Hrad je v přestupkovém řízení kvůli Zemanovu pálení trenek - Euro.cz

Přihlášení

Hrad je v přestupkovém řízení kvůli Zemanovu pálení trenek

, čtk,
Hrad je v přestupkovém řízení kvůli Zemanovu pálení trenek
Zdroj: Petr Hloušek / Právo / Profimedia

Česká inspekce životního prostředí zahájila přestupkové řízení kvůli happeningu, při kterém prezident Miloš Zeman na Pražském hradě spálil červené trenky. Inspekce neupřesnila, proti komu řízení vede. Zeman v polovině června spálil trenky, které v roce 2015 nad Hradem vyvěsili místo standarty členové skupiny Ztohoven.

Zeman v červnu uvedl, že jeho kancelář získala trenky od Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových. Své gesto vyložil tak, že politika by se měla dělat na základě výměny argumentů, nikoli na základě spodního prádla. Podotkl, že čas spodního prádla v politice skončil. Hradní hasiči v plném hasičském vybavení trenýrky položili na ohniště a spálili. Akce se uskutečnila u rybníka v Lumbeho zahradě v areálu Hradu.

Inspekce zahájila podle mluvčí Radky Nastoupilové řízení o přestupku v pátek. Usnesení spojila s patnáctidenní lhůtou, do kdy může obviněný navrhovat důkazy a vyjadřovat se k podkladům rozhodnutí. Nastoupilová však neupřesnila, kdo obviněným je. „Více případ vzhledem k probíhajícímu řízení nebudeme komentovat,“ řekla Nastoupilová webu Aktuálně.cz, který o řízení jako první informoval.

Podle Aktuálně.cz se Česká inspekce životního prostředí zabývala případem už od června, kdy dostala anonymní podnět na možné porušení zákona o ovzduší pálením jiných než rostlinných materiálů v otevřeném ohništi. Velitel hradního útvaru hasičů Radek Stránský se k případu odmítl pro server vyjadřovat a odkázal na prezidentskou kancelář. „Omezím se na konstatování, že jsme o věci byli informováni,“ uvedl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.


Čtěte komentář: Zeman začal topit

 Weikert


Skupina Ztohoven v roce 2015 v převlečení za kominíky vyšplhala na střechu paláce Pražského hradu a vyměnila prezidentskou standartu za červené trenky. Aktivisté ji zabalili a hodili ze střechy. Později skupina oznámila, že vlajku rozstříhala a rozdala občanům Česka. Svou akcí chtěla protestovat proti chování Zemana jako prezidenta. Červené trenýrky se poté staly symbolem odporu proti Zemanovi. Soud členům Ztohoven za čin pravomocně uložil podmínku.

Přečtěte si také:

Zeman odmítl jmenovat šéfa BIS Koudelku generálem

Pro zachování pravomocí prezidenta jsou tři pětiny lidí, ukázal průzkum

The New York Times: České námluvy byly pro Čínu vítězstvím. Zeman se rozešel s Havlovou tradicí


Diskuze