Muskův hodně drahý joint: kouření marihuany ve studiu ponořilo akcie i dluhopisy Tesly - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Muskův hodně drahý joint: kouření marihuany ve studiu ponořilo akcie i dluhopisy Tesly

, tre,
Muskův hodně drahý joint: kouření marihuany ve studiu ponořilo akcie i dluhopisy Tesly
Zdroj: Joe Rogan Experience

Miliardář Elon Musk vzbudil pozdvižení, když si potáhl z marihuanové cigarety během rozhovoru v pořadu The Joe Rogan Experience. Investoři ale pro pohodu ve studiu neměli pochopení. Výprodej akcií Tesly podpořily zprávy o odchodech dvou manažerů.

„Je to legální, ne?“ otázal se Musk před tím, než smotek vložil do úst. Pořad se natáčel v Kalifornii, kde je od začátku ledna užívání marihuany pro rekreační účely legální. Fakt, že nešlukoval, odlivu kapitálu nezabránil. Akcie Tesly reagovaly okamžitým propadem o devět procent. Výnos z firemního dluhopisu pak stoupl na 8,33 procenta.

Vývoj akcií Tesly:

Tesla Chart

Akcie společnosti Tesla od začátku roku 2018 ztratily 9,8 procenta. Naproti tomu akciový benchmark S&P 500 získal ve stejném období 7,7 procenta.

Marihuanová epizoda nebyla jediným spouštěčem výprodeje na trhu. Pokles akcií už v předobchodní fázi vyvolala zpráva o rezignaci vysokého manažera a hlavního účetního Tesly Dave Mortona, který do firmy nastoupil teprve před měsícem.


O Elonu Muskovi čtěte:

Nejdůležitější muž světa. Musk může postavit na hlavu to, jak žijeme

Elon Musk: jak vydělal peníze na své šílené nápady?

V tempu Elona Muska: den rozděluje na pětiminutovky

 Elon Musk


„Míra pozornosti veřejnosti věnovaná Tesle stejně jako tempo uvnitř společnosti překonaly má očekávání,“ uvedl Morton jako důvod svého odchodu.

Další znepokojivou zprávu pro investory přinesla agentura Bloomberg, podle níž se šéfka lidských zdrojů Gaby Toledano po pauze zahájené minulý měsíc na svou pozici již nevrátí. Ve světle kvapných odchodů lidí na vlivných pozicích tak lze mít pochopení pro to, že Musk potřeboval ulevit nervům. Jelikož ale (tak jako dle svých slov kdysi exprezident Bill Clinton) nešlukoval, efekt kanabinoidů nemohl být příliš znatelný.

Posuďte sami (kuřácká epizoda v čase 2:10:30)

S akciemi Tesly nedávno zahýbalo i Muskovo oznámení plánu stáhnout společnost z burzy. Musk tvrdil, že pro tento účel disponuje částkou více než 70 miliard dolarů. Posléze vyšlo najevo, že vyjednávání se saúdskoarabskými investory nebylo dokončeno. Záměr každopádně koncem srpna představenstvo automobilky odmítlo.

Někteří analytici podle agentury Reuters automobilku opětovně vyzvali ke změnám ve struktuře vedení podniku. „Vyzýváme k vytvoření funkce spoluředitele či provozního šéfa,“ uvedl analytik James Albertine z makléřské společnosti Consumer Edge. „Řada lidí se ptá, zda je Elon pro Teslu stále tím nejlepším generálním ředitelem,“ upozornil analytik Frank Schwope z banky NORD/LB.

Dále čtěte:

Tesla více než zdvojnásobila ztrátu, zároveň ale zvýšila výrobu i tržby

Elektromobily se vyplatí. Už po 4 letech provozu poráží auta s běžným motorem

Příliš drahá Tesla. Majitelé vozů Model S v Německu musí vrátit subvence

Samořídící auto za 78 tisíc: německý startup našel řešení pro běžné smrtelníky

Čínský Musk chce porazit Teslu. Prodává o polovinu levněji, bankrotu se nebojí

Ohodnoťte tento článek
Diskuze