Kauza Peroutka: stát bude zastupovat ministerstvo financí, Zeman je vedlejší účastník - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Kauza Peroutka: stát bude zastupovat ministerstvo financí, Zeman je vedlejší účastník

, čtk,
Kauza Peroutka: stát bude zastupovat ministerstvo financí, Zeman je vedlejší účastník
Zdroj: čtk

Stát bude ve sporu kvůli výrokům prezidenta Miloše Zemana o novináři Ferdinandu Peroutkovi zastupovat ministerstvo financí. Prezident se připojil k řízení jako vedlejší účastník. Případ bude navíc řešit nová soudkyně.

Zeman 27. ledna 2015 v projevu k výročí konce holokaustu řekl o Peroutkovi, že napsal v časopisu Přítomnost článek s titulkem Hitler je gentleman. Zároveň mu přisoudil výrok „Nemůžeme-li zpívat s anděly, musíme výti s vlky“. Posléze se ukázalo, že autorem citátu je Jan Stránský.

Stát prostřednictvím Kanceláře prezidenta republiky (KPR) zažalovala Peroutkova vnučka Terezie Kaslová a požadovala omluvu za Zemanovy výroky na adresu Peroutky. Justice jí přiznala nárok na omluvu za to, že prezident označil jejího děda za autora článku „Hitler je gentleman“. Za chybu u Stránského výroku a úvahu o fascinaci intelektuálů zrůdným učením se Česká republika podle verdiktu omlouvat nemusela. Po rozhodnutí Nejvyššího soudu (NS) bude muset věc Obvodní soud pro Prahu 1 posuzovat znovu.

Podle NS byl použit nepatřičný zákon a za stát neměla jednat KPR, ale jiná instituce. Soud také v odůvodnění uvedl, že pokud prezident při výkonu své funkce někomu způsobí újmu, lze žalovat stát a žádat náhradu.

Článek v Přítomnosti se Pražskému hradu nalézt nepodařilo, podle historiků neexistuje.

Čisté ruce, Bamberg, Hitler gentleman aneb Všechny Zemanovy virózy

 Prezident České republiky Miloš Zeman

Čtěte také:

Za prezidenta odpovídá stát, zdůvodnil soud verdikt v kauze Peroutka

Kauza Peroutka: spor se vrací na začátek, rozhodl nejvyšší soud

Esej: Bez výsad velkých