Komentář: Banky po italsku – krize nečekaných rozměrů

30. července 2016, 17:00 - Adéla Zábražná
30. července 2016, 17:00

Zatímco pozornost evropské veřejnosti se v posledních měsících soustředila zejména na uprchlickou krizi a referendum Velké Británie o vystoupení z EU, evropští bankéři - pro mnohé nečekaně - otáčejí zrak na jih Evropy. Itálie a její banky se začínají hroutit pod tíhou dlouhodobé ekonomické stagnace a nemožnosti využití tradičních nástrojů měnové politiky. Jako první za oběť pravděpodobně padne nejstarší evropská banka - Monte dei Paschi di Siena.

Itálie je jedním z jasných „poražených“ měnové integrace zejména kvůli rigidnosti finančního systému a trhu práce a nízké konkurenceschopnosti své ekonomiky. Podle Mezinárodního měnového fondu Itálie čelí „monumentální výzvě dvou ztracených dekád“. Její ekonomika, která se mezi lety 2007 až 2014 prudce propadla o přibližně 9 %, by se na úroveň před krizí měla dostat až v roce 2025.

Itálie se tak ocitla v bludném kruhu fiskálních restrikcí v kombinaci s dlouhodobě statickým, až záporným růstem. Nevýkonná ekonomika tak obrátila i mnohé „zdravé“ úvěry na „toxické“ kvůli nenaplněným očekáváním investorů.

Problémy bank vypluly na povrch s brexitem

Obavy o zdraví bankovního sektoru se znovu objevily na jaře letošního roku, kdy se do potíží opět dostala nejstarší evropská banka – Monte dei Paschi di Siena. Ta je v hledáčku Evropského orgánu pro bankovnictví, hlavního evropského bankovního regulátora, který v pátek zveřejnil výsledky stress testů významných evropských bank. Monte dei Paschi právě kvůli velkému podílu toxických aktiv v testech obstála zdaleka nejhůř ze všech testovaných bank.

Simulace ukázala, že banka by neměla dostatek zdravého kapitálu na to, aby ustála krizi podobnou té, které Evropa čelila po roce 2008. Volatilita trhů, které se ještě stále zotavují po britském referendu, by tak mohla odstartovat krizi evropských rozměrů.

Přečtěte si více o zátěžových testech:

Neunesla zátěž. Kapitál nejstarší banky se v testu vypařil

Toxické úvěry, pro které má italština příznačný název sofferenze (v italštině utrpení) představují téměř 18 % celkového objemu úvěrů poskytnutých italským bankovním sektorem a až třetinu všech nesplácených úvěrů eurozóny. Situace je tedy hrozbou nejen pro Itálii, ale pro celou eurozónu. Řešení se na první pohled nabízí prostřednictvím nových pravidel EU, díky kterým by ztráty zachraňovaných bank měli nést věřitelé banky, nikoliv daňoví poplatníci.

V Itálii je však situace komplikovanější. Dluhopisy bank zde nedrží, jako jinde, pouze velcí institucionální investoři, ale věřiteli italských bank jsou z velké části běžné domácnosti. Může za to vysoký podíl menších lokálních bank s dlouholetou tradicí, jejichž struktura se podobá družstvu.

Produkty bank jsou vytvořeny tak, že klienti banky jsou zároveň i akcionáři a mají rozhodovací práva. Běžné italské domácnosti, místní podnikatelé či zemědělci tak vlastní 29 % aktiv v místních i těch větších bankách, jako je například právě zmiňovaná Monte dei Paschi di Siena. Tento typ bankovního systému není v Evropě ojedinělý, menší regionální a lokální banky jsou typické i pro Německo, Francii či Rakousko. Podíl aktiv v rukou drobných střadatelů je ale ve srovnání s Itálii mnohem nižší. V Německu drží domácnosti přibližně 6,4 % dluhopisů bank, ve Francii 3 % a v Rakousku je to 14,2 %.

Najít viníka je těžké, řešení ještě těžší

Italský bankovní systém tedy bude podle premiéra Renziho potřebovat injekci v podobě veřejných zdrojů, ale nová pravidla evropské bankovní unie mu v tom brání. Renzi teď proto bojuje s Bruselem i Berlínem o to, jakou podobu by záchrana italských bank měla mít.

Pomocí veřejných zdrojů chce chránit věřitele, kteří jsou zároveň spíše běžnými drobnými střadateli. Proti takovému postupu se staví Německo, které hájí dodržování nových pravidel. Itálii tedy hrozí „bail in“ většího rozsahu, v jehož rámci by měli nést náklady na restrukturalizaci bank věřitelé. Dopad ale pocítí hlavně běžní střadatelé, které měla nová pravidla paradoxně ochránit.

Situace je o to složitější, že z Itálie jako hrdého nositele ideje evropského společenství se pomalu stává další euroskeptická země se sílící pozicí protestních populistických stran. Renzi, kterého na podzim čeká existenční referendum o změně ústavy, si nemůže dovolit riskovat eskalaci krize nečinností. Možno očekávat, že Renzi zanedlouho podnikne první krok, a sice určitý modifikovaný odkup toxických aktiv za spoluúčasti větších věřitelů na ztrátách.

A i když prozatímní rétorika Evropské komise i Německa je odmítavá, kompromis není nemožný. Z odborných kruhů začínají sílit hlasy podporující řešení zahrnující spoluúčast velkých věřitelů, ale zároveň chránící menší střadatele. Kompromis ve prospěch běžných Italů, kteří se ocitli v tak trochu schizofrenní situaci, by přitom zejména s ohledem na současnou situaci v EU byl vítězstvím pro všechny strany.

Autorka je analytičkou pracovní skupiny Ekonomika think-tanku Evropské hodnoty


Dále čtěte:

Britské banky propouštějí a zvažují záporné úroky

Uzda pro Wall Street. Rozdělení bank chtějí i republikáni


Hodnocení

Zaujal Vás tento komentář?
Ohodnoťte ho

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které Vás ochrání před otravnými telefonáty
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Auta
Na Audi RS Q5 už čekat nemusíte. K dispozici je SQ5…
Retro na neděli: Ford GT40 vznikl jako pomsta značce Ferrari
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Galerie: Škoda Karoq se chlubí digitálním přístrojovým štítem. Taková věc tu ale byla už dávno
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do jara 2018
Technologie
Xbox One X bude stát 13 500 Kč. Do obchodů půjde i limitovaná edice Scorpio
Až přijdou těžaři. Zásoby lithia v Krušných horách jsou velké, ruda ale není vydatná
První 120Hz 4K monitor je tu. S nižším rozlišením umí i 480 Hz a vyrábí ho dva nadšenci
Tento týden podcast Cnews FM nebude
Co přinese Intel Coffee Lake do lowendu? Máme parametry Pentií, takt až 3,9 GHz
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít