Stát omezí ziskovost zelené energetiky. Nadměrné zisky odčerpá

David Tramba 18. května, 01:22  -  David Tramba
18. května, 01:22

Větrné a malé vodní elektrárny sedm procent, solární 8,4 procenta, bioplynové stanice až 10,6 procenta. Takovou úroveň ziskovosti – měřeno vnitřním výnosovým procentem – bude stát tolerovat investorům do obnovitelných zdrojů energie. Vyšší zisky se po roce 2020 pokusí odčerpat formou krácení provozních dotací.

Prostor k zásahu dalo české vládě notifikační rozhodnutí o českém modelu podpory výroby energie z obnovitelných zdrojů, které vydala Evropská komise loni na konci listopadu. Ministerstvo průmyslu a obchodu již sepsalo „příručku“, jak kontroly přiměřenosti podpory zelené elektřiny budou probíhat. Návrh má redakce Eura k dispozici.

Koho se bude posuzování ziskovosti týkat? Přísnější individuální posouzení se má dotknout 726 větších elektráren, u kterých došlo k souběhu provozní podpory s jinou formou veřejné podpory – tedy s investiční dotací, případně s provozní podporou vyrobeného tepla. Do tohoto počtu spadá 427 bioplynových stanic, 39 elektráren na biomasu a 48 malých vodních elektráren, ale jen malý počet větrných a solárních elektráren.

Konkrétní procenta tolerované ziskovosti

Zdroj: MPO

Mírnější režim bude platit pro 2613 elektráren, které čerpaly výhradě podporu na výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů (případně s nevýznamným bonusem za decentrální výrobu). Ty budou kontrolovány pouze namátkově, kdy úředníci vyberou reprezentativní vzorek různých typů a velikostí elektráren a spočítají jejich ziskovost. Tento model posuzování se má týkat většiny solárních a větrných elektráren.

Opatření se nemá dotknout domácností či podnikatelů, kteří si pořídili pár solárních panelů na střechu. Platí zde totiž unijní pravidlo o podpoře „de minimis“. Lidé či firmy, které na dotacích čerpali méně než 200 tisíc eur během tří po sobě následujících let (v přepočtu se jedná o 1,8 milionu korun za jeden rok) terčem zájmu kontrolorů nebudou.

Posuzování ziskovosti se nakonec bude týkat všech dotovaných elektráren, jež zahájily provoz v období od ledna 2006 do prosince 2015. Kontrola má být hotová nejpozději v únoru roku 2019, poté stát přistoupí k redukci podpory pro příliš výdělečné elektrárny.

Portál Euro.cz již dříve upozornil, že krácení příspěvku hrozí hlavně zemědělcům a dalším majitelům zemědělských bioplynových stanic. Díky souběhu investiční a provozní dotace klesla doba návratnosti vložených peněz do bioplynové stanice na sedm až osm let namísto zákonem předpokládaných 15 let. Po vzoru solární daně se tak brzy můžeme dočkat zavedení „bioplynové daně“ - ale jen pro vybrané firmy, které kontroloři posoudí jako nadměrně ziskové.

Solární spory táhnou náklady ministerstva na právní služby k arbitrážím nahoru

Přečerpávací elektrárny přežily bombardování, Merkelovou asi už ne


Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Nepovinný PES by měl podnikatelům usnadnit práci. V čem a jak?
Co je dobré vědět o superhrubé mzdě?
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Auta
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji…
Toyota má nový program na úpravu svých vozů. Sportovní může být třeba i Prius
Estonská elektrická tříkolka je pořádné retro. A baterii si odnesete v kufru
Galerie: Williams se nevěnuje jen Formuli 1. Staví i auta a nyní slaví 40 let
Giannini 350GP je Fiat 500 po obří dávce steroidů. Prohlédněte si tento speciál v akci
Technologie
Překvapení: AMD příští rok vydá 12nm procesory a GPU, na nové technologii 12LP od GloFo
Nejvýkonnější herní konzoli si už můžete předobjednat. Xbox One X stojí 13 500 Kč
Osmijádrové Intely na příští rok by stále mohly být 14nm, založené na Coffee Lake
E-shop Lidlu odstartoval. Láká na bezplatnou dopravu a 90denní lhůtu pro vrácení zboží
Lara Croft opět míří do kin. Podívejte se na první ukázku nového Tomb Raidera
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít