Babiš: E-neschopenky se plně spustí půl roku po zrušení karenční doby - Euro.cz

Přihlášení

Babiš: E-neschopenky se plně spustí půl roku po zrušení karenční doby

, čtk,
Babiš: E-neschopenky se plně spustí půl roku po zrušení karenční doby
Zdroj: Profimedia.cz

Elektronické neschopenky začnou plně fungovat půl roku po zrušení karenční doby. Spustí se od ledna 2020. Po jednání tripartity to řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Dodal, že podle dohody mělo být zrušení karence a zavedení e-neschopenek současné a ve vládní koalici je kvůli nesladění termínu „určitý problém“. Zaměstnavatelé požadují odklad zrušení karenční lhůty do plného spuštění e-neschopenek, odbory jsou proti.

„Byla jasná dohoda mezi zrušením karenční doby a e-neschopenek ve formě elektronické. Mělo být při vystavení pracovní neschopnosti vše sděleno zaměstnavateli. Toto nastane až od ledna 2020, kdy by se měla spustit e-neschopenka kompletně. Je to teď určitý problém v rámci koalice,“ uvedl premiér. Podotkl, že poslanci jeho hnutí ANO měli od počátku s rušením karenční doby problém. „Musíme si to vydiskutovat, budeme se snažit to vyřešit,“ dodal Babiš.


TIP: Nemocenská kalkulačka – výpočet nemocenské 2019


Poslanecký klub ANO by měl o postupu jednat v úterý. Ve Sněmovně je teď několik novel, které se e-neschopenky týkají. Podle jedné z nich by na půl roku do spuštění nového systému měli lékaři povinně používat nynější elektronické hlášení o pracovní neschopnosti, které je k dispozici od roku 2010. Vypisují ho ale jen asi čtyři procenta doktorů. Sdružení praktiků uvedlo, že toto řešení je paskvil a používat ho nebudou.

Podle ministryně práce Jany Maláčové (ČSSD) je odklad obnovení proplácení náhrad za první tři dny nemoci pro sociální demokraty nepřijatelný a zrušení karence se zavedením plné elektronické neschopenky nesouvisí. „Nicméně my jsme v rámci koaličního vyjednávání souhlasili se zavedením mezietapy, protože si to koaliční partner přál,“ řekla po jednání tripartity Maláčová. Podle ní je povinné hlášení o pracovní neschopnosti od července technicky připraveno, je potřeba jen legislativa. Novelu, která lékařům ukládá povinně používat dosavadní dobrovolný model, dolní komora ještě neschválila.


Čtěte komentář: Nejen chybná, ale hlavně hloupá levicová politika

 Páral


Zaměstnavatelé trvají na odkladu zrušení karenční doby do zavedení nové e-neschopenky. „My jsme samozřejmě chtěli, aby návrh byl komplexní a zaměstnavatelům něco přinesl, aby měli informaci hned po nastoupení pracovníka na pracovní neschopnost,“ uvedl šéf Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů Jan Wiesner. Poukázal na to, že vláda v programovém prohlášení slíbila zrušení karence bez termínu, slib už prosadila. Posunutí o půl roku by tedy nebylo „nic proti ničemu“, míní Wiesner.

Proti odkladu jsou naopak odbory. „Byl bych velmi nerad, kdyby se někdo pokoušel o jakýkoliv posun. Byl by to signál pro zaměstnace, který by se někde projevil,“ uvedl předák Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula.

Čtěte také:

Co dělat, když vám zaměstnavatel nechce dát dovolenou

O otcovskou dovolenou je zájem. Pomůže hlavně rodinám s nižšími příjmy

Jaké jsou podmínky při zkráceném úvazku? Máte nárok i na dovolenou

Na co je třeba myslet, když chcete jako zaměstnanec čerpat neplacené volno?

Nezaměstnanost a karenční lhůta: jak se to rýmuje?