Přečerpávací elektrárny přežily bombardování, Merkelovou asi už ne

21. března, 06:04  -  frn
21. března, 06:04

Provoz přečerpávacích hydroelektráren se přestává v Německu vyplácet. Berlínská vláda Angely Merkelové podporuje solární a větrnou energetiku, hydroelektrárny dotace nedostávají.

Německá energetická koncepce, která se postavila k jaderné energetice zády a zároveň podporuje obnovitelné zdroje-slunce a vítr, má nečekaného poraženého. Tím jsou tyto hydroelektrárny. Zatímco do větru a slunce dává berlínská vláda dotace ročně ve výši 20 miliard eur (540 miliard korun), na podporu PVE nejde ani eurocent. Roste naopak regulace a poplatky pro přístup do elektrické sítě.

Ohrožené elektrárny dosud vydělávaly peníze tím, že kupovaly levný proud v noci (například z jaderných elektráren), který využily na čerpání vody nad vodní elektrárnu. Přes den voda roztáčela turbíny a elektrárna prodávala elektřinu v době, kdy je na trhu větší poptávka a je dražší.

Přečerpávací vodní elektrárna - PVE
Přečerpávací vodní elektrárna má dvě vodní nádrže. Jedna z nich je umístěna na níže položeném místě (dolní nádrž), druhá pak na vyšším místě (horní nádrž). Obě dvě nádrže jsou spojeny spádovým potrubím o velkém průměru. V noci se využívá přebytečná energie z elektrorozvodné sítě a voda se přečerpává z dolní nádrže do horní (elektrárna se v tomto režimu chová jako velký spotřebič elektrické energie, vyrobené z jiných zdrojů energie). V horní nádrži se tak vytvoří velké zásoby vody. Ve chvíli, kdy vznikne v napájecí elektrorozvodné síti potřeba většího množství špičkové energie, je voda řízeně vypouštěna z horní nádrže do dolní nádrže přes turbínu vodní elektrárny a elektrická energie spotřebovaná na její noční přečerpání se tak během dne vrací zpět do elektrorozvodné sítě. Zdroj: cs.wikipedia.org/wiki/Přečerpávací_vodní_elektrárna

Z výhodného byznysu se ale stal v dobách podpory solárních a větrných parků nejistý byznys, uvedla agentura Bloomberg. Švédská energetická firma Vattenfall a norská Statkraft zvažují, že v Německu tyto elektrárny uzavřou.

„Jsem docela v rozpacích, pokud by se tyto hydroelektrárny měly zavřít,“ komentuje paradoxní situaci na německém trhu analytik Andreas Gandolfo z Bloomberg New Energy Finance. „Vytvoříte vodní nádrž, vykopete okolní hory, použijete tuny betonu. Proč nahrazovat technologii, která už je hotová,“ nechápe německou energetickou koncepci v praxi Gandolfo.

Podíl obnovitelných zdrojů na energetickém mixu v Německu
Druh 1991 2016
Vítr 0% 12%
Slunce 0% 6%
Voda 3% 3%

Zdroj: AGEB/Bloomberg

Vyšší podíl solárních elektráren na energetickém mixu způsobil, že se sazby cen denního proudu snížily na 25 procent oproti úrovni z roku 2008. Příjmy z okamžitého dodání energie během denní špičky se za posledních 6 let propadly o 95 procent.

Navíc provozovatelé hydroelektráren, jež jsou starší více než 20 let, musí platit při odběru elektrické energie jako řadový zákazník, což jim vezme téměř celý zisk, uvedl německý svaz pro energii a vodohospodářství BDEW (Bundesverband der Energie- und Wasserwirtschaft).

Přečerpávací vodní elektrárna Koepchenwerk přežila spojenecké nálety. Energiewende už ne.

“Bojujeme, abychom udrželi stávající elektrárny v systému,“ řekl Maren Petersen z berlínského BDEW. Nelíbí se mu, že energie z větru a slunce je zvýhodňována na úkor ostatních producentů. „Nejlepší podporou by bylo vytvořit stejné podmínky pro všechny,“ dodal.

Německo disponuje instalovaným výkonem sedmi gigawattů z přečerpávacích vodních elektráren, což se rovná pěti největším jaderným reaktorům v zemi. Například elektrárna Goldisthal, kterou provozuje Vattenfall, má výkon 1 GW a byla otevřena v roce 2003. RWE vlastnila do konce roku 2016 Koepchenwerk, jež přežila bombardování za druhé světové války. Nyní ji spravuje nadace, již vlastní spolková země Severní Porýní – Vestfálsko.

Největší přečerpávací vodní elektrárna v Německu Goldisthal. CC BY-SA 3.0/Presse03

Podpora zelené energie ovlivňuje i sousední státy Německa. Švýcarský koncern Alpiq se zatím neúspěšně snaží prodat menšinový podíl ve svých hydroelektrárnách, včetně těch přečerpávacích. V Rakousku se zatím výstavba nových hydroprojektů odkládá do roku 2020 a jejich budoucnost je nejistá.

Údržba a modernizace starších hydroelektráren stojí miliony eur, proto norská Statkraft uvažuje, že své aktivity v Německu opustí. Podobně Vattenfall u elektrárny Niederwartha rozhodl, že bude přečerpávat jen vodu pro rekreační účely.

„Nejsilnější baterie, která uchovává energii, je přečerpávací vodní elektrárna, která si dokáže poradit s ohromnými objemy,“ vysvětlil Magnus Hall, šéf Vattenfallu. „V současné době, kdy musíme platit poplatky a snížil se rozdíl ceny mezi nízkým a vysokým tarifem, není provoz těchto elektráren ziskový.“

Dále k německé energetice čtěte:

Konec jádra: Němci musí stavět záložní plynové elektrárny

Každý týden jedna. Německý koncern tyčí turbíny v Severním moři

Německá kocovina ze zeleného boomu: spoléhat na slunce a vítr nelze


Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Víte, kdo vlastní vaši banku? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Jak napsat správně CV, aby vás pozvali na pohovor
Jak přijímat a posílat balíky do zahraničí aneb kdy se platí DPH a clo?
Která 3 slova zachránila před pěti lety euro?
Auta
BMW Z4 Concept byl neoficiálně odhalen těsně před premiérou…
Hyundai ukázal nástupce vodíkového crossoveru ix35. Příští rok dorazí také do Evropy
Volvo, Peugeot, Fiat a další vynechají autosalon ve Frankfurtu. Jsou to pro ně vyhozené peníze
Měření rychlosti na D1 v úseku Psáře – Soutice bezpečnost nezlepšilo a policie i MDČR to ví
Sháníte dvanáctiválcové kombi? Aston Martin vám ho prodá, praktické ale moc není
Technologie
Další pohroma v cenách grafických karet na obzoru. GDDR5 tento měsíc zdražila o 30 %
Bitcoin přišel o rekord. Kryptoměnou Ethereum už proudí více transakcí
ČTÚ chce regulovat. Zjistil, že si mobilní operátoři málo konkurují
AMD vydalo speciální ovladač pro horníky. Zrychluje těžbu Etherea na Radeonech
Firefox x64 už je pro uživatele Windows výchozí. Je bezpečnější a stabilnější
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít