Spočítejte si, jestli máte nárok na příspěvek na bydlení - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Chcete příspěvek na bydlení? Záleží, jaké máte normativní náklady

, vhz,
Chcete příspěvek na bydlení? Záleží, jaké máte normativní náklady
Zdroj: Profimedia.cz

Bydlíte, ale vaše příjmy nestačí na nájem a další náklady spojené s bydlením? Přečtěte si, zda vám nepomůže příspěvek na bydlení.

Rozhodují náklady

Pro přidělení příspěvku na bydlení není rozhodující, zda žijete ve vlastním bytě nebo rodinném domě, případně v nájemním či družstevním bytě. Klíčová podmínka je výše příjmu domácnosti – nárok na tuto podporu mají osoby a rodiny, jejichž náklady na bydlení jsou větší než 30 procent z jejich čistých příjmů. Ještě přísnější podmínky jsou pro obyvatele Prahy, pro ně musí být náklady na bydlení vyšší než 35 procent.

Nárok na získání příspěvku na bydlení se ovšem neurčuje paušálně, rozhoduje o tom několik faktorů. Pravidla pro výpočet procenta nákladů na bydlení stanovuje stát. Klíčovým parametrem jsou normativní náklady, což je přesný technický termín. Normativní náklady se určují na základě velikosti obce a členů domácnosti.

Vzor pro výpočty normativních nákladů na bydlení najdete na internetovém portálu MPSV.


Nevíte, zda a jaký máte nárok na příspěvek na bydlení?

Spočítejte si to na naší kalkulačce pro výpočet příspěvku na bydlení


O příspěvku na bydlení vlastnické vztahy k bytu nerozhodují. Čerpat se může, pokud jste v pronájmu, ale i když byt spadá do osobního či družstevního vlastnictví. Dokonce i v tom případě, když je vlastníkem pouze manžel nebo manželka.

Podmínkou pro získání příspěvku je, aby žadatel měl v bytě či domě trvalé bydliště. Pozor, výjimku mají osoby, které si pronajímají jen jednu nebo několik místností bytu, zatímco obyvatelů nemovitosti je víc. Na příspěvek na bydlení tito nájemníci právo nemají ani v případě, kdy budou náklady na nájem vyšší než 30 procent z čistých příjmů.


Chcete změnit trvalé bydliště?

Přečtěte si, jak na to

ilustrační foto


Jak se příspěvek na bydlení počítá

Při posuzování žádosti o příspěvek na bydlení se dohromady sčítají všechny příjmy příslušníků domácnosti. Konkrétně jde o čisté příjmy společně s náklady na bydlení za předešlé kalendářní čtvrtletí před podáním žádosti o příspěvek. Dopředu je třeba vědět, co se do čistých příjmů počítá.

Patří sem mzda ze zaměstnání či peníze z podnikání, ale i sociální dávky jako například mateřská dovolená a rodičovský příspěvek, přídavky na děti, podpora v nezaměstnanosti nebo invalidní a starobní důchod.

Kde se vyřizuje

Formulář žádosti o příspěvek na bydlení najdete na portále MPSV. Pro urychlení celé administrativy si ho můžete stáhnout a vyplněný podat na krajské pobočce úřadu práce.

Na úřad práce se žádostí musíte přinést doklady o všech příjmech a nákladech na bydlení, které máte.
Dobrou zprávou je, že pokud úřad vaši žádost schválí, může vám být příspěvek proplacen až za tři měsíce zpětně.

Přečtěte si:

Pronájem bytu: jak se daní příjem?

 Ilustrační foto

Jak na výdaje při příjmech z pronájmu?

Jak najít vhodnou práci? Doporučení známého si oblíbili i zaměstnavatelé

Co obnáší půjčka na směnku? Čtěte, jak ji vystavit a vymáhat a jaké jsou druhy směnek a jejich náležitosti