Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

 Weikert
Weikert
Autor:

S tebou jo a s tebou ne aneb Zemanova volenka

 Weikert 28. srpna 2018, 10:54  -  Petr Weikert
 Weikert
Weikert
28. srpna 2018, 10:54

Je velká škoda, že se prezident Miloš Zeman nerozhodl pokračovat v mlčení nastoleném u výročí okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy. Aktuálně totiž dostal potřebu promluvit o tom, proč při výročí nepromluvil. Prý to bylo kvůli normalizačním komunistům, se kterými by musel stát u Českého rozhlasu na jednom pódiu. Zvláštní. Říká to stejný Miloš Zeman, kterému před třemi lety nevadilo stát na pódiu s extremisty při výročí 17. listopadu.

Pro oživení jinak neomylné paměti páně prezidenta připomeňme, že 17. listopadu 2015 stál na pražském Albertově po boku členů takzvaného Bloku proti islámu. Zazpíval si s nimi hymnu a nijak moc mu evidentně nevadilo, že jsou to lidé, kteří čelili obviněním kvůli rasistickým výrokům, chtěli mlít muslimy do masokostní moučky a podobně.

Na pozdější dotazy odpovídal jeho mluvčí tak, že prezident pouze přišel na vystoupení pořádané Jelenou Vičanovou, jeho podporovatelkou. Obloukem se tak dostáváme k vysvětlení, proč v listopadu prezident mluví i s extremisty v zádech a v srpnu mlčí. Vičanová je vášnivou podporovatelkou Miloše Zemana a Vladimíra Putina. Je to typická rozbuška v české společnosti, která využívá všech výhod demokratické země a přitom šíří prokremelskou propagandu.

Miloš Zeman má velký sklon téhle propagandě věřit a občas jí dodá punc pravdivosti, vzpomeňme na jeho postoj ke krizi na Ukrajině nebo prohlášení o novičoku.

Miloš Zeman chce totiž do Prahy dostat Vladimíra Putina, když už to nevyšlo s Donaldem Trumpem. Pozvánka už v Moskvě pár měsíců leží. Zatím nepovšimnutá, ale jistě oprašovaná. Zeman prostě nebude v téhle situaci nikoho na východě dráždit, protože ví, že je tam téma okupace Československa sledované. Kdyby to tady řekl rovnou, bude to sice smutné, ale férové.

Dvakrát totéž, pokaždé jinak

Prezident místo toho používá výmluvy. K okupaci prý mluvil před 50 lety, od té doby to nepovažuje za nutné. Prý tehdy nebyla odvaha levná věc.

Dobrá. Ale Miloš Zeman má možná v paměti i jistého zdravě přidrzlého prognostika, který v létě 1989, kdy ještě také nebyla odvaha levná, neváhal v rozhovoru v Československé televizi celému socialistickému hospodářství otevřeně nakálet na hlavu. Tím prognostikem byl on sám. Mimochodem vycházel tehdy ze svého článku v Technickém magazínu, za který ho vyhodili z práce.


Pieta před rozhlasem: lidé vypískali Babiše


Takže v roce 1968 ho za názory na okupaci vyhodili z práce a z KSČ, prokázal odvahu a už nemá k tehdejším událostem co říci. A v roce 1989 se stejná situace opakovala skoro do puntíku a má k tomu potřebu každý rok něco říkat? To je divné, ne? Nikoliv, Zeman a jeho stárnoucí paměť jen hledají výmluvy pro to, aby teď nemusely provokovat Kreml.

Vlčák Štěch

O extremistech na pódiu, kteří mu nevadí, už byla řeč. Ale normalizačního komunistu Milana Štěcha z ČSSD, toho času předsedu Senátu, by prý nesnesl. Jenže co byl Štěch za vlčáka? Strojní zámečník pracující v budějovickém závodě plzeňské Škodovky, který vstoupil do partaje s ženou a malou dcerou na krku, protože chtěl mít v podniku lepší práci. Aniž to Štěcha omlouvá, takových příběhů byl v ČSSR milion.

Ono tady jde zejména o to, že se Štěch a Zeman prostě nemají rádi a prezident hledal možnost, jak si do něj kopnout. S jiným normalizačním komunistou, Andrejem Babišem, který měl našlápnuto v první lize a v StB, je to nesrovnatelné. Do něj si Zeman nekopl, ač před rozhlasem mluvil také.

Prezident skládá části pravdy tak, jak se mu hodí. Některé vezme, jiné vynechá, zamlčí. Je schopen zapomenout i na vlastní minulost, jednomu odpustit to, co druhému zazlívá. Jede v úplně stejném módu jako prokremelská propaganda. Přitom nejde o nic víc, než požádat ty, co na jeho tón slyší: Vnímejte jeho slova v kontextu. Díky.

Přečtěte si další komentáře Petra Weikerta:

Němý prezident, vzor 1968

Pozdrav ze superbu

Slibotechna tour

Senátní partie

Slibotechna tour

Státní digitální džihád

Kalousek kontra Pospíšil

Ano, leštíme kandidátku

Vláda jako z betonuČtěte také

Události Sociolog Oto Sedláček

Stálo to za to, vzpomíná na listopad 89 sociolog Oto Sedláček

Propadám skepsi, když lidé nadávají. Listopad byla skvělá změna, vzpomíná Oto Sedláček,…

17. listopadu 2019

Pavel Páral

Třicet let čím dál menší svobody

Postupné odlamování kousků svobody moc palčivě nevnímáme, a o to je nebezpečnější.

17. listopadu 2019

 Václav Klaus mladší na Národní třídě

Babiše, Hamáčka i Klause mladšího lidé na Národní třídě vypískali

Za skandování a pískání zhruba 15 protestujících dnes ráno po 07:15 premiér a předseda…

17. listopadu 2019

Praha Parkování v Praze

Městské části Praha 5 a 6 rozšíří parkovací zóny

Na území městských částí Prahy 5 a 6 se od pondělí 18. listopadu rozšíří parkovací zóny.…

17. listopadu 2019

 Andrew Darwin

Šéf DLA Piper Darwin: Už nepotřebujeme armádu právníků, která hledá jednu větu

S šéfem jedné z největších advokátních kanceláří na světě Andrew Darwinem o tom, jak se…

17. listopadu 2019

Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujal Vás tento komentář?
Ohodnoťte ho

Počet hodnocení: 33 | Průměrné hodnocení: 4.42

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Finance
Za jakých okolností budete mít nárok na pohřebné?
Jak se připravit na pracovní pohovor?
Jak žádat o mateřskou, když studujete? A jak o ní žádá otec či jiná osoba?
Mince či bankovky jsou lákavější investicí než zlato, zhodnotí se rychleji
Změnil jsem dodavatele a platím víc! I k tomu může dojít
Auta
Listopad 89 v motoristickém tisku: Sovětské koncepty,…
Škoda Favorit vs. Škoda Octavia: Rozdíl třiceti let v praxi
Grafická demododávka společnosti 3M na veletrh CzechBus
VW vystavuje v Praze posla své elektrické budoucnosti. Kvóta pro ČR je už prodaná
Peugeot se vrátí do Le Mans. Deset let poté, co vytrvalostní závody opustil
Hry pro příležitostné hráče