Inspekce udělila napomenutí kvůli spálení trenýrek na Hradě. Proti komu řízení vedla, nesdělila - Euro.cz

Přihlášení

Inspekce udělila napomenutí kvůli spálení trenýrek na Hradě. Proti komu řízení vedla, nesdělila

, čtk,
Inspekce udělila napomenutí kvůli spálení trenýrek na Hradě. Proti komu řízení vedla, nesdělila
Zdroj: Profimedia.cz

Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) udělila napomenutí kvůli spálení červených trenýrek na Pražském hradě. Proti komu inspekce řízení vedla, mluvčí ČIŽP Radka Nastoupilová nesdělila. V polovině června nechal trenýrky spálit prezident Miloš Zeman. Nyní běží zákonná lhůta 15 dnů, do kdy se subjekt může proti rozhodnutí odvolat.

Inspekce podle Nastoupilové evidovala dva podněty na možné porušení zákona o ovzduší pálením jiných než rostlinných materiálů v otevřeném ohništi: jeden byl v červnu doručen na ředitelství ČIŽP a druhý na Oblastní inspektorát ČIŽP v Praze. V srpnu zahájila přestupkové řízení. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček tehdy potvrdil, že o šetření byl Hrad informován. Blíže se ale k záležitosti zástupci Hradu nevyjádřili. Napomenutí byla nejnižší sazba, která v řízení hrozila. Zemanův mluvčí dnes uvedl, že dokud se s dokumentem neseznámí, nebude poskytovat žádný komentář. Informaci přinesl web iRozhlas.cz.

Skupina Ztohoven v roce 2015 v převlečení za kominíky vyšplhala na střechu paláce Pražského hradu a vyměnila prezidentskou standartu za červené trenýrky. Aktivisté ji zabalili a hodili ze střechy. Později skupina oznámila, že vlajku rozstříhala a rozdala občanům Česka. Svou akcí chtěla protestovat proti chování prezidenta. Červené trenýrky se poté staly symbolem odporu proti Zemanovi. Soud členům Ztohoven za čin pravomocně uložil podmínku.

Zeman v červnu uvedl, že jeho kancelář získala trenýrky od Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových. Své gesto vyložil tak, že politika by se měla dělat na základě výměny argumentů, nikoli na základě spodního prádla. Podotkl, že čas spodního prádla v politice skončil. Hradní hasiči v plném hasičském vybavení poté trenýrky položili na ohniště a spálili. Akce se uskutečnila u rybníka v Lumbeho zahradě v areálu Hradu.

Přečtěte si komentář: S tebou jo a s tebou ne aneb Zemanova volenka

 Weikert

Dále čtěte:

Kauza Peroutka: stát bude zastupovat ministerstvo financí, Zeman je vedlejší účastník

Zeman popřál prvňáčkům, aby se brzy naučili číst. Někteří rodiče proti němu protestovali

Zeman s Kingem si připomněli vznik Československa. Řešili i bezpečnost a ekonomické partnerství