Menu Zavřít

Jak se bourá jaderná elektrárna: Němci likvidují zdroj, který sloužil jen 13 měsíců

4. 4. 2019
Autor: Profimedia.cz

Reaktor Mülheim-Kärlich v Porýní-Falci byl v provozu pouze 13 měsíců mezi lety 1987 a 1988. Od té doby je mimo provoz. Loni začala demolice 162 metrů vysoké chladicí věže. Postupně ji ukusuje speciální stroj, který už spořádal 50 výškových metrů.

Ještě dalších deset let potrvá demolice jaderného reaktoru Mülheim-Kärlich v Porýní-Falci. Tlakovodní reaktor o instalovaném výkonu 1,3 GW byl v provozu pouze 13 měsíců před více než 30 lety.

Kvůli chybám ve stavebním povolení byl na základě rozhodnutí správního soudu reaktor odstaven v září 1988. Důvodem bylo, že ve stavební dokumentaci nebylo dostatečně zohledněno nebezpečí zemětřesení.

Elektrárna na břehu Rýna, deset kilometrů od města Koblenz, vyvolává dlouhá léta v Německu kontroverze. Postupná demolice elektrárny probíhá už od roku 2004. Důvodem pomalé demolice je ohled na ochranu okolního životního prostředí a přísná bezpečnostní opatření.

Jak probíhá demolice. Reportáž televize SWR

„Zkušenosti z demolice využijeme v elektrárně Biblis,“ vysvětlila mluvčí energetické firmy RWE Dagmar Butzová. Elektrárna Biblis leží v Hesensku, kdy započne demolice čtyř chladicích věží, stále není jasné.

Náklady na výstavbu elektrárny Mülheim-Kärlich dosáhly 7 miliard marek, to odpovídá částce 3,6 miliardy eur (93 miliard korun). Náklady na demolici RWE odhaduje na miliardu eur (25,7 miliardy korun).

Speciální demoliční stroj krouží po obvodu věže a odlamuje při tom zhruba tři výškové metry betonu. Ostatní práce na demolici elektrárny nejsou zvenku viditelné.

Jaký zdroj energie má stát preferovat?

V minulosti padaly návrhy, aby byla věž revitalizována a využita například jako lezecká stěna, garáž nebo restaurace. Provozovatel elektrárny návrhy odmítl s tím, že věž nemá dostatečnou nosnost na takové využití a musí být stržena.

EBF24

Dále čtěte:

Jak to vidí Gates: malé reaktory, hamburgery bez masa, toalety bez vody

Absurdistán Německo: dvě plynové elektrárny uzavřít, jednu postavit

Německá síť nestíhá odebírat proud. Majitelům větrných elektráren za to platí miliardy

Energetika budoucnosti: města pojedou na jaderné baterie

Východ EU dál věří jádru. Estonci a Rumuni chtějí stavět malé reaktory

NuScale’s Small Modular Nuclear Reactor.

  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).