Kalkulačka cestovních náhrad - výše cestovních náhrad 2019 - Euro.cz

Předplatné

 • 49x týdeník Euro
 • 30x Speciál
 • Přístup k premium článkům
 • Web bez reklam
 • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Kalkulačka cestovních náhrad – výše cestovních náhrad 2020

, Lukáš Benzl,

Používáte na pracovní cestu své vlastní silniční motorové vozidlo? V tom případě vás určitě bude zajímat výše cestovních náhrad 2020. Pokud si nejste jisti tím, kolik můžete po svém zaměstnavateli skutečně žádat, využijte naši kalkulačku. Ta vám výsledek spočítá během okamžiku.

Jak vypočítat výši cestovních náhrad 2020?

Používání kalkulačky je velmi jednoduché. Stačí vyplnit jednotlivá pole týkající se spotřeby automobilu a počtu ujetých kilometrů, zvolit druh pohonných hmot a vyčíslit jejich cenu. Při samotném určování spotřeby auta je nicméně potřeba vycházet z údajů uvedených v technickém průkazu vozidla.

Na základě těchto informací vám posléze kalkulačka zobrazí částku, kterou na cestovném v roce 2020 obdržíte. Pokud nejste schopni svému zaměstnavateli cenu pohonných hmot prokázat účtenkou, bude uplatněna cena průměrná, která vychází z vyhlášky Ministerstva práce a sociálních věcí.

Kalkulačka cestovních náhrad

Na čem závisí výpočet?

Předně je potřeba podotknout, že uvedený výpočet platí výhradně pro osobní automobily. V ostatních případech by bylo nutné přihlédnout k odlišné sazbě opotřebení. Ta je totiž u náklaďáků, autobusů a traktorů dvojnásobná. Zatímco u osobních aut činí v roce 2020 4,2 Kč/kilometr, u těchto tří vyjmenovaných kategorií je to 8,40. Oproti tomu pro jednostopá vozidla a tříkolky se uvažuje s částkou 1,1 koruny za každý kilometr jízdy, kdežto v případě přívěsů je základní sazba náhrady za opotřebení zvýšena ještě o patnáct procent.

Jaká je cena pohonné hmoty?

Cenu pohonné hmoty prokazuje zaměstnanec dokladem o nákupu, proto si při tankování nezapomeňte vzít účtenku. V opačném případě bude cena určena jako průměr dle vyhlášky Ministerstva práce a sociálních věcí. Ta v letošním roce vychází z následujících hodnot:

 • natural 95: 32,0 koruny za litr,
 • natural 98: 36,0 koruny za litr,
 • nafta: 31,8 koruny za litr.

Kdy se vyplácí cestovné?

Cestovní náhrady zaměstnavatel zaměstnanci proplácí v případech, kdy zaměstnanec na žádost zaměstnavatele využije na pracovní cestu silniční motorové vozidlo, které mu zaměstnavatel neposkytuje. Zpravidla se jedná o vlastní automobil. Pokud tedy jezdíte často na pracovní cesty vlastním vozem, bude se vám tato kalkulačka cestovních náhrad opravdu hodit.

Jak je to se stravným?

Kromě výše zmíněného má zaměstnanec v souvislosti s pracovní cestou za určitých okolností rovněž nárok na takzvané stravné, jehož účelem je pokrýt výdaje na jídlo.

Trvá-li pracovní cesta od 5 do 12 hodin, pohybuje se v případě státních zaměstnanců tato částka mezi 87 až 103 korunami. Pokud se cesta protáhne na 12 až 18 hodin, stravné se navyšuje na 131 až 158 Kč. Je-li to víc než 18 hodin, vyplatí zaměstnavatel pracovníkovi 206 až 246 korun. Kolik přesně to bude, záleží víceméně na něm. Z pohledu zákoníku práce je nezbytné pouze to, aby se pohyboval mezi stanovenými hranicemi.

U zaměstnanců pracujících v soukromé sféře platí podobná pravidla. Jediný rozdíl je v tom, že v jejich případě žádný strop stanoven není. Pokud by nicméně zaměstnavatel překročil ekvivalent této pomyslné horní hranice, nemůže výdaje nad její rámec zahrnout mezi daňově uznatelné náklady. Stravné nad limit bude připočteno k zaměstnancově hrubé mzdě a bude z něj řádně odvedeno sociální a zdravotní pojištění.

Kdy nárok na stravné nevzniká?

Jestliže zaměstnavatel svým pracovníkům na služebních cestách jídlo nějakým způsobem zajistí sám, žádný nárok na stravné přirozeně nevzniká. Ovšem pouze tehdy, pokud dostane zdarma dvě jídla, přičemž pracovní cesta trvá 5 až 12 hodin, respektive tři, trvá-li hodin 12 až 18.

Pokud zaměstnanec dostane zdarma pouze jedno jídlo mající charakter snídaně, obědu či večeře, stravné se zkrátí následovně:

 • o 70 procent v případě pracovní cesty, jež trvá od 5 do 12 hodin,
 • o 35 procent v případě pracovní cesty, jež trvá 12 až 18 hodin,
 • o 25 procent v případě pracovní cesty, která trvá více než 18 hodin.

Další kalkulačky

Ohodnoťte tento článek
Diskuze