Regulátor zchladil teplárny. Sníží jim dotace o 900 milionů - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Regulátor zchladil teplárny. Sníží jim dotace o 900 milionů

,

Energetický regulační úřad se ani po připomínkovém řízení nevzdal záměru snížit objem provozních dotací pro teplárny. Vrací je zpět na úroveň platnou v loňském roce. Spotřebitelé elektřiny tím ušetří 900 milionů korun, o které se letos podpora teplárnám prodraží. Vyplývá to z cenového rozhodnutí, které Energetický regulační úřad (ERÚ) zveřejnil na svém webu.

Oficiálně se tato podpora nazývá „Základní sazba ročního zeleného bonusu na elektřinu z kombinované výroby elektřiny a tepla“; fakticky se jedná o provozní dotaci navyšující příjmy z prodeje elektřiny za tržní cenu. Loni tato podpora vyšla na 2,1 miliardy korun, letos to kvůli spornému navýšení budou zhruba tři miliardy korun. Spotřebitelé energie tento vícenáklad hradí v ceně elektřiny – podobně jako dotace na výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů.

Využíváte teplo z teplárny?

„Ačkoliv Rada ERÚ vnímá složitou situaci, které čelí soustavy zásobování teplem, nemůže přijmout často používaný argument, že jediným řešením je kompenzovat růst ceny emisních povolenek dodatečnou podporou. V konečném důsledku by za realizaci ekologických opatření v teplárenství zaplatili koneční zákazníci v ceně elektřiny, ačkoliv regulované subjekty měly dostatek času na uskutečnění těchto opatření z vlastních zdrojů,“ uvedl ke snížení podpory předseda Rady ERÚ Stanislav Trávníček.

Pokles podpory se bude týkat zejména málo účinných uhelných tepláren, kde bonus klesne ze 173 na 45 korun za megawatthodinu vyrobené elektřiny. V případě nejúčinnějších a modernizovaných zdrojů se příplatek sníží z 328 na 200 korun. Středně účinné zdroje získají 60 nebo 140 korun za megawatthodinu. Ve všech čtyřech případech se jedná o návrat na sazby platné v roce 2018. V případě malých teplárenských zdrojů, jako jsou kogenerační jednotky na zemní plyn, je pokles finančního bonusu méně výrazný.


České teplárny polykají miliardy. S obnovou pomáhají eurofondy

Teplárna, ilustrační foto


Minulé vedení ERÚ loni prosadilo zvýšení příspěvku pro majitele tepláren na poslední chvíli. Příslušné rozhodnutí vydalo až 19. prosince. Jak tehdy upozornila některá média včetně týdeníku Euro, jednalo se o výsledek masivního tlaku teplárenské lobby. Ta si tímto krokem chtěla zčásti kompenzovat dopad růstu cen emisních povolenek i dalších provozních nákladů.

Vláda na konci července nečekaně rozhodla o odvolání Vladimíra Vlka a Vladimíra Outraty z vedení Energetického regulačního úřadu. Současně neprodloužila mandát Janu Pokornému. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček k jejich sesazení uvedl, že Pokorný, Vlk a Outrata systematicky jednali v souladu se zájmy regulovaných subjektů, tedy nikoli v zájmu spotřebitelů energií. K jejich pádu přispěly též informace z bezpečnostních složek.

Čtěte také:

Bič na distributory energií. ERÚ chce srazit tarify za elektřinu i plyn

Boj proti šmejdům? I velké energetické firmy používají neférové triky

Firmy se rvou o zákazníky ČEZ, kteří po zdražení elektřiny vypověděli smlouvu

Taktický ústup od uhlí: teplárny řeší, čím budou vytápět česká města

Innogy prodává podíl v českém distributorovi plynu mateřské firmě RWE

Ohodnoťte tento článek
Diskuze