Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Apartmán v Krkonoších: chalupa 21. století bez starostí a s výnosem

Pokud si pořídíte vlastní horský apartmán, můžete trávit zimní a letní dovolenou…

Zajímavosti o golfu, které jste nevěděli

Golf je vyhledávaným sportem, který se těší čím dál větší oblibě. Má dlouholetou tradici…

AAA Auto: Zdaleka nejen obchodník s ojetými vozy

Síť autocenter AAA Auto působí v České republice už bezmála třicet let. Aktivity firmy…

Solární panely v Barceloně, ilustrační foto
Solární panely v Barceloně, ilustrační foto
Autor: Profimedia.cz

Energie do rukou lidí: španělská města se uchylují k radikální zelené politice

18. června, 06:13  -  František Novák
Solární panely v Barceloně, ilustrační foto
Solární panely v Barceloně, ilustrační foto
Autor: Profimedia.cz
18. června, 06:13

Radnice ve španělské Barceloně a Cádizu ovládají levicové strany, které tvrdí, že o energetice mají rozhodovat přímo obyvatelé a bez prostředníků. V Barceloně obhájila křeslo starostky Ada Colau a v Cádizu José María Gonzáles. Barcelonská starostka prosazuje využívání solárních panelů na městských budovách a nákup certifikované zelené elektřiny přímo od výrobců, v Cádizu městem ovládaná energetická firma dává část zisků na boj s chudobou.

Lidé mají právo se podílet na energetické politice města, kde žijí. Takové je přesvědčení levicových politiků ve španělských městech Barcelona a Cádiz. Ti se svou radikální energetickou koncepcí, jež sází na obnovitelné zdroje bez prostředníků na trhu, uspěli v květnových komunálních volbách a byli opětovně městským zastupitelstvem zvoleni na další čtyři roky.

První starostka v historii katalánské metropole Ada Colau bude dál šéfovat radnici 1,6milionového města. Je známá jako velká zastánkyně využívání obnovitelných zdrojů energie, podle ní má město v dopravě a při provozu budov používat pouze zelené zdroje. Na nemovitostech v držení města začala radnice stavět fotovoltaické panely.

Stejně to vidí i starosta města Cádiz v Andalusii José María González. Také on uspěl v komunálních volbách. Už v roce 2015 postavil energetiku do popředí své kampaně. Obě města se přímo podílejí na produkci a distribuci zelené elektřiny a vyřadily energetické zprostředkovatele, připomenul deník The Guardian.