Předposlední místo v OECD. Čtyři z pěti českých firem nemají v IT ani jednu ženu - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Předposlední místo v OECD. Čtyři z pěti českých firem nemají v IT ani jednu ženu

, čtk,
Předposlední místo v OECD. Čtyři z pěti českých firem nemají v IT ani jednu ženu
Zdroj: CC0 via Pixabay

Informační technologie jsou dlouhodobě doménou mužů, u 81 procent malých a středních podniků nepracuje mezi IT zaměstnanci ani jedna žena. Vyplývá to z výsledků průzkumu agentury Ipsos pro Asociaci malých a středních podniků. Podle Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) je tak Česko na předposledním místě v tomto ukazateli, poslední je Maďarsko.

„Výzkum Firma 4.0 odhalil problém zaměstnanosti českých žen v IT,“ komentoval výsledky předseda představenstva asociace Karel Dobeš.

Průzkum dále zjišťoval znalost pojmu digitální firma. Na 80 procent podnikatelských subjektů má o tomto pojmu alespoň nějakou představu, nejčastěji si vybaví něco spojené s výpočetní technikou a digitalizací dokumentů. Tři čtvrtiny firem využívají ke své činnosti alespoň jednu moderní technologii, nejčastěji internet věcí, online marketing či cloud. Na 83 procent firem investuje do modernizace firmy, nicméně do digitalizace firmy investuje pouze 41 procent.

Měly by firmy více podporovat zaměstnávání žen v IT?

„Z průzkumu vyplývá jedna pozitivní věc. České firmy se o digitalizaci zajímají, o čemž svědčí i fakt, že téměř třetina investuje do vzdělávání svých zaměstnanců v digitálních dovednostech. Je také zřejmé, že čím dál více firem ztratilo ostych a věří v cloudové služby a jejich bezpečnost, proto se nebojí utratit i vyšší částky výměnou za bezpečné externí úložiště dat,“ uvedl místopředseda představenstva asociace Evžen Reitschläger.

Nejčastějším stavem dokumentace obchodního modelu a procesů bývá ve firmách kombinace papírové a digitální podoby. Pouze jedno procento firem uvedlo, že dokumentace obchodního modelu v jejich firmě neexistuje.


Soudružka žena aneb Emancipace žen za socialismu

 Soudružky z titulní strany časopisu Vlasta


Nejčastěji ve firmách komunikují jednotlivá oddělení mezi sebou elektronicky, nicméně bez jednotného systému. Téměř polovina českých podniků neřeší integrální komunikaci ve firmě pomocí digitálních nástrojů. Až polovina stále komunikuje přes e-mailové schránky.

Na 80 procent firem a živnostníků se domnívá, že je již připravena na digitální komunikaci se státní správou. Na druhou stranu přibližně polovina z nich míní, že státní správa není připravena na digitální komunikaci s firmami.

Dále čtěte:

Sovětský svaz, náš vzor. Ženy v USA v řadě oborů stále čekají na svou šanci

Důsledek #MeToo: ve Spojených státech přibývá feministů

Každá třetí je zneužívána manželem. V muslimkách se probouzí touha po emancipaci

Ohodnoťte tento článek
Diskuze