Mayová sestaví menšinovou vládu. Podpora severoirských unionistů nebude zadarmo

26. června, 15:07 - čtk
26. června, 15:07

Menšinovou konzervativní vládu britské premiérky Theresy Mayové podpoří severoirská Demokratická unionistická strana (DUP). Mayová se na tom dnes dohodla s šéfkou DUP Arlene Fosterovou. Konzervativci přišli o parlamentní většinu v předčasných volbách z 8. června, vláda se proto musí opřít o hlasy deseti poslanců severoirských unionistů. Naoplátku Mayová slíbila dotace Severnímu Irsku ve výši jedné miliardy liber.

Mayová po podpisu dohody prohlásila, že severoirští unionisté s konzervativci sdílejí „přání zajistit silnou vládu“. „Vítám tuto dohodu, která nám umožní spolupracovat v zájmu celého Spojeného království, dá nám jistotu, kterou potřebujeme v době, kdy začínáme s odchodem z Evropské unie a pomůže nám budovat silnější a spravedlivější společnost u nás,“ uvedla Mayová.

Fosterová ujistila, že dohoda umožní stabilní fungování kabinetu. „Dnes jsme dosáhli dohody s Konzervativní stranou o podpoře vlády v parlamentu,“ prohlásila Fosterová v Downing Street. „Dohoda bude fungovat tak, aby v této životně důležité době umožnila stabilní vládu v národním zájmu Spojeného království,“ řekla. Vyjednávání o podpoře vládě trvala více než dva týdny. Mezi hlavní témata patřily finanční podpora Severního Irska a odchod Británie z Evropské unie.

Příslušnou dohodu dnes podepsali šéfové poslanců a zároveň vyjednávači obou stran, za konzervativce Gavin Williamson a za největší protestantskou stranu v Severním Irsku Jeffrey Donaldson. Mayová s Fosterovou slavnostnímu podpisu přihlížely.

Miliarda liber na dva roky

Předsedkyně DUP potvrdila, že Severní Irsko dostane podle dohody na příští dva roky miliardu liber (téměř 30 miliard korun). „Po našich diskusích Konzervativní strana uznala argument pro zvýšení finančních zdrojů pro Severní Irsko vzhledem k našim jedinečným dějinám a zjevným okolnostem v uplynulých desetiletích,“ řekla Fosterová. „Finanční podporu ve výši jedné miliardy liber na příští dva roky vítáme,“ dodala.

Peníze mají plynout zejména na podporu tamní ekonomiky, do infrastruktury a na zdravotnictví. DUP se zavázala podpořit rozpočet, zákony související s takzvaným brexitem, bezpečnostní politiku i celkový legislativní plán.

Dodatečné peníze pro Severní Irsko dnes kritizoval například velšský první ministr, labourista Carwyn Jones, podle něhož dohoda „zničila myšlenku spravedlivého financování v Británii. Bývalý šéf protievropské Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP) Nigel Farage na twitteru poznamenal, že „chyby paní Mayové daňové poplatníky právě stály miliardu liber“.

Kritici dohody se obávají ohrožení mírového procesu v Severním Irsku, protože dohoda mění mocenské poměry v rozhovorech mezi DUP a katolickou Sinn Féin o obnovení vládní spolupráce v Belfastu. Jejich koalice se v lednu rozpadla.


Jaký bude další osud Mayové? Přečtěte si komentář Daniela Deyla


Kromě toho severoirští unionisté často zastávají některé sporné názory. Odmítají sňatky homosexuálů a jsou proti liberalizaci zákona o potratech. Někteří jejich politici také pochybují o klimatických změnách nebo dokonce o evoluční teorii.

Konzervativní strana v 650členné Dolní sněmovně nyní disponuje 317 mandáty. Není to přitom poprvé, co se konzervativní vláda nechá podpořit severoirskými unionisty. V letech 1996 a 1997 podporovala Ulsterská unionistická strana (UUP) vládu premiéra Johna Majora, když vládní strana přišla o většinu odchodem poslanců ze strany a po doplňovacích volbách.

Pozice Mayové ale zůstává nejistá, poznamenala agentura Reuters. Premiérčina strategie pro brexit je předmětem debat stejně jako její budoucnost ve funkci ministerské předsedkyně.

Dále čtěte:

Britští labouristé se pokusí vyvolat předčasné volby

Další poražená premiérka. Britské volby oslabily i šéfku skotských nacionalistů

Pomsta eurofilů. Konzervativci volby vyhráli i prohráli


Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ocitli jste se v cizině bez peněz? Banka pomůže, ale ne zadarmo
Nezdravé české zdravotnictví I: 4 důvody, proč odcházejí čeští lékaři do zahraničí?
Právník se slevou anebo rovnou zdarma? Víme, kde ho sehnat
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
Auta
Audi radikálně mění číselné značení modelů. Bude v tom…
Opět na scéně. Umělý benzín má zachránit spalovací motory
Opel si připravil pro Frankfurt tři světové premiéry. Překvapením nebude ani jedna
Ferrari Portofino nahrazuje Californii. Má čtyři sedačky a jede 320 km/h
Harley-Davidson drasticky překopal nabídku, Dyna a Softail splynuly v novou řadu
Technologie
Vylepšený NaSvah.cz vám poradí, kde si zalyžovat i v létě
Samsung představil Galaxy Note8. Posouvá laťku technické vyspělosti, ale i ceny
Konsolidujte těžbu! Asus vyrobil pro kryptokopy monstrózní desku s 19 sloty PCI Express
Budoucí mobily budou mít vzadu hned tři velké objektivy
Zoner Photo Studio bylo příliš levné, proto tvůrci u verze X zavedli předplatné
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít