Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Apartmán v Krkonoších: chalupa 21. století bez starostí a s výnosem

Pokud si pořídíte vlastní horský apartmán, můžete trávit zimní a letní dovolenou…

Zajímavosti o golfu, které jste nevěděli

Golf je vyhledávaným sportem, který se těší čím dál větší oblibě. Má dlouholetou tradici…

AAA Auto: Zdaleka nejen obchodník s ojetými vozy

Síť autocenter AAA Auto působí v České republice už bezmála třicet let. Aktivity firmy…

 ilustrační foto
ilustrační foto
Autor: CC BY-NC-ND 2.0: tschundler via Flickr

Nový plán proti globálnímu oteplování: pouze obnovitelné zdroje a plynovody

01. února, 09:21  -  František Novák
 ilustrační foto
ilustrační foto
Autor: CC BY-NC-ND 2.0: tschundler via Flickr
01. února, 09:21

Jak zachránit planetu před globálním oteplováním? Do roku 2050 využívat pouze obnovitelné zdroje za využití současné infrastruktury pro zemní plyn. Ten by se měl postupně nahradit vodíkem a syntetickými palivy. Vědci z Austrálie představili plán, který má umožnit plný přechod na obnovitelné zdroje a vytvoří zároveň nová pracovní místa. Iniciativu financuje mimo jiné nadace herce a producenta Leonarda DiCapria.

Využívání obnovitelných zdrojů energie ze 100 procent do roku 2050 má pomoci stávající plynárenská infrastruktura. K tomuto řešení dospěli odborníci z technologické univerzity v Sydney, univerzity v Melbourne a německého centra pro letectví, kteří se podílejí na projektu One Earth Climate Model, jenž je financován nadací Leonarda DiCapria.

Zemní plyn má hrát klíčovou roli v období přechodu od fosilních paliv k obnovitelným zdrojům a syntetickým palivům, které nebudou zvyšovat emise skleníkových plynů. Projekce počítá s tím, že bude pokračovat elektrifikace sektoru dopravy a vytápění budov. Fosilní paliva by měl nahradit postupně vodík.

Počítá se také s „negativními emisemi“, aby bylo možné dosáhnout uhlíkové neutrality bez spoléhání na dosud neprověřené technologie zachytávání a ukládání uhlíku (CCS). To znamená ukončit deforestaci na Zemi a naopak začít s jejím zalesňováním.