Nulový dohled ERÚ: regulátor loni přestal kontrolovat ceny energií - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Nulový dohled ERÚ: regulátor loni přestal kontrolovat ceny energií

,
Nulový dohled ERÚ: regulátor loni přestal kontrolovat ceny energií
Zdroj: Martin Pinkas

Téměř nikoho a nic nekontrolujeme. Tak lze ve stručnosti shrnout znění zprávy, kterou poslal Energetický regulační úřad ministerstvu financí. Za celý loňský rok zahájil pouze jednu cenovou kontrolu u dodavatelů energií a sedm v teplárnách. Udělené pokuty jsou spíše symbolické, zatímco o rok dříve překročily 100 milionů. Firmy podnikající v oboru obnovitelných zdrojů přestal úřad kontrolovat již před třemi lety.

Celé znění zprávy, kterou podepsala a 31. ledna z jihlavské pobočky Energetického regulačního úřadu (ERÚ) odeslala ředitelka sekce kontroly Lucie Polická, má redakce webu Euro.cz k dispozici. Podle zdroje z úřadu se jeho vedení nechce do kontrol tepláren pouštět kvůli chybějící metodice. Cenové kontroly obnovitelných zdrojů regulátor neprovádí kvůli nejasnému znění zákona. Není totiž zřejmé, zda má solární a jiné zelené zdroje kontrolovat ERÚ, nebo Státní energetická inspekce.

Podobně jako počet kontrol klesá i objem vybraných peněz na pokutách. Ještě v roce 2017 rozdal energetický regulátor pokuty šesti teplárnám, celkem za 112 milionů korun. Loni již padly jen dvě pokuty – v součtu za pouhých 40 tisíc. Ani neférové jednání některých dodavatelů elektřiny a plynu regulační úřad téměř neřeší. Loni udělil pouze jednu pokutu za symbolických 20 tisíc korun.


Přečtěte si komentář: Odvolávám, co jsem odvolal. Přístup státu k ERÚ připomíná senilního panovníka

 Jan Brož


Zatímco v předchozích letech úřad pokutoval i velké společnosti, jako je Pražská teplárenská nebo ČEZ Prodej, loni si troufl už jen na „malé ryby“. Například firma Helia Pro z Litoměřic dostala pokutu 30 tisíc korun za neférové účtování cen tepla zákazníkům v roce 2013.

Úřad zmírnil tvrdý přístup vůči majitelům solárních elektráren z doby, kdy ERÚ řídila Alena Vitásková. Dříve udělené pokuty firmám SE-Solar a Otín Green Power kvůli nedodržení schváleného instalovaného výkonu úřad loni zrušil a předal věc k novému prošetření.

Energetický regulační úřad vede od srpna 2017 pětičlenná rada. V současnosti však má pouze čtyři členy, kterými jsou Rostislav Krejcar, Vladimír Outrata, Jan Pokorný a Vladimír Vlk. Páté místo zůstává neobsazeno od rezignace Vratislava Košťála, tedy od konce loňského listopadu. Nového člena Rady ERÚ by v nejbližších týdnech měla vybrat a jmenovat vláda.

Přečtěte si také:

Konec levné elektřiny. České spotřebitele čeká největší zdražení v této dekádě

Vývoj cen energií je samé překvapení, říká šéfka plynárenského svazu

Teplárenství volá SOS. Lidé stále více uvažují o odpojení od sítě

Na plynové frontě klid. Dodavatelé drží ceny, případně zdražují jen málo

Zahřeje, ale prodraží se. Velké teplárny ztratily cenovou výhodu

Ohodnoťte tento článek
Diskuze