Přečerpávací elektrárny přežily bombardování, Merkelovou asi už ne

21. března, 06:04  -  frn
21. března, 06:04

Provoz přečerpávacích hydroelektráren se přestává v Německu vyplácet. Berlínská vláda Angely Merkelové podporuje solární a větrnou energetiku, hydroelektrárny dotace nedostávají.

Německá energetická koncepce, která se postavila k jaderné energetice zády a zároveň podporuje obnovitelné zdroje-slunce a vítr, má nečekaného poraženého. Tím jsou tyto hydroelektrárny. Zatímco do větru a slunce dává berlínská vláda dotace ročně ve výši 20 miliard eur (540 miliard korun), na podporu PVE nejde ani eurocent. Roste naopak regulace a poplatky pro přístup do elektrické sítě.

Ohrožené elektrárny dosud vydělávaly peníze tím, že kupovaly levný proud v noci (například z jaderných elektráren), který využily na čerpání vody nad vodní elektrárnu. Přes den voda roztáčela turbíny a elektrárna prodávala elektřinu v době, kdy je na trhu větší poptávka a je dražší.

Přečerpávací vodní elektrárna - PVE
Přečerpávací vodní elektrárna má dvě vodní nádrže. Jedna z nich je umístěna na níže položeném místě (dolní nádrž), druhá pak na vyšším místě (horní nádrž). Obě dvě nádrže jsou spojeny spádovým potrubím o velkém průměru. V noci se využívá přebytečná energie z elektrorozvodné sítě a voda se přečerpává z dolní nádrže do horní (elektrárna se v tomto režimu chová jako velký spotřebič elektrické energie, vyrobené z jiných zdrojů energie). V horní nádrži se tak vytvoří velké zásoby vody. Ve chvíli, kdy vznikne v napájecí elektrorozvodné síti potřeba většího množství špičkové energie, je voda řízeně vypouštěna z horní nádrže do dolní nádrže přes turbínu vodní elektrárny a elektrická energie spotřebovaná na její noční přečerpání se tak během dne vrací zpět do elektrorozvodné sítě. Zdroj: cs.wikipedia.org/wiki/Přečerpávací_vodní_elektrárna

Z výhodného byznysu se ale stal v dobách podpory solárních a větrných parků nejistý byznys, uvedla agentura Bloomberg. Švédská energetická firma Vattenfall a norská Statkraft zvažují, že v Německu tyto elektrárny uzavřou.

„Jsem docela v rozpacích, pokud by se tyto hydroelektrárny měly zavřít,“ komentuje paradoxní situaci na německém trhu analytik Andreas Gandolfo z Bloomberg New Energy Finance. „Vytvoříte vodní nádrž, vykopete okolní hory, použijete tuny betonu. Proč nahrazovat technologii, která už je hotová,“ nechápe německou energetickou koncepci v praxi Gandolfo.

Podíl obnovitelných zdrojů na energetickém mixu v Německu
Druh 1991 2016
Vítr 0% 12%
Slunce 0% 6%
Voda 3% 3%

Zdroj: AGEB/Bloomberg

Vyšší podíl solárních elektráren na energetickém mixu způsobil, že se sazby cen denního proudu snížily na 25 procent oproti úrovni z roku 2008. Příjmy z okamžitého dodání energie během denní špičky se za posledních 6 let propadly o 95 procent.

Navíc provozovatelé hydroelektráren, jež jsou starší více než 20 let, musí platit při odběru elektrické energie jako řadový zákazník, což jim vezme téměř celý zisk, uvedl německý svaz pro energii a vodohospodářství BDEW (Bundesverband der Energie- und Wasserwirtschaft).

Přečerpávací vodní elektrárna Koepchenwerk přežila spojenecké nálety. Energiewende už ne.

“Bojujeme, abychom udrželi stávající elektrárny v systému,“ řekl Maren Petersen z berlínského BDEW. Nelíbí se mu, že energie z větru a slunce je zvýhodňována na úkor ostatních producentů. „Nejlepší podporou by bylo vytvořit stejné podmínky pro všechny,“ dodal.

Německo disponuje instalovaným výkonem sedmi gigawattů z přečerpávacích vodních elektráren, což se rovná pěti největším jaderným reaktorům v zemi. Například elektrárna Goldisthal, kterou provozuje Vattenfall, má výkon 1 GW a byla otevřena v roce 2003. RWE vlastnila do konce roku 2016 Koepchenwerk, jež přežila bombardování za druhé světové války. Nyní ji spravuje nadace, již vlastní spolková země Severní Porýní – Vestfálsko.

Největší přečerpávací vodní elektrárna v Německu Goldisthal. CC BY-SA 3.0/Presse03

Podpora zelené energie ovlivňuje i sousední státy Německa. Švýcarský koncern Alpiq se zatím neúspěšně snaží prodat menšinový podíl ve svých hydroelektrárnách, včetně těch přečerpávacích. V Rakousku se zatím výstavba nových hydroprojektů odkládá do roku 2020 a jejich budoucnost je nejistá.

Údržba a modernizace starších hydroelektráren stojí miliony eur, proto norská Statkraft uvažuje, že své aktivity v Německu opustí. Podobně Vattenfall u elektrárny Niederwartha rozhodl, že bude přečerpávat jen vodu pro rekreační účely.

„Nejsilnější baterie, která uchovává energii, je přečerpávací vodní elektrárna, která si dokáže poradit s ohromnými objemy,“ vysvětlil Magnus Hall, šéf Vattenfallu. „V současné době, kdy musíme platit poplatky a snížil se rozdíl ceny mezi nízkým a vysokým tarifem, není provoz těchto elektráren ziskový.“

Dále k německé energetice čtěte:

Konec jádra: Němci musí stavět záložní plynové elektrárny

Každý týden jedna. Německý koncern tyčí turbíny v Severním moři

Německá kocovina ze zeleného boomu: spoléhat na slunce a vítr nelze


Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ceny volání v České republice, Německu, Polsku a u dalších sousedů
Co je dobré vědět o základní daňové slevě?
Co je dobré vědět o exekucích? 2. díl: dědictví, společné jmění manželů a rozvod
Jaké je zadlužení českých domácností?
Nejzadluženější státy světa
Auta
Bentley Continental GT Galene Edition je silniční jachta…
Suzuki Swift Sport nové generace se ukazuje na prvním obrázku. Atmosféra je minulostí
Jaguar XJR575: Nejrychlejší verze modelu XJ v historii zvládne až 300 km/h
BMW slaví 40. let řady 7 výroční edicí. Vznikne pouze 200 exemplářů
Test ojetiny: Ford Mondeo je už v letech a nabídka pěkných aut se zmenšuje
Technologie
Threadrippery budou nakonec bez chladiče. Možná jich nebude dost a další informace
Opera 48 developer přidává snímání webů. Nezvládne ale vyfotit celou stránku
Telegram 4.2 nabízí přepracovaný editor fotografií a samozničení multimédií po zobrazení
Které funkce budou odebrány z Windows 10 Fall Creators Update?
Seagate se vrací na trh běžných SSD, s diskem Nytro 141 pro PC, NAS a levné servery
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít