V eurovolbách hlasovalo přes 50 procent voličů. Obě největší frakce si pohorší

Le Penová v eurovolbách porazila Macrona, v Německu vyhrála CDU/CSU

Kiska: Eurovolby potvrdily, že Slováci chtějí změnu

Volby do europarlamentu napříč EU vrcholí, výsledky budou v noci

Volby do Evropského parlamentu: největší zájem byl v Praze

Jak si pro volby do Evropského parlamentu zařídit voličský průkaz?

Seznam českých stran a kandidátů pro volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu: vše, co potřebujete vědět

Nutné nudné volby. Hamáček hraje o autoritu v ČSSD, Babiš kličkuje

Ohodnoťte tento článek
Diskuze