Tesla nabírá ztracený dech. Po dohodě s regulátory jí prudce rostou akcie - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Tesla nabírá ztracený dech. Po dohodě s regulátory jí prudce rostou akcie

, čtk,
Tesla nabírá ztracený dech. Po dohodě s regulátory jí prudce rostou akcie
Zdroj: ČTK

Akcie amerického výrobce elektromobilů Tesla dnes prudce zpevňují. Podle analytiků tím reagují hlavně na dohodu s regulátory o urovnání obvinění z podvodu, vliv má ale patrně i zpráva o rekordní produkci ve třetím čtvrtletí. Cena se během pondělního obchodování zvýšila až o 18 procent.

Společnost Tesla a její generální ředitel Elon Musk se o víkendu dohodli s americkou Komisí pro cenné papíry a burzy (SEC) na urovnání obvinění ohledně Muskovu tweetu z počátku srpna. Napsal tehdy, že uvažuje o převzetí Tesly a stažení jejích akcií z veřejného trhu a zejména uvedl, že financování tohoto záměru má zajištěno. Tesla i Musk podle dohody každý zaplatí 20 milionů dolarů (zhruba 446 milionů korun) a Musk musí alespoň na tři roky odstoupit z funkce předsedy správní rady. Výkonným ředitelem ale zůstane.

Burzovní komise minulý týden ve čtvrtek podala žalobu, ve které uvedla, že výrok o převzetí Tesly a stažení akcií z burzy neměl reálný základ, byl nepravdivý a zavádějící, vedl k chaosu na akciovém trhu a poškodil investory. Akcie Tesly v pátek v reakci na žalobu zareagovaly téměř 14procentním propadem.

Vývoj hodnoty akcií Tesly za poslední měsíc:

Tesla Chart

Zdroj: IEconomics.com

„Domníváme se, že Muskova dohoda s komisí SEC je příznivá pro všechny akcionáře a měla by Tesle umožnit obrátit pozornost zpět k výrobě kvalitních vozů,“ uvedl analytik Ben Kallo ze společnosti Baird.

K dnešnímu růstu ceny akcií Tesly přispěla i zpráva serveru Electrek, podle které Tesla ve třetím čtvrtletí vyrobila rekordních zhruba 80 tisíc aut ve srovnání s 53 339 vozy ve druhém kvartálu. Produkce nového elektromobilu Model 3 podle zdroje Electrek obeznámeného se situací dosáhla zhruba 53 tisíc vozů. To by znamenalo, že Tesla splnila svůj srpnový slib, že ve třetím čtvrtletí vyrobí 50 až 55 tisíc vozů Model 3, upozornila agentura Reuters.

Dále čtěte:

Muskův hodně drahý joint: kouření marihuany ve studiu ponořilo akcie i dluhopisy Tesly

Elon Musk: jak vydělal peníze na své šílené nápady?

Nejdůležitější muž světa. Musk může postavit na hlavu to, jak žijeme

 Elon Musk

Ohodnoťte tento článek
Diskuze