Tři tipy inspirované americkou armádou, jak se lépe rozhodovat - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Tři tipy inspirované americkou armádou, jak se lépe rozhodovat

,

Každý by chtěl omezit špatná rozhodnutí ve svém životě. Dvojnásob to platí pro manažery firem, jejichž kroky mají dopad i na ostatní. Tipy se dají načerpat i od armádních psychologů, kteří učí rozhodovat se správně americké vojáky?

Americká armáda učí své důstojníky, aby ve vlastních strategiích nacházeli slabá místa. Při strategickém plánování je třeba myslet na všechny možné varianty, i na ty méně pravděpodobné. A být na ně připraven. Špatné rozhodnutí vede v bitvě ke zbytečným ztrátám na lidských životech. Často je způsobeno tím, že vojáci správně neodhadli sílu a postavení protivníka. Jaké jsou tipy pro manažery firem? Shrnul je časopis Harward Business Review.

Situační povědomí o rizicích

Klíčové je vypracovat situační hodnocení rizik pro danou příležitost. Voják vědomě promyslel své rozhodnutí z různých pohledů a vzal v úvahu všechny možnosti. V podnikání to znamená přemýšlet v různých variantách. Firemní rozhodnutí může vyvolat i jinou reakci, než původně manažeři plánovali.

Ve velké firmě mohou různé týmy pracovat na vývoji alternativního řešení. A hledat odpovědi na otázky typu: Co se stane, pokud konkurent firmy vstoupí na trh dříve, než se čekalo? Čím nás konkurence může překvapit? Jaké kroky má udělat naše firma, aby potlačila rizika alternativních scénářů?


Ano, nebo ne. Naučte se rozhodovat, usnadníte si život

Rozhodování, ilustrační foto


Pak je třeba porovnat hypotézy a určit, jaká protiopatření budou mít největší dopad. Je také důležité dopředu stanovit, jaká situace vyvolá změnu původního rozhodnutí. Včasná zvážení rizik mohou předejít pozdější velké krizi.

Rozvoj perspektivy zvenčí

Tato technika se rutinně používá v armádě. Může vyzdvihnout nevyužité zdroje a udělat z nich konkurenční výhodu. Armáda původně používala letectvo pro průzkum, později se z něj stala bojová složka. Analogicky se ve firemní sféře mohou některé provozní činnosti stát novou oblastí podnikání.

Vnější pohled může lépe definovat slabé a silné stránky vašeho projektu. V podnikání mohou být dobrým zdrojem tohoto pohledu zákazníci.

Herní simulace

Simulátory armáda používá často. Kromě výcviku lze sledovat i reakce vojáků v různých situacích. Americká armáda rovněž v Národním výcvikovém středisku v Mohavské poušti v Kalifornii cvičí své jednotky, aby vylepšily bojové schopnosti. Včetně simulací bojů proti ozbrojencům v městské zástavbě.

Formu bojových her používá i farmaceutická firma Merck při přípravě na strategická rozhodnutí. Jednotliví vysocí manažeři vedou týmy proti sobě. Tato simulace může sloužit jako užitečný podklad pro skutečné rozhodnutí.

Dále čtěte:

Utrpení v kanceláři: 5 věcí, které snižují vaši výkonnost

Zisky investujte, nezadlužujte se. Warren Buffett radí, jak zbohatnout

Mluvte sprostě, prospěte víkend. Které neřesti vás posunou dál?

Miliardáři se brání vyhoření. Co dělají Bezos, Branson nebo Sandbergová?

Ohodnoťte tento článek
Diskuze