Britská vláda zvažuje možnost setrvání v celní unii EU, píše tamní tisk - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Britská vláda zvažuje možnost setrvání v celní unii EU, píše tamní tisk

, čtk,
Britská vláda zvažuje možnost setrvání v celní unii EU, píše tamní tisk
Zdroj: čtk

Představitelé britské vlády se začali „vážně zabývat“ možností, že by Británie po odchodu z Evropské unie zůstala natrvalo v bezcelní zóně evropského bloku. Píše to server The Independent s odvoláním na své zdroje na úřadu vlády. Trvalou celní unii s EU požadují opoziční labouristé, britská premiérka Theresa Mayová ale takovouto podobu brexitu veřejně odmítá.

Návrhy ohledně celní unie byly podle informací britských médií hlavním tématem středeční schůzky mezi Mayovou a lídrem labouristů Jeremym Corbynem. Mluvčí labouristické strany po jednání uvedl, že předsedkyně vlády se vážně zajímala o detaily labouristického plánu, Downing Street nicméně o několik minut později vyhlásila, že zájem Mayové neznamená jakýkoli posun v jejím stanovisku.

Podle The Independent se však postup v otázce celní unie s EU připravuje v nejvyšších patrech vlády, která si uvědomuje riziko, že premiérka Mayová by mohla být donucena ke kompromisu s opozicí ve snaze prosadit „rozvodovou“ dohodu s Bruselem.

„Seriózně se pracuje ohledně celní unie. Musíme se nachystat, abychom byli připraveni, pakliže by politická debata nabrala tento směr,“ cituje web „dobře postavený“ zdroj ve vládě.


Přečtěte si komentář: Brexit a nepříliš prozíravý posměch

 Páral


Předsedkyně vlády údajně stále této variantě, která by jistě pobouřila řadu poslanců Konzervativní strany, nakloněna není. Podle The Independent se ale ocitne pod „zuřivým“ tlakem, jestliže se naplní očekávání a nepodaří se jí v nejbližších dnech dosáhnout zásadních změn v takzvané irské pojistce, která je momentálně největší překážkou pro schválení brexitové dohody v britském parlamentu.

Odchod z celní unie EU představuje během vyjednávání o brexitu jednu z „červených čar“ britské premiérky, jejichž porušení dlouhodobě odmítá. Brusel již delší dobu avizuje, že pokud britská vláda svá kritéria pro podobu brexitu změní, může své pozice přehodnotit i EU. Řada novinářů pak spekuluje, že přijetí trvalého členství v bezcelní zóně by Londýnu mohlo přinést ústupky ohledně irské pojistky.

Dále čtěte:

Při tvrdém brexitu by Británie zrušila volný pohyb občanů EU

Ekonomičtí bubáci roku 2019: Čína, brexit a krize evropské měny

Komentář: Theresa, jedině Theresa

Brexit a propad libry trápí fotbalisty. Chtějí mít smlouvu v eurech

Významní sponzoři brexitu jsou pesimističtí. Očekávají, že vláda úsilí o opuštění unie vzdá

Nejistota a komplikace. Tvrdý brexit by vnesl chaos do dopravy, obchodu i legislativy

Mayová navrhuje změny irské pojistky, Juncker úpravu brexitové dohody odmítl

Esej: Divadlo Za kanálem

 Brexit nejvíc postihne své příznivce

Ohodnoťte tento článek
Diskuze