Chemický útok v Sýrii se bude vyšetřovat. OPCW odmítla návrh Ruska i Íránu

20. dubna, 18:35 - čtk
20. dubna, 18:35

Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) na svém čtvrtečním zasedání v Haagu zamítla žádost Ruska a Íránu o sestavení nového týmu k vyšetření chemického útoku v Sýrii. Oznámila to britská delegace při OPCW.

Útok na syrský Chán Šajchún zabil 4. dubna přes 80 lidí. OPCW už vyšetřovací tým sestavila a vyslala do Turecka, kam byli někteří mrtví a zranění převezeni. Ve středu generální ředitel OPCW Ahmet Üzümcü potvrdil, že z dosud získaných důkazů lze vyvodit, že v Chán Šajchúnu byl použit nervový plyn sarin nebo jemu podobná látka. Informace je založena na laboratorních testech biologických vzorků odebraných z těl mrtvých i zraněných. Vyšetřování, jehož cílem není určit viníky, ale pouze dokázat použití zakázaných látek, stále pokračuje.


Rusko vyšetření incidentu blokuje systematicky:

Rusko vetovalo již osmou rezoluci OSN k Sýrii


Írán a Rusko požádaly o sestavení nové skupiny, která má také určit, jak byly chemické látky do Chán Šajchúnu dopraveny. Damašek a Moskva totiž tvrdí, že při náletu byl zasažen sklad chemických zbraní opozice.

Podle žádosti Teheránu a Moskvy se mají vyšetřovatelé vypravit i na leteckou základnu Šajrát v Homsu, na niž 7. dubna vyslaly USA v odvetě střely s plochou dráhou letu, protože podle nich právě odtud vzlétla letadla s chemikáliemi. Rusové a Íránci chtějí, aby vyšetřovatelé „ověřili obvinění, že tam jsou zásoby chemických zbraní“.

Podle britské delegace, kterou citovala agentura AFP, je smyslem požadavku Ruska a Íránu na sestavení nového týmu snaha ohrozit už běžící vyšetřování. „Je zbytečné říkat, že nynější vyšetřování pokračuje a že Británie je plně podporuje,“ citovala svůj zdroj AFP.

Přečtěte si také:

Podle Asada americký útok neomezil palebnou sílu syrské armády. Přístup USA prý není seriózní

Jsme připraveni na další útok v Sýrii, hlásí americká zástupkyně v OSN


Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít