Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Apartmán v Krkonoších: chalupa 21. století bez starostí a s výnosem

Pokud si pořídíte vlastní horský apartmán, můžete trávit zimní a letní dovolenou…

Zajímavosti o golfu, které jste nevěděli

Golf je vyhledávaným sportem, který se těší čím dál větší oblibě. Má dlouholetou tradici…

AAA Auto: Zdaleka nejen obchodník s ojetými vozy

Síť autocenter AAA Auto působí v České republice už bezmála třicet let. Aktivity firmy…

 Šéf ÚOHS Petr Rafaj
Šéf ÚOHS Petr Rafaj
Autor: Hynek Glos

Stát neumí regulovat. Možná ani nechce

David Tramba 04. května, 18:01  -  David Tramba
 Šéf ÚOHS Petr Rafaj
Šéf ÚOHS Petr Rafaj
Autor: Hynek Glos
04. května, 18:01

Rafajova kauza je důsledkem personální politiky minulých vlád. Ty obsazovaly odborně náročné posty v úřadech zaměřených na regulaci byznysu na základě stranické příslušnosti a konexí.

Odborné hľadisko je rozhodujúce. To věděl již pologramotný major Terazky z románu Černí baroni. Naopak české vlády – minulé i ta současná – k témuž stupni poznání zřejmě ještě nedospěly. Usvědčuje je způsob, jakým obsazují vedoucí pozice úřadů hlídajících dodržování pravidel v byznysu. Tedy hlavně Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže a Energetického regulačního úřadu.

Následky této personální politiky neseme my všichni. Daní za špatně obsazenou Radu ERÚ je, že platíme více na regulovaných platbách za energie. Vinou pomalého rozhodování ÚOHS se opožďuje výstavba dálnic i nutné opravy budov a silnic. Stejně tak nerozhodnost antimonopolního a telekomunikačního úřadu vede ke stavu, kdy Češi platí relativně hodně peněz za mobilní a datové služby operátorů.

Politici tyto problémy dlouho neviděli, nebo nechtěli vidět. Změna nastala až v souvislosti s březnovým zásahem vyšetřovatelů na ÚOHS a podezřením, že šéf úřadu Petr Rafaj na přání místopředsedy ANO Jaroslava Faltýnka stranil společnosti Kapsch v soutěži o provozování mýtného systému. Zpráva deníku Právo o nálezu dvou milionů korun v obálkách v Rafajově šatníku tato podezření dále zesílila.

Desetiletka s Rafajem

Často se ptáme: proč regulace ekonomiky v Česku selhává? Je to hlavně o lidech. Také zde platí pořekadlo, že ryba smrdí od hlavy. Výběr šéfů regulačních orgánů se v posledních deseti letech moc nepovedl. A co hůře, při obsazování ředitelských křesel hrála větší roli stranická knížka a konexe než manažerský talent a znalost svěřené oblasti.

Petr Rafaj se stal šéfem antimonopolního úřadu v polovině roku 2009. Jmenoval ho nestranický premiér Jan Fischer, ale nebyl to nápad z jeho hlavy. Podle týdeníku Respekt se jednalo o výsledek stranické dohody ČSSD s ODS. V předchozích sedmi letech byl Rafaj poslancem za ČSSD, a jak některá média jízlivě připomněla, tak ve sněmovně byl téměř „neviditelný“ a na plénu mluvil jen zřídka.