Česko má dvojnásobek vězňů proti evropskému průměru. I tresty jsou delší - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Česko má dvojnásobek vězňů proti evropskému průměru. I tresty jsou delší

, čtk,

Česko patří v rámci Evropy k zemím, kde je v přepočtu na množství obyvatel nejvíce vězňů a jejich tresty patří ve srovnání se čtyřmi desítkami dalších států k těm nejdelším. Vyplývá to z výroční zprávy Rada Evropy (RE). Ta nicméně upozornila, že celkově se míra uvězněných lidí v Evropě mezi lety 2016 a 2018 snížila o téměř sedm procent a že v průměru se zkrátily i tresty odnětí svobody, a to z 8,8 na 8,2 měsíce.

Z celkových trendů se Česká republika vymyká, protože v roce 2018 bylo v českých věznicích 209 lidí na 100 tisíc obyvatel, zatímco průměr 44 sledovaných zemí je 103 vězňů na 100 tisíc obyvatel. Česko je v tomto ohledu na šestém místě za Ruskem, Gruzií, Ázerbájdžánem, Litvou a Moldavskem. Počet vězňů v Česku přitom v posledních letech kontinuálně roste: ještě v roce 2015 jich bylo 198 na 100 tisíc obyvatel.

Vzhledem k počtu uvězněných lidí trpí Česko i přeplněností věznic, když na 100 míst ve věznicích loni připadalo 106 vězňů. Větší přetlak ve věznicích zažívají jen v Severní Makedonii, Rumunsku, Francii, Itálii, Moldavsku, Srbsku a Portugalsku. Zároveň Česká republika patří ke státům, kde si vězni odpykávají v průměru nejdelší tresty. V roce 2017 to bylo průměrně 24 měsíců – delší dobu trávili lidé za mřížemi pouze v Ázerbájdžánu, Portugalsku a Rumunsku. I v tomto ohledu je tendence setrvale rostoucí, protože ještě v roce 2005 byla průměrná délka trestu v Česku 12,1 měsíce, v roce 2014 19,9 měsíců.


Komedie plná šetření. Pro levnější stát se musí sáhnout do všech skupin státních zaměstnanců

 Jeden policista v Česku pečuje a chrání kolem 250 občanů.


Česko rovněž patří k zemím, kde je za mřížemi ve srovnání s dalšími státy poměrně hodně žen. Zatímco evropský průměr je pět procent žen z celkového počtu vězňů, v České republice tvoří ženy 7,4 procenta vězňů. Naopak vazebně stíhaní tvoří v Česku jen 8,2 procenta všech lidí za mřížemi, zatímco evropský průměr je 22 procent.

Výroční zprávu o vězeňství pro RE připravil Ústav kriminologie a trestního práva se sídlem v Lausanne. Ze 47 členských zemí RE do ní zařadil 44 států, z nichž se mu podařilo získat relevantní data.

Nejslavnější vězení: z Alcatrazu či londýnského Toweru jsou dnes turistická lákadla

 Alcatraz

Čtěte také:

Šéf NCOZ Mazánek: Organizovaný zločin se změnil, musíme reagovat

Policie a žalobci loni na kriminálních výnosech zajistili 7,9 miliardy korun

Koláček před soudem: Žádné privatizace MUS jsem se neúčastnil

Rittig má v kauze Oleo Chemical klid. Soud lobbistu zprostil viny

Kauza Oleo Chemical ožívá. Žalobce chce kvůli novým odposlechům obnovu řízení

Trest smrti za promile. Tchaj-wan bude tvrdě postihovat alkohol za volantem

Ohodnoťte tento článek
Diskuze