Menu Zavřít

Británie se i po brexitu podílet na evropské bezpečnosti, slíbil ministr

15. 2. 2019
Autor: čtk

I po odchodu z Evropské unie zůstane Británie oddaná evropské bezpečnosti. Na mnichovské bezpečnostní konferenci to dnes prohlásil britský ministr obrany Gavin Williamson. Ve svém projevu také tvrdě kritizoval Rusko, které je podle něj nebezpečím pro mezinárodní bezpečnost.

„Náš závazek evropské bezpečnosti zůstává neochvějný. K evropské bezpečnosti jsme přispívali dlouho před vznikem Evropské unie a vznikem Severoatlantické aliance, a budeme tak činit i dlouho po tom, co opustíme Evropskou unii,“ zdůraznil Williamson.

Odhodlání i nadále úzce spolupracovat v bezpečnostních a obranných otázkách dala najevo i německá ministryně obrany Ursula von der Leyenová. „Německo a Británie stojí bok po boku, stejně jako to dělají naši vojáci a naše vojačky každý den v našich misích,“ uvedla.

Britský ministr obrany se vyslovil pro to, aby do budoucna základem obranné spolupráce zůstalo NATO. „Nechte nás všechny pokračovat v nejúspěšnější vojenské alianci v historii,“ vyzval přítomné, zřejmě i kvůli stále silnějším snahám unijních zemí o samostatnější evropskou obranou politiku.


Přečtěte si komentář: Brexit a nepříliš prozíravý posměch

 Páral


Williamson se také jasně vymezil vůči agresivní politice Ruska. „Rusko zůstává nebezpečím pro naši bezpečnost,“ uvedl ministr a poukázal na aktivity Ruska proti Ukrajině nebo také v ulicích Británie, kde Rusko podle Londýna stálo například za pokusem o vraždu dvojitého agenta Sergeje Skripala. Kritizoval i cílené dezinformace ze strany Moskvy nebo kybernetické útoky.

EBF24

„Nesmíme se nechat zastrašit,“ je přesvědčen Williamson. Zároveň zdůraznil, že si Západ přeje lepší vztahy s Ruskem. Moskva se ale podle něj musí chovat podle pravidel.

Dále čtěte:

Mayová chce víc času na jednání s EU, Britové si přejí odklad brexitu

Při tvrdém brexitu by Británie zrušila volný pohyb občanů EU

Komentář: Theresa, jedině Theresa

Brexit a propad libry trápí fotbalisty. Chtějí mít smlouvu v eurech

Významní sponzoři brexitu jsou pesimističtí. Očekávají, že vláda úsilí o opuštění unie vzdá

Nejistota a komplikace. Tvrdý brexit by vnesl chaos do dopravy, obchodu i legislativy

Britská vláda zvažuje možnost setrvání v celní unii EU, píše tamní tisk

  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).