Menu Zavřít

Mayová zkusí na poslední chvíli prosadit dohodu o odchodu z EU

29. 3. 2019
Autor: čtk

Ani na začátku dne, který byl před dvěma lety určen jako termín brexitu, není jasné, jak, kdy, a zda vůbec Británie Evropskou unii opustí. Změnit by to mohlo třetí hlasování o brexitové dohodě v dolní komoře parlamentu, které je naplánované na páteční odpoledne. Když poslanci dokumentu dají zelenou, Británie by zřejmě z EU vystoupila v noci z 22. na 23. květen. Většinovou podporu se ale vládě premiérky Theresy Mayové stále nedaří zajistit.

Londýn přitom dnes potřebuje dojednané podmínky brexitu schválit, aby byla splněna podmínka z nedávného unijního summitu pro odklad odchodu z EU na 22. květen. V opačném případě zbylých 27 zemí unie Británii členství ve společenství prodloužilo pouze do 12. dubna.

Při prvních dvou pokusech v polovině ledna a 12. března Dolní sněmovna dohodu jasně odmítla. Kvůli výhradám předsedy sněmovny Johna Bercowa se dnes nebude hlasovat o stejném návrhu, nýbrž pouze o dohodě o vystoupení a nikoli také o souběžně dojednané politické deklaraci, která nastiňuje podobu budoucích vztahů Británie s EU.

Věříte, že Velká Británie opustí Evropskou unii?

Pro vládu nepříznivou parlamentní matematiku to však nemusí vůbec změnit. Dohodu ve čtvrtek večer údajně stále odmítalo 25 euroskeptických poslanců vládní Konzervativní strany, přestože řada dřívějších kritiků změnila názor poté, co Mayová slíbila rezignaci za podporu jejího brexitového plánu. Pro dohodu také ani napotřetí nechtějí hlasovat opoziční labouristé, ani členové severoirské Demokratické unionistické strany (DUP), o jejichž hlasy se opírá menšinová vláda konzervativců.

[yop_poll id="2844"]

Nové odmítnutí dohody by odemykalo nejrůznější varianty vývoje. Platným datem brexitu by se v tu chvíli stal 12. duben a britský odchod bez dohody by byl vzdálen jen dva týdny. Dolní sněmovna nicméně již několikrát dala jasně najevo, že tento scénář si nepřeje, a pravděpodobně by se mu snažila zabránit. Do hry by tedy vstupoval odklad brexitu na konec roku nebo ještě dále, s nímž by se ale pojila účast Britů ve květnových volbách do Evropského parlamentu. Jako jedinou cestu k prolomení patu britští novináři čím dál častěji uvádějí vyvolání předčasných voleb.

MMF24

Infografika: Tvrdý brexit stále ve hře. Kde by bolel nejvíc?

 Dopad tvrdého brexitu na zaměstnanost

Přečtěte si také:

Na útěku před brexitem. Británie přichází o více než 200 tisíc pracovních míst

Brexit tvrdý a hladový: Británii bez přístupu na unijní trh hrozí nedostatek jídla

Brexit sílu Londýna neovlivní. Británie zůstane druhou největší geopolitickou mocností

Brexit a propad libry trápí fotbalisty. Chtějí mít smlouvu v eurech

Nejistota a komplikace. Tvrdý brexit by vnesl chaos do dopravy, obchodu i legislativy

Lídři EU se dohodli na odkladu brexitu ve dvou variantách

Odchodem Británie z EU posílí hlavně Německo a Francie, myslí si odborníci

Odpůrci brexitu chtějí nové referendum. Do ulic Londýna jich vyšly statisíce

  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).