Kauza Oleo Chemical ožívá. Žalobce chce kvůli novým odposlechům obnovu řízení - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Kauza Oleo Chemical ožívá. Žalobce chce kvůli novým odposlechům obnovu řízení

, red,
Kauza Oleo Chemical ožívá. Žalobce chce kvůli novým odposlechům obnovu řízení
Zdroj: ČTK

Státní zástupce Adam Borgula podal návrh na obnovu řízení v kauze tunelování petrochemické firmy Oleo Chemical. Ve věci podle svých slov získal nové důkazy. V případu byl pravomocně osvobozen mimo jiné i lobbista Ivo Rittig a jeho právníci, s tříletými tresty vězení od soudu odešli dva zakladatelé firmy a Rittigův obchodní partner Peter Kmeť.

„Návrh jsem podal na základě nových důkazů, které jsem získal a které mohou změnit rozhodnutí,“ uvedl Borgula při příchodu k pražskému městskému soudu, který se dnes začal zabývat další větví kauzy – konkrétně tím, zda si Rittig za peníze vyvedené z Olea přes Kmeťovu firmu Cokeville Assets pořídil tři nemovitosti v Dubaji.

„Návrh na povolení obnovy řízení je podán ohledně pravomocně skončených věcí – tedy obžalovaných, vůči nimž bylo řízení pravomocně skončeno,“ vysvětlil státní zástupce.


Přečtěte rozhovor s nejvyšším státním zástupcem:

Pavel Zeman: Odvolat mě můžou ze dne na den

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman


V části případu, kterou chce státní zástupce znovu otevřít, podali dovolání jak odsouzení, tak i nejvyšší státní zástupce. Vadí mu osvobození části obviněných a také se domnívá, že odsouzení spáchali přísněji postižitelný trestný čin, konkrétně zpronevěru.

„Je na soudu, jakou přijme strategii,“ doplnil Borgula na dotaz, zda bude pražský městský soud muset o povolení obnovy řízení rozhodnout dříve, než Nejvyšší soud projedná podaná dovolání.

O dění kolem Oleo Chemical čtěte:

Nejvyšší státní zástupce Zeman chce přísnější tresty pro zakladatele Oleo Chemical

Justiční fraška: zakladatele Oleo Chemical Jirounka soud zprostil obžaloby

Olejová skvrna

 Páral


Ohodnoťte tento článek
Diskuze