Zájem Trumpa o koupi Grónska je myšlen vážně. Není to však hlavní priorita, oznámil prezident USA - Euro.cz

Přihlášení

Zájem Trumpa o koupi Grónska je myšlen vážně. Není to však hlavní priorita, oznámil prezident USA

, čtk,

Ekonomický poradce Bílého domu Larry Kudlow potvrdil, že administrativa prezidenta Donalda Trumpa zkoumá možnost nákupu Grónska a není to jen nejapný žert, jak si myslí dánští politici. Samotný Trump řekl, že nedávno o takovém kroku jednal, nejde však podle něj o bezprostřední prioritu. Dánská premiérka Mette Frederiksenová prohlásila, že Grónsko, které je autonomní součástí Dánského království, není na prodej.

„Vyvíjí se to. Díváme se na to,“ řekl Kudlow v pořadu Fox News Sunday. „Dánsko vlastní Grónsko. Dánsko je spojenec. Grónsko je strategické místo… Jenom říkám, že prezident, který něco ví o kupování nemovitostí, se na to chce podívat,“ uvedl poradce.

Trump v neděli potvrdil, že nedávno o možnosti koupě Grónska diskutoval. „Myšlenka přišla ne přetřes a strategicky je to zajímavé,“ řekl Trump na letišti v Morristownu ve státě New Jersey. Zdůraznil však, že nejde o prioritu číslo jedna.

Dánská premiérka Frederiksen listu Sermitsiaq během návštěvy Grónska řekla, že Dánsko není na prodej a myšlenku jeho prodeje Spojeným státům označila za absurdní. „Grónsko není dánské. Grónsko patří Grónsku. Silně doufám, že to nebylo myšleno vážně,“ prohlásila politička.


Přečtěte si esej: Pravda a cháska

 Ilustrace k eseji Pravda a cháska


O přání Trumpa, aby USA koupily Grónsko, které je dánským autonomním územím, informoval jako první list The Wall Street Journal (WSJ).

Dva lidé, kteří o záležitosti vědí přímo, WP řekli, že Trump o tomto svém nápadu hovořil už několik týdnů. Podle nich jeho poradci nyní čekají na další instrukce, než se rozhodnou, jak vážně by se tím měli zabývat.

WSJ ve čtvrtek napsal, že Trump se svých poradců několikrát při různých neformálních příležitostech zeptal, jestli je nákup Grónska uskutečnitelný. Zaujaly ho tamní bohaté nerostné zdroje a značný geopolitický význam. Někteří lidé z prezidentova okolí podle listu plán podporují, jiní ho považují za bláznivou chiméru, jež má k realitě daleko.

Reakce dánských politiků na tuto informaci byla vesměs negativní. Dánská vláda pak na svém oficiálním webu jasně konstatovala, že „Grónsko na prodej pochopitelně není“.

Dále čtěte:

Krach, jaký svět neviděl. Trump varuje před propadem trhu, pokud nebude znovu zvolen

Trump věří, že může odvolat šéfa Fedu kvůli odlišnému názoru na měnovou politiku

Tlak na Čínu zabírá, tvrdí Trump. Devalvace jüanu podle něj donutí protistranu k ústupkům

Trump kritizuje Google. Vyhledávač se mu prý snažil škodit během kampaně

Sním o zdi. Trump je jako Luther King, tvrdí viceprezident Pence

Majstrštyky a fiaska Donalda Trumpa. Jaké jsou jeho nejlepší a nejhorší nápady?