Jak se bránit chřipkové epidemii - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Jak se bránit chřipkové epidemii? Lékárníci zdůrazňují prevenci a posílení imunity

,
Jak se bránit chřipkové epidemii? Lékárníci zdůrazňují prevenci a posílení imunity
Zdroj: Profimedia.cz

Chřipková epidemie v Česku nastupuje nejčastěji v průběhu ledna a vrcholí během února. Mnoho lidí přitom nakažlivé onemocnění často zlehčuje a z neznalosti jej zaměňuje s běžným nachlazením, které mívá výrazně lehčí průběh. Lékárníci přinášejí tipy na efektivní ochranu a zdůrazňují, že tou nejlepší je prevence a posílení imunity. Samoléčba již propuklé chřipky by pak vždy měla být podpořena odbornou radou zdravotníka.

Jasným signálem blížící se chřipkové epidemie jsou venkovní teploty kolem nuly, plnící se lékárny i čekárny praktických lékařů.

Pokud si pacient není jistý, jak při boji se zimními neduhy postupovat a jak se před nimi preventivně chránit, nabízí se vyhledat nejrychlejší odbornou radu v lékárně.

Stav celoplošné epidemie chřipky vyhlašuje v Česku Státní zdravotní ústav, pokud se dosáhne hranice 1500 nemocných na 100 000 obyvatel.

Nakažlivé virové onemocnění většinou zaútočí s velkou razancí a pacientův zdravotní stav se výrazně zhorší během několika málo hodin.


TIP: Nemocenská kalkulačka – výpočet nemocenské 2019


Samoléčba chřipky

Mnoho nemocných s chřipkou se spoléhá na samoléčbu, která nemusí být riskantní, ale zejména u dětí, starších lidí a osob s jinými vážnými akutními či chronickými onemocněními by však měla být podpořena odbornou radou zdravotníka.

Lékárníci každoročně upozorňují na to, že například neuvážená kombinace léčiv či jejich nadměrné užití může mít až katastrofální následky.

Zapamatujte si: „Pacienti, kteří při chřipce či nachlazení spoléhají na samoléčbu, by měli výběr vhodných léčivých přípravků konzultovat se svým lékárníkem, který je seznámí s dostupnými přípravky a pomůže jim vybrat ten nejvhodnější. A upozorní je také na správné dávkování či nevhodnou kombinaci s jinými léky, které pacient užívá. Nabídka přípravků v lékárnách je poměrně široká – pro snížení horečky je vhodné použít léky s obsahem paracetamolu nebo ibuprofenu, oblíbené jsou zejména léčivé přípravky ve formě horkých nápojů. Je však důležité poslechnout rady lékárníka a dodržovat stanovené dávkování,“ upozorňuje Lubomír Chudoba, prezident České lékárenské komory.

Posílená imunita proti chřipce a nachlazení

Zatímco chřipka obvykle trvá jeden až dva týdny a projevuje se výrazně zvýšenou teplotou až horečkou, bolestí hlavy, kloubů a svalů i celkovou slabostí, nachlazení mívá výrazně lehčí průběh po dobu několika dní až týdne.

Základem prevence těchto onemocnění je především přirozené posílení imunity prostřednictvím pravidelných sportovních aktivit, otužování se a konzumace stravy bohaté na vitaminy i minerály.

„V zimě, kdy je nemocnost nejvyšší, je vhodné podpořit obranyschopnost organismu příjmem dostatečných dávek vitaminu C, nejlépe v přirozené formě, zinku a vitamínu D. Vhodné jsou také přípravky s hlívou ústřičnou s obsahem betaglukanů,“ radí viceprezident lékárenské komory Aleš Krebs.

Současně Krebs zdůrazňuje, že důležitá je rovněž hygiena jakožto prevence šíření chřipky i dalších onemocnění: „Protože se chřipka přenáší při kašli, kýchání a smrkání, je dobré omezit pobyt v prostorách s velkou koncentrací lidí, jako je MHD, či obchodní centra. Není vhodné sdílení nápojů a příborů nebo předávání mobilních telefonů. Samozřejmostí musí být časté a důkladné mytí rukou.“


NAŠE RADA: Jak změnit zdravotní pojišťovnu? Šanci máte do konce března, na další si počkáte

 Změna zdravotní pojišťovny, ilustrační foto


Rýma

Mnoho lidí v zimě trpí rýmou, aniž by měli jiné příznaky nemoci. Rýmu však rovněž nepodceňujte a léčete se opět podle doporučení lékárníka.

Do jisté míry se dá rýmě předcházet solnými roztoky s mořskou či minerální vodou, které je možné aplikovat formou spreje nebo kapek.

„Roztoky jsou rozděleny podle koncentrace solné složky na isotonické a hypertonické. Isotonické obsahují nižší podíl solné složky a jsou určeny pro každodenní péči o nosní sliznici, protože ji čistí, zvlhčují a regenerují. Hypertonické přípravky s vyšším obsahem způsobují především snížení otoku sliznice a uvolnění nosu,“ vysvětluje tisková mluvčí lékárenské komory a lékárnice Michaela Bažantová.

Zapamatujte si: I rýmě je důležité věnovat zvýšenou pozornost, protože může být průvodním jevem některého vážnějšího onemocnění.

Očkování proti chřipce

V případě chřipky doporučují zdravotní odborníci také včasné očkování, které by se mělo provádět s dostatečným předstihem.

Odborníci doporučují očkování proti chřipce nejlépe na podzim, a to zejména seniorům a chronickým pacientům.


Čtěte: Kolik stojí očkování proto chřipce 2018/2019

 Chřipka


Očkovací vakcína pro nadcházejícíjící sezonu se vždy sestavuje podle odhadů, jaké typy viru budou v sezoně kolovat. Chřipkové viry se dělí na typy A, B a C a jejich podtypy.

V sezoně 2017/2018 s vážným průběhem chřipky skončilo v Česku v nemocnici přes 660 lidí, z toho zhruba 260 v souvislosti s chřipkou zemřelo.

Podle odborníků ale všichni pacienti s chřipkou nejdou k lékaři, a ne všichni lékaři chřipku hlásí krajským hygienickým stanicím. Čísla je tak třeba vynásobit až desetkrát, aby odpovídala realitě.

Čtěte také:

Když nemůžete k lékaři, má doktor povinnost naštívit vás doma

 Lékařka u pacienta

Google podpořil univerzální vakcínu proti pandemii chřipky

Jak se správně pojistit na hory? Chraňte nejen svoje zdraví, ale i finance

Jak dlouho má být u lékaře uložená zdravotnická dokumentace pacienta?