Více řepky do Lovosic. Dceřiný podnik Agrofertu chce navýšit výrobu - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Více řepky do Lovosic. Dceřiný podnik Agrofertu chce navýšit výrobu

,

Koncern Agrofert spjatý s premiérem Andrejem Babišem chystá další investici do zvýšení potravinářské výroby v Česku. V lovosickém závodě Preol plánuje navýšit výrobu řepkového oleje o 20 procent na 225 tisíc tun za rok. Objem výroby svého hlavního produktu, kterým je bionafta určená pro přimíchávání do motorových paliv, však měnit nebude.

Projekt s názvem „Intenzifikace výroby rostlinných olejů“ předložil Preol k posouzení Krajskému úřadu Ústeckého kraje. Zahájil tím řízení o posouzení vlivu na životní prostředí (EIA), které je prvním z řady povolovacích řízení. Kapacita závodu se má zvýšit ze stávajících 448 tisíc tun zpracovaného řepkového semene na 540 tisíc tun ročně. Mezi negativní dopady rozšířené výroby patří nárůst objemu železniční a silniční dopravy.

Po nevydařeném roce 2017, kdy vinou nepříznivých cen biopaliv na trhu spadl lovosický závod Preol do ztráty 89 milionů korun, se firma loni vrátila do kladných čísel. Loňský zisk podniku náležícího do holdingu Agrofert se vyšplhal na 164 milionů korun. Tržby za prodej vlastních výrobků a služeb stagnovaly na úrovni 5,3 miliardy korun.

Prosperoval by Agrofert bez dotací?

Investice do rozšíření výroby je v současných podmínkách, v nichž se Agrofert nachází, pozoruhodná. Koncern vlastněný svěřenskými fondy bývalého majitele Andreje Babiše se totiž nachází pod tlakem kvůli klesající ziskovosti a rostoucímu zadlužení. Mnohé rozvojové projekty proto musel zastavit – včetně rozšíření obří drůbežárny ve Vodňanech či investic ve slovenské chemičce Duslo.

Problémů, kterým musí Agrofert čelit, je však více. Pokud se potvrdí podezření z porušení zákona o střetu zájmů, přijde o možnost čerpat provozní dotace a investiční pobídky. Vše bude záviset na konečném verdiktu auditorů Evropské komise. Dalším rizikem je ztráta možnosti ucházet se o veřejné zakázky, která by narušila hlavně výrobu biopaliv a lesnický byznys Agrofertu.

Čtěte také:

Kauza Čapí hnízdo: státní zástupce zastavil stíhání všech obviněných

Dále čtěte:

Komentář: Agrofert ukázal, že má co skrývat

Zadlužení Agrofertu u bank prudce narostlo, dosahuje už 44 miliard

Agrofert omezí investice, zaměří se na snížení dluhů

Babišův střet zájmů: auditoři EU zkoumají dokumenty ve Státním zemědělském fondu

Andrej I. Nedotknutelný. Vyšetřování kauzy Čapí hnízdo se natahuje

Ohodnoťte tento článek
Diskuze