Energetika budoucnosti: města pojedou na jaderné baterie - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Energetika budoucnosti: města pojedou na jaderné baterie

,

Nadnárodní projekt Urenco se specializuje na energetický obor budoucnosti. Chce vyvíjet reaktory s výkonem 10 megawattů, což je setina výkonu standardního reaktoru jaderné elektrárny. Reaktory projektu U-Battery mají být funkční do deseti let. Na malých reaktorech pracují i výzkumníci v Řeži u Prahy.

Firmu Urenco má sídlo ve Velké Británii, ale je společným konsorciem britské vlády, nizozemské vlády a německých energetických koncernů E.ON a RWE. Dodává jaderné palivo do elektráren v 15 zemích a vlastní jaderné elektrárny v Německu, Nizozemí, Spojených státech a ve Velké Británii.

Downsizing jaderné energetiky

Downsizing jaderné energetiky.

Budoucnost firma vidí v malých mikro-modulárních reaktorech. Do nich by pak mohla dodávat uranem obohacené jaderné palivo.

Modulární reaktor se nazývá U-Battery a vyvíjen je ve spolupráci s britskou firmou Amec Foster Wheeler, oznámil ředitel firmy Urenco Thomas Haeberle. Mikroreaktor bude mít instalovaný výkon 10 megawattů.

Deset let vývoje

„Bude trvat asi deset let, než bude takový reaktor funkční. Ale jsem hluboce přesvědčen, že bude úspěšně doplňovat současné elektrárny,“ nechal se slyšet Haeberle.

„Jedná se o radikální přístup zmenšování, který se bude dále vyvíjet,“ míní německý manažer, který se stal generálním ředitelem Urenco v prosinci 2015. Podle něj je jaderná energetika nezbytná v energetickém mixu a bez ní není možné snižovat skleníkové emise.

O malé modulární reaktory začíná být zájem po celém světě, vejdou se na plochu velkou asi jako velké vápno fotbalového hřiště. Americký jaderný regulační úřad povolil testování modulárního reaktoru americké firmě NuScale Power letos v březnu. Mnoho zemí, včetně Číny, Filipín a Saúdské Arábie, už oznámilo, že o tuto technologii má zájem.

Urenco je jednou z 33 firem, které se přihlásily do soutěže o minireaktor, kterou loni vypsala britská vláda.

Podobný záměr oznámili i čeští vědci z Centra výzkumu Řež, kteří pracují na vývoji jaderných reaktorů čtvrté generace. Připravují malý modulární reaktor Energy Well, který má být chlazen tavenou solí. Do tří let chtějí mít studii proveditelnosti. Jak je vidět, zahraniční konkurence nespí.


Více o novém reaktoru čtěte:

Sen o českém reaktoru se rodí v Řeži

Studna energie. Výzkumníci z Řeže chtějí uspět s vlastním reaktorem IV. Generace

jaderný reaktor


U-Battery má být chlazena heliem a používat palivo Triso. Provozní teplota reaktoru má být 750 stupňů Celsia. Firma na konci roku 2016 zveřejnila projekci, podle které by do roku 2035 mohlo být jen ve Velké Británii nainstalováno 39 reaktorů a ve zbytku světa okolo dvou stovek.
Jaderné palivo Triso.

První zkušební reaktor měl být podle prvních odhadů hotov v roce 2024. O prototyp má zájem Kanada a Polsko, řekl Haeberle. „Tato inovativní myšlenka umožní, aby jaderná energetika rostla i v těch oblastech, které nejsou vhodné pro velké jaderné elektrárny,“ dodal.

Dále čtěte:

Jaderná soutěž v Česku bez Američanů? Westinghouse prý už žádný reaktor nepostaví

Jádro na vzestupu: loni se spustilo deset reaktorů, polovina z nich v Číně


Ohodnoťte tento článek
Diskuze