Trest smrti za promile. Tchaj-wan bude tvrdě postihovat alkohol za volantem - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Trest smrti za promile. Tchaj-wan bude tvrdě postihovat alkohol za volantem

, tre,

Série nehod s následkem smrti způsobených podnapilými řidiči zvedla vlnu rozhořčení na Tchaj-wanu. Výsledkem je zpřísnění trestního zákoníku. Kdo usedne za volant s alkoholem v krvi a způsobí smrt člověka, může počítat i s hrdelním trestem.

Vláda ostrovního státu představila novelu trestního zákoníku, která umožní tvrdší postihy opilých řidičů. Na původce nehody s následkem smrti, kteří si před jízdou neodepřou alkoholický nápoj, bude možné nahlížet jako na pachatele úmyslného zabití, pro něž může následný soud skončit i trestem smrti. Novelu ještě musí schválit parlament.

Vláda tak reaguje na množící se případy smrtelných nehod způsobených opilými řidiči, které vzbudily velkou nevoli veřejnosti. Dosud platná legislativa zjevně nemá dostatečně odstrašující účinek. Řidič s alkoholem v krvi, který usmrtí jiného účastníka provozu, může jít do vězení maximálně na 10 let. Novela počítá i se zpřísněním trestů za recidivu. Pachatel nehody s těžkým zraněním si bude moci vyslechnout verdikt až 12 let žaláře.

Trest smrti Tchaj-wan obnovil po pětileté pauze v roce 2010. Podle průzkumů to většina ostrovní populace považuje za správné.

Jaká má být v Česku tolerance alkoholu za volantem?

Hrdelní trest za vážné nehody způsobené opojenými řidiči uplatňuje jen minimum zemí. Tchaj-wan se zpřísněním legislativy zařadil po bok kontinentální Číny, kde se takový čin může trestat popravou. Stejnou možnost soudcům nabízejí i legislativy některých států USA.

V Česku se na dopravní nehody, při nichž se vyskytují jak alkohol, tak těžké ublížení na zdraví, případně smrt, vztahuje široká škála různých trestních sazeb a dalších postihů. Soud vždy rozhoduje podle okolností jednotlivých případů. V případě usmrcení jde obecně o způsobení smrti z nedbalosti za porušení důležité povinnosti uložené zákonem. Pachateli pak hrozí odnětí svobody v délce 1 až 6 let.

Tolerance k alkoholu za volantem se obecně liší. V Evropské unii panuje spíše benevolence, ve většině zemí je možné řídit s malým množstvím alkoholu v krvi. Česko však uplatňuje nulovou toleranci, stejně jako Slovensko, Rumunsko a Maďarsko.

Před několika dny nicméně Evropský parlament schválil rozšíření povinné výbavy nových aut, která by měla zahrnovat i alkoholový zámek. Ten by vyžadoval dechovou zkoušku a podle výsledku by případně neumožnil spuštění motoru.

Dále čtěte:

Alkohol stojí Česko 59 miliard ročně. Snížit spotřebu může i zákaz reklamy

Tchajwanští zástupci vadili Číňanům, z jednání s ministryní Novákovou museli odejít

Ohodnoťte tento článek
Diskuze