Rekordní Tesla. Ve třetím čtvrtletí vyrobila přes 80 tisíc elektromobilů - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Rekordní Tesla. Ve třetím čtvrtletí vyrobila přes 80 tisíc elektromobilů

, čtk,
Rekordní Tesla. Ve třetím čtvrtletí vyrobila přes 80 tisíc elektromobilů
Zdroj: Twitter - Elon Musk

Americká společnost Tesla ve třetím čtvrtletí vyrobila rekordních 80 142 elektromobilů, proti druhému kvartálu se tak její produkce zvýšila o 50 procent. Výroba nového elektromobilu Model 3 pak dosáhla 53 239 vozů. Tesla tak splnila svůj srpnový slib, že ve třetím čtvrtletí vyrobí 50 až 55 tisíc vozů Model 3.

V posledním zářijovém týdnu nicméně firma vyrobila jen zhruba 5300 vozů Model 3, takže nedosáhla plánované týdenní produkce 6000 vozů, poznamenala agentura Reuters. Vůz Model 3 je přitom klíčový pro plánovanou přeměnu Tesly v masového výrobce.

Automobilka rovněž upozornila, že kvůli obchodnímu konfliktu mezi Washingtonem a Pekingem čelí 40procentnímu dovoznímu clu v Číně. Dodala, že se proto snaží urychlit výstavbu své továrny v Šanghaji.

Akcie společnosti Tesla v poslední době procházejí značnými výkyvy. Koncem minulého týdne například prudce oslabily, když regulátoři obvinili šéfa podniku Elona Muska z podvodu kvůli jeho srpnovému prohlášení o možném stažení akcií firmy z burzy. Začátkem tohoto týdne naopak akcie výrazně posilovaly díky víkendové dohodě o urovnání obvinění.

Vývoj hodnoty akcií Tesly za poslední měsíc:

Tesla Chart

Zdroj: IEconomics.com

Tesla vstoupila na burzu v roce 2010. Firma se dlouhodobě potýká se ztrátami, které musí pokrývat penězi od investorů. Finanční výsledky za třetí čtvrtletí automobilka zatím nezveřejnila. Ve druhém čtvrtletí Tesla prodělala rekordních 717,5 milionu dolarů (zhruba 16 miliard korun).

Šéf Tesly na sebe v poslední době často strhává pozornost médií. V létě se například dostal do sporu s britským jeskyňářem Vernonem Unsworthem, který se podílel na záchraně 12 mladých fotbalistů a jejich trenéra ze zatopené jeskyně v Thajsku. Musk označil Unswortha za pedofila, když se jeskyňář ostře postavil proti návrhu využít k záchraně fotbalistů Muskovu miniponorku.

Značnou mediální pozornost vzbudilo také nedávné Muskovo vystoupení v internetovém pořadu s komikem Joem Roganem, ve kterém šéf Tesly krátce kouřil směs údajně obsahující marihuanu.

„Dnešní zpráva o výrobě přináší stoupencům Tesly určitou úlevu,“ uvedl analytik Jeremy Acevedo ze společnosti Edmunds. „Je příjemné vidět, jak se firma dostává na první stránky novin kvůli výrobě aut, a ne kvůli kontroverzím,“ dodal.

Dále čtěte:

Tesla nabírá ztracený dech. Po dohodě s regulátory jí prudce rostou akcie

Muskův hodně drahý joint: kouření marihuany ve studiu ponořilo akcie i dluhopisy Tesly

Elon Musk: jak vydělal peníze na své šílené nápady?

Nejdůležitější muž světa. Musk může postavit na hlavu to, jak žijeme

 Elon Musk

Ohodnoťte tento článek
Diskuze