Průmysl zpomalil růst cen na 1,3 procenta. Zemědělci prudce zdražili

20. července, 09:51 - čtk
20. července, 09:51

Ceny průmyslových výrobců v červnu zpomalily meziroční růst na 1,3 procenta z květnových 2,3 procenta. Jde o nejpomalejší letošní tempo. Proti květnu průmyslové ceny klesly o 0,7 procenta, což byl největší meziměsíční pokles cen od letošního ledna. Průmyslové ceny předznamenávají vývoj cen v obchodech. Prudký růst cen pokračoval v zemědělství.

Na meziročním růstu průmyslových cen se podepsalo zdražení kovů o 5,7 procenta a těžby o 4,1 procenta. Potravináři zdražili svoji produkci o čtyři procenta, u mléčných výrobců šlo o 13procentní růst. Klesly naopak ceny dopravních prostředků o 2,5 procenta, ale také elektřiny a plynu. Meziměsíčně klesly významně ceny koksu a ropy, zatímco rostly ceny potravin, zejména masa a mléka.

Za propadem průmyslových cen stál podle ekonomky Komerční banky Jany Steckerové vývoj na trhu s ropou. „Cena ropy se v červnu propadla na nejnižší hodnotu od listopadu loňského roku. V následujících měsících však ceny průmyslových výrobců začnou podle našeho očekávání opět růst. Měly by k tomu vést vyšší ceny ropy,“ uvedla.

Proti loňskému červnu se zvýšily také ceny v zemědělství, stavebnictví a službách. V meziměsíčním srovnání klesly kromě průmyslu ještě ceny ve službách, naopak u zemědělských výrobců a stavebních prací stouply.


Vývoj české inflace:


source: tradingeconomics.com


Nejvýraznější meziroční růst cen, a to o 12,5 procenta, zaznamenali v červnu zemědělci. Šlo o podobně prudké tempo růstu jako v květnu. Za růstem stojí zejména živočišná výroba, kde ceny stouply o 18,9 procenta. Podražilo především mléko, a to o třetinu. Rostlinné výrobky podražily o 7,5 procenta v důsledku růstu cen čerstvého ovoce a olejnin.

Podle Steckerové budou ceny zemědělských výrobců pravděpodobně růst i nadále. Napovídají tomu odhady letošní sklizně, která bude proti loňsku horší. Růst výrobních cen v zemědělství se dříve nebo později promítne i do cen potravin pro konečné spotřebitele. „Podle šetření ČSÚ se v červenci cena másla za jeden kilogram přehoupla již přes 200 korun,“ podotkla.

Stavební práce podražily v červnu meziměsíčně o 0,2 procenta a meziročně o 1,5 procenta. Poskytovatelé služeb zvedli ceny proti loňskému červnu o 1,1 procenta, vzrostly zejména ceny za pojištění, zajištění a penzijní financování. V porovnání s letošním květnem ale ceny služeb klesly o desetinu procenta.

Statistici dnes také oznámili, jak se v květnu vyvíjely ceny v zahraničním obchodu. Vývozní ceny proti loňskému květnu stouply o procento, meziměsíčně o 1,1 procenta klesly. Dovozní ceny vykázaly meziroční růst o 3,2 procenta, proti dubnu ceny klesly o 1,4 procenta.

Dále čtěte:

Ceny průmyslových výrobců v květnu rostly pomaleji

Inflace zpomalila růst na 2,3 procenta. Rostly hlavně ceny potravin


Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
AMD má možná kšeft od Tesly. Prý jí pomáhá vyvíjet AI procesory pro samořídící auta
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Windows 10 Insider Preview build 16296 opravuje drobné chyby. Pozor na jazykové balíčky
Cnews FM: Náhrada za reklamy a podivné počty Microsoftu [podcast]
GPU Vega 11 by mohlo mít 2048 shaderů, AMD s ním prý chystá Radeony RX Vega 32 a 28
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít